Jak wykonać kosztorys remontu mieszkania?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak wykonać kosztorys remontu mieszkania?

Remont mieszkania wiąże się to z dużymi wydatkami. Chcąc się dobrze przygotować finansowo, warto aby była zrobiona szacunkowa wycena remontu, która będzie obejmować kosztorys prac remontowych i zakupu odpowiednich materiałów. Jak wykonać kosztorys remontu mieszkania? Na co zwrócić uwagę, aby wycena remontu była jak najbardziej realistyczna?

aktualizacja: 2022-12-06 13:10:19
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Kosztorys remontu mieszkania - od czego zacząć?
  • Kosztorys prac remontowych – na co zwrócić uwagę?
  • Jak wykonać kosztorys remontu łazienki?
  • Jak przygotować kosztorys remontu kuchni?
  • Jak wykonać kosztorys remontu pokoi i przedpokoju?

Remont mieszkania to konieczność zarówno przy zakupie mieszkania od dewelopera, jak i z rynku wtórnego, jeśli lokal nie spełnia odpowiednich standardów. Jednak to nie tylko przykry obowiązek, ale również możliwość zaaranżowania przestrzeni tak, aby dokładnie spełniała nasze oczekiwania, a więc była funkcjonalna i przyjemna. Podpowiadamy, jak wykonać kosztorys remontu mieszkania.

Kosztorys remontu mieszkania - od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy dokładnie określić wielkość każdego pomieszczenia. Po ustaleniu dokładnego metrażu i spisaniu wszystkich danych warto określić standard wykończenia mieszkania, czy też poszczególnych pomieszczeń.

Zazwyczaj jest to standard średni, który zakłada najlepszy stosunek ceny do jakości. Warto wiedzieć, że standard wykończenia ma ogromny wpływ na ceny materiałów i poziom skomplikowania prac.

Ekonomiczne rozwiązania, chociaż są tanie, to zazwyczaj szybko ulegają zniszczeniu, co wymaga przeprowadzenia kolejnego remontu w krótkim czasie. Z kolei luksusowe materiały posłużą przez lata, ale będą wymagały bardzo dużych nakładów finansowych.

Dlatego w naszym przykładowym kosztorysie, zakładamy standard wykończenia średni. Następnie należy dokładnie określić zakres przeprowadzanych prac.

Kosztorys prac remontowych – na co zwrócić uwagę?

Kosztorys remontu mieszkania należy wykonywać w określony sposób, zaczynając od najdroższych w remoncie pomieszczeń i przechodząc do tych tańszych. Właściwą kolejnością będzie więc: łazienka, kuchnia, pokoje i przedpokój.

Warto pamiętać, że podawane dane są jedynie szacunkowe, a wszystko zależy od tego, jakich materiałów użyje się do wykończenia mieszkania, skomplikowania prac oraz zastosowanych rozwiązań.

Jednak przykładowy kosztorys remontu domu jest pomocny, aby dobrze oszacować wydatki, jakie trzeba ponieść na wykończenie lokalu. Warto pamiętać, aby do ostatecznej sumy, jaką da sporządzona wycena remontu dodać 10% na nieprzewidziane wydatki, które zawsze pojawiają się w trakcie remontu, a których nie uwzględnił kosztorys remontu mieszkania.

Jak wykonać kosztorys remontu łazienki?

Planując remont łazienki, warto zastanowić się nad lokalizacją wszystkich sanitariatów, gdyż ich przeniesienie będzie generować dodatkowe koszty (kucie ścian, akcesoria do instalacji sanitarnej).

Zazwyczaj cena jednego punktu przeniesienia przyłączy waha się od 100 do 250 zł. Ceny pozostałych prac będą się od siebie znacznie różnić w zależności od wybranych materiałów, a za sam prysznic można zapłacić od 500 zł do kilku tysięcy.

Dlatego warto dobrze się zastanowić, jakim budżetem się dysponuje oraz jakie sanitariaty i urządzenia mają znaleźć się w łazience. Niezbędne wyposażenie łazienki to: sedes, umywalka, wanna lub prysznic, pralka oraz szafki.

W kosztorysie nie można pominąć również malowania ścian, położenia glazury oraz zakupu baterii i pozostałych akcesoriów. Przyjmuje się, że koszt wykończenia łazienki w średnim standardzie to od 1 500 do 2 000 zł za metr kwadratowy.

Niezbędne wyposażenie łazienki to m.in. sedes, umywalka oraz kabina prysznicowa.
Niezbędne wyposażenie łazienki to m.in. sedes, umywalka oraz kabina prysznicowa. (fot. FERRO)

Jak przygotować kosztorys remontu kuchni?

Remont kuchni jest bardzo dużym obciążeniem finansowym mimo stosunkowo małej powierzchni. Trzeba wziąć pod uwagę koszt robocizny, zakupu niezbędnych sprzętów (piekarnik, płyta grzewcza, zmywarka, mikrofalówka), armatury kuchennej, położenia płytek i malowania ścian.

Do tego dochodzą oczywiście meble, które też będą miały ogromny wpływ na ostateczny koszt remontu. Najdroższe są meble wykonywane u stolarza na zamówienie, ale dzięki temu zyskuje się pewność, że cała dostępna zostanie wykorzystana.

Oczywiście równie ważna jest jakość urządzeń i zastosowanych materiałów, których cena może różnić się nawet o kilkaset procent. Przy wyborze materiałów (z wszystkimi niezbędnymi akcesoriami) ze średniej półki cenowej, trzeba przygotować się na uśredniony koszt od 300 do 400 zł za m2.

Zakup niezbędnych sprzętów i armatury będzie kosztował około 6 000 zł, a za meble na zamówienie zapłacimy od 1 000 do 2 000 zł za mb. Do tego trzeba doliczyć koszt wszystkich fachowców (glazurnik, hydraulik, elektryk itp.) od 1 000 do 2 000 za m2 w zależności od poziomu skomplikowania prac.

Remontując kuchnię najwięcej zapłacimy za meble wykonane na zamówienie.
Remontując kuchnię najwięcej zapłacimy za meble wykonane na zamówienie. (fot. Peka)

Jak wykonać kosztorys remontu pokoi i przedpokoju?

To najtańsze do wyremontowania pomieszczenia, w których prace obejmują przede wszystkim instalację elektryczną (zwróć uwagę na ilość i rozmieszczenie gniazdek), położenie paneli oraz malowanie ścian.

Do zakupu paneli (około 30 zł/m2) trzeba doliczyć również koszt zakupu folii, podkładów (około 10 zł/m2), listew, a także robocizny (około 20 zł/m2). Tak więc uśredniony koszt położenia paneli będzie wynosił 60 zł/m2. Z kolei malowanie wraz z przygotowaniem to łączny koszt około 30 zł za m2 (po połowie na materiały i robociznę).

Pozostaje jeszcze wyposażenie pomieszczeń, które jest sprawą indywidualną, a dodatkowo można je rozłożyć w czasie.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

fot. otwierająca: Pixels

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!