Jak parametry ścian zewnętrznych wpływają na energooszczędność domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak parametry ścian zewnętrznych wpływają na energooszczędność domu?

Budynek energooszczędny powinien być prawidłowo zaprojektowany - ważna jest zwarta forma, a także to, by strefy komfortu cieplnego były odpowiednio zgrupowane. Wiele zależy również od zastosowanych materiałów oraz prawidłowego wykonania wszystkich detali. To oczywiste, że nie powinno być mostków cieplnych, a wszystkie przegrody zewnętrzne powinny mieć izolacyjność cieplną co najmniej na poziomie wymaganym przez prawo.

aktualizacja: 2022-09-13 11:42:18

Jeżeli chodzi o ściany zewnętrzne, trzeba pamiętać, że przewodzenie ciepła następuje nie tylko w kierunku prostopadłym do nich, ale również we wzdłużnym (w pionie i na boki). Ma to szczególne znaczenie w takich miejscach, jak naroża ścian, fragmenty przegród pod dachem, ich oparcie na ścianach fundamentowych, a także wokół otworów okiennych i drzwiowych.

Biorąc pod uwagę powyższe, warto rozważyć budowę domu energooszczędnego z betonu komórkowego, który jest materiałem jednorodnym. Elementy murowe nie są pustakami, lecz bloczkami pozbawionymi drążeń. W tych "trudnych" miejscach wysoka izolacyjność betonu komórkowego i jego jednorodność to niewątpliwe zalety, dające mu przewagę nad innymi materiałami. Zastosowanie betonu komórkowego to przepis na energooszczędny dom z ciepłymi i trwałymi ścianami.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET
fot. otwierająca: Solbet

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!