Strop monolityczny żelbetowy - wylewany na mokro

Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Strop monolityczny żelbetowy - wylewany na mokro

Strop żelbetowy wylewany na budowie to popularne rozwiązanie. W artykule pokazujemy schemat budowy stropu monolitycznego żelbetowego, wylewanego na mokro.

aktualizacja: 2021-10-25 09:47:43

Wykonanie stropu monolitycznego żelbetowego wylewanego na mokro 

Wykonanie stropu monolitycznego żelbetowego wylewanego na mokro polega na przygotowaniu podpór montażowych oraz szalunku na całej powierzchni stropu. Następnie płytę stropową zbroi się (wg projektu) za pomocą prętów lub siatek zbrojeniowych. Zbrojenie zalewa się mieszanką betonową. Tak, jak w przypadku stropu gęstożebrowego, beton najlepiej zamówić z wytwórni wraz za pompą.

Strop monolityczny stosuje się przeważnie w budynkach o złożonym kształcie i skomplikowanych obciążeniach. Można go dowolnie kształtować oraz wzmacniać, np. w miejscach obciążeń skupionych. Taki rodzaj stropu wymaga dużo pracy i wcześniejszego przygotowania oraz dostępu do producenta betonu, z możliwością jego dowozu na budowę.

Tak, jak w przypadku stropów gęstożebrowych, przy stropie monolitycznym wylewanym na mokro, podpory montażowe można zdemontować dopiero po 28 dniach, czyli po czasie, po którym beton osiągnie swoją pełną wytrzymałość.

Strop monolityczny żelbetowy - wylewany na mokro - schemat budowy
Strop monolityczny żelbetowy - wylewany na mokro - schemat budowy

Galeria zdjęć

Redaktor: Tomasz Rybarczyk

Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk

Mgr inż. architekt, mgr inż. budownictwa. Product manager w firmie SOLBET. Rzeczoznawca budowlany, uprawniony do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Doktorant na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Członek komitetów technicznych PKN. Praktyk w projektowaniu i realizacji obiektów budowlanych.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!