Wykładziny dywanowe - rodzaje, montaż, ceny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wykładziny dywanowe - rodzaje, montaż, ceny

Jaki rodzaj wykładziny dywanowej jest najlepszy do salonu i na co należy zwrócić uwagę kupując wykładzinę dywanową? Jakie są typy wykładzin elastycznych oraz ile trzeba za nie zapłacić?

Wykładziny dywanowe, jak sama nazwa wskazuje, przypominają dywan, tkane są w podobny sposób i z identycznych materiałów. Produkowane są z włókien naturalnych i sztucznych. Naturalne są pochodzenia zwierzęcego (wełna owcza, kozia, wielbłądzia) lub roślinnego (sizal, włókno kokosowe, trawa morska, bawełna), sztuczne z kolei to najczęściej poliamid (nylon), polipropylen, poliester i akryl.

 

Wykładziny dywanowe mogą być: tkane na krosnach na bawełnianej lub jutowej osnowie, tuftowane (włókna są wszywane w osnowę), flokowane (włókna wtapiane w żywicę syntetyczną). Do domów polecane są wyroby tkane.

Do salonu preferowane są przede wszystkim wykładziny wełniane – są one miłe w dotyku, nie elektryzują się, nie przyciągają kurzu, stanowią doskonałą izolację cieplną i akustyczną. Kupując wykładzinę dywanową, należy zwrócić uwagę na jej gramaturę, która określa gęstość włókien. Im większa gramatura, tym większa wytrzymałość wykładziny.

 

Do często użytkowanego salonu powinniśmy zatem wybrać wykładzinę tkaną o gramaturze bliskiej 1000 g/m2. W większości przypadków waga warstwy użytkowej rośnie wraz ze wzrostem wysokości runa, które mierzy od 3 mm do nawet 40 mm.

Wykładzina dywanowa (fot. Praktiker)

Wykładziny elastyczne są trwałe, odporne na uszkodzenia i wilgoć. Ich dużą zaletą jest stosunkowo niska cena oraz to, że są dostępne w różnych wzorach, imitujących np. drewno lub kamień. Bez trudu utrzymamy je w czystości, wystarczy raz na tydzień zmyć je wodą ze środkiem czyszczącym.

 

Jest kilka typów wykładzin elastycznych: z PVC, linoleum, kauczukowe i korkowe. Kiedyś najpopularniejsze były te z linoleum, obecnie zostały prawie całkowicie wyparte przez wyroby z PVC.

 

Kupując wykładzinę elastyczną, warto zwrócić uwagę na grubość warstwy użytkowej – im grubsza, tym bardziej wytrzymała:

  • od 0,15 do 0,20 mm – umiarkowana wytrzymałość;
  • od 0,20 do 0,30 mm – dobra;
  • powyżej 0,30 mm – bardzo dobra.

Tak samo jak w przypadku laminowanych paneli podłogowych i tutaj określa się klasę użytkową okładziny. Do salonu wystarcza wykładzina o klasie „22”.

Montaż wykładzin dywanowych

Montaż wykładzin, szczególnie tych dywanowych, jest dość łatwy – w pokojach do 20 m2 po prostu swobodnie się je rozkłada, w większych – należy je mocować stosując kleje lub taśmę dwustronnie klejącą (to jest najprostszy sposób). jako listew przypodłogowych można użyć zarówno tych z PVC, drewnianych, jak i tzw. dywanowych, czyli profili z taśmą dwustronnie klejącą, w które wkleja się paski wykładziny. Z kolei układanie wyrobów elastycznych, nie zawsze jest łatwe – produkty te wymagają najczęściej klejenia do podłoża i bardzo dobrego spasowania poszczególnych rolek.

Ile trzeba zapłacić za wykładziny dywanowe?

Koszt tych najtańszych, zarówno dywanowych, jak i elastycznych, to ok. 20 zł/m2. Wykorzystanie lepszych materiałów powoduje wzrost ceny. Jeśli chcemy kupić wysokiej jakości wykładzinę dywanową, wykonaną z wełny, musimy się przygotować na dużo większe wydatki – nawet ponad 200 zł/m2. Wykładziny z PVC to rozwiązanie ekonomiczne – od 20 do 70 zł/m2.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Wiolka

29 Maj 2014, 17:47

Niedawno układałam wykładzinę pcv, kleiłam na całej powierzchni i nie miałam z tym najmniejszych problemów. Duża w tym zasługa po stronie folii obustronnie klejącej. Bardzo szybka i łatwa metoda klejenia wykładzin na sucho. Fajna, bo wykładzina dokładnie przylega a w każdej ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje