Wykładziny dywanowe - rodzaje, montaż, ceny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Wykładziny dywanowe - rodzaje, montaż, ceny

Jaki rodzaj wykładziny dywanowej jest najlepszy do salonu i na co należy zwrócić uwagę kupując wykładzinę dywanową? Jakie są typy wykładzin elastycznych oraz ile trzeba za nie zapłacić?

aktualizacja: 2022-03-10 07:16:22
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są rodzaje wykładzin podłogowych?
  • Na co zwracać uwagę, wybierając wykładzinę do salonu?
  • Czy montaż wykładziny jest łatwy?
  • Ile trzeba zapłacić za wykładziny dywanowe?

Rodzaje wykładzin

Do wyboru są wykładziny dywanowe - polecane do sypialni i pokojów dziecięcych, oraz gładkie, które najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć i gdzie łatwo się brudzi.

Te pierwsze wykonane są z trzech warstw: runa, osnowy i podkładu. Podkład może być wykonany z filcu (jest odpowiedni do położenia na każdym podłożu), odpornej na wilgoć i wysoką temperaturę gąbki, juty naturalnej lub siatki polipropylenowej. Osnowa służy do utrzymania przędzy i zapewnia właściwy kształt, a także wygląd włókien. Runo produkowane jest z włókien naturalnych (wełna, bawełna, sizal, trawa morska, kokos), sztucznych (poliamid, polipropylen, akryl) lub mieszanych. Rodzaj zastosowanego włókna jest podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę, wygląd, jakość oraz przeznaczenie wykładziny. Najwięcej produktów powstaje z włókien mieszanych, które łączą zalety wszystkich użytych w mieszance materiałów. Najczęściej spotykane zestawienia to: wełna z polipropylenem oraz nylon z polipropylenem.

Wykładziny gładkie wykonane są z PVC lub linoleum. Te pierwsze to produkty trójwarstwowe. Warstwa spodnia może być zrobiona z pianki mechanicznej lub chemicznej. Pierwsza z nich jest bardziej odporna na odkształcenia, ale droższa. Pianka ma właściwości amortyzujące - badania wykazały, że wykładziny (zwłaszcza te o grubości powyżej dwóch milimetrów) w pewnym stopniu odciążają kręgosłup. Warstwa środkowa jest częścią dekoracyjną - z wzorem i kolorem. Wierzchnia ma natomiast charakter ochronny i powstaje z bezbarwnego, twardego PVC. Im jest ona grubsza, tym produkt jest trwalszy. Wykładziny mogą imitować drewno, płytki ceramiczne, blachę, metal. Często też pojawiają się na nich nowoczesne wzory. Niektóre wyroby mają właściwości antypoślizgowe - kiedyś była to cecha jedynie wykładzin przeznaczonych do obiektów użyteczności publicznej.

Linoleum powstaje z mieszanki mączki drzewnej, oleju lnianego, żywic, wapieni oraz pigmentów sprasowanych z podkładem z juty. Wykładziny takie uznawane są za najbardziej higieniczne, ponieważ wykazują właściwości bakteriostatyczne (mikroorganizmy nie rozwijają i nie utrzymują się na ich powierzchni). Cechuje je również trwałość oraz odporność na uszkodzenia i zarysowania. Linoleum jest ciepłe w dotyku i dlatego doskonale sprawdza się w pokojach dzieci. Wykładzinę zgrzewa się specjalnymi sznurami, dzięki czemu połączenia są niewidoczne.

Na co zwracać uwagę, wybierając wykładzinę do salonu?

Do salonu preferowane są przede wszystkim wykładziny wełniane - są one miłe w dotyku, nie elektryzują się, nie przyciągają kurzu, stanowią doskonałą izolację cieplną i akustyczną. Kupując wykładzinę dywanową, należy zwrócić uwagę na jej gramaturę, która określa gęstość włókien. Im większa gramatura, tym większa wytrzymałość wykładziny.

Do często użytkowanego salonu powinniśmy zatem wybrać wykładzinę tkaną o gramaturze bliskiej 1000 g/m2. W większości przypadków waga warstwy użytkowej rośnie wraz ze wzrostem wysokości runa, które mierzy od 3 mm do nawet 40 mm.

Wykładziny elastyczne są trwałe, odporne na uszkodzenia i wilgoć. Ich dużą zaletą jest stosunkowo niska cena oraz to, że są dostępne w różnych wzorach, imitujących np. drewno lub kamień. Bez trudu utrzymamy je w czystości, wystarczy raz na tydzień zmyć je wodą ze środkiem czyszczącym.

Jest kilka typów wykładzin elastycznych: z PVC, linoleum, kauczukowe i korkowe. Kiedyś najpopularniejsze były te z linoleum, obecnie zostały prawie całkowicie wyparte przez wyroby z PVC.

Kupując wykładzinę elastyczną, warto zwrócić uwagę na grubość warstwy użytkowej - im grubsza, tym bardziej wytrzymała:

  • od 0,15 do 0,20 mm - umiarkowana wytrzymałość;
  • od 0,20 do 0,30 mm - dobra;
  • powyżej 0,30 mm - bardzo dobra.

Tak samo jak w przypadku laminowanych paneli podłogowych i tutaj określa się klasę użytkową okładziny. Do salonu wystarcza wykładzina o klasie "22".

Montaż wykładzin dywanowych

Montaż wykładzin, szczególnie tych dywanowych, jest dość łatwy - w pokojach do 20 m2 po prostu swobodnie się je rozkłada, w większych - należy je mocować stosując kleje lub taśmę dwustronnie klejącą (to jest najprostszy sposób). Jako listew przypodłogowych można użyć zarówno tych z PVC, drewnianych, jak i tzw. dywanowych, czyli profili z taśmą dwustronnie klejącą, w które wkleja się paski wykładziny. Z kolei układanie wyrobów elastycznych, nie zawsze jest łatwe - produkty te wymagają najczęściej klejenia do podłoża i bardzo dobrego spasowania poszczególnych rolek.

Ile trzeba zapłacić za wykładziny dywanowe?

Koszt tych najtańszych, zarówno dywanowych, jak i elastycznych, to ok. 25 zł/m2. Wykorzystanie lepszych materiałów powoduje wzrost ceny. Jeśli chcemy kupić wysokiej jakości wykładzinę dywanową, wykonaną z wełny, musimy się przygotować na dużo większe wydatki - nawet ponad 200 zł/m2. Wykładziny z PVC to rozwiązanie ekonomiczne - od 30 zł/m2.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Praktiker

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Wiolka

29 May 2014, 19:47

Niedawno układałam wykładzinę pcv, kleiłam na całej powierzchni i nie miałam z tym najmniejszych problemów. Duża w tym zasługa po stronie folii obustronnie klejącej. Bardzo szybka i łatwa metoda klejenia wykładzin na sucho. Fajna, bo wykładzina dokładnie przylega a w każdej ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!