Jak parametry ścian zewnętrznych wpływają na energooszczędność domu?

Jak parametry ścian zewnętrznych wpływają na energooszczędność domu?

Budynek energooszczędny powinien być prawidłowo zaprojektowany - ważna jest zwarta forma, a także to, by strefy komfortu cieplnego były odpowiednio zgrupowane. Wiele zależy również od zastosowanych materiałów oraz prawidłowego wykonania wszystkich detali. To oczywiste, że nie powinno być mostków cieplnych, a wszystkie przegrody zewnętrzne powinny mieć izolacyjność cieplną co najmniej na poziomie wymaganym przez prawo.

Jeżeli chodzi o ściany zewnętrzne, trzeba pamiętać, że przewodzenie ciepła następuje nie tylko w kierunku prostopadłym do nich, ale również we wzdłużnym (w pionie i na boki). Ma to szczególne znaczenie w takich miejscach, jak naroża ścian, fragmenty przegród pod dachem, ich oparcie na ścianach fundamentowych, a także wokół otworów okiennych i drzwiowych.

Biorąc pod uwagę powyższe, warto rozważyć budowę domu energooszczędnego z betonu komórkowego, który jest materiałem jednorodnym. Elementy murowe nie są pustakami, lecz bloczkami pozbawionymi drążeń. W tych "trudnych" miejscach wysoka izolacyjność betonu komórkowego i jego jednorodność to niewątpliwe zalety, dające mu przewagę nad innymi materiałami. Zastosowanie betonu komórkowego to przepis na energooszczędny dom z ciepłymi i trwałymi ścianami.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET
fot. otwierająca: Solbet

Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk

Mgr inż. architekt, mgr inż. budownictwa. Product manager w firmie SOLBET. Rzeczoznawca budowlany, uprawniony do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Doktorant na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Członek komitetów technicznych PKN. Praktyk w projektowaniu i realizacji obiektów budowlanych.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz