Ogrodzenie placu budowy - czy jest obowiązkowe, kto za nie odpowiada i co grozi za brak zabezpieczenia?
Ogrodzenie placu budowy - czy jest obowiązkowe, kto za nie odpowiada i co grozi za brak zabezpieczenia?
Czy ogrodzenie placu budowy jest obowiązkowe? Zabezpieczenie terenu budowy to nie tylko kwestia zdrowego rozsądku, ale również obowiązek prawny. W artykule wyjaśniamy, kiedy ogrodzenie na budowie jest wymagane, jakie przepisy to regulują, kto ponosi odpowiedzialność za jego brak i jakie mogą być tego konsekwencje - również finansowe.
Janusz Werner
Data publikacji: 2025-04-24
Data aktualizacji: 2025-04-24
Prawo stanowi, że osoby nieupoważnione nie powinny mieć wstępu na plac budowy. Teren budowy należy zatem ogrodzić, a jeśli to nie jest możliwe - oznakować i w razie potrzeby nadzorować. Takie wytyczne znajdujemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
Czy ogrodzenie placu budowy jest obowiązkowe? Przepisy
Ogrodzenie placu budowy ma zapewnić bezpieczeństwo osobom postronnym, które w razie jego braku mogłyby zrobić sobie jakąś krzywdę, np. wpadając do wykopu, oraz mieniu zgromadzonemu na budowie. Ponadto brak ogrodzenia ułatwia kradzież czy zniszczenie materiałów budowlanych i narzędzi. Dlatego w rozdziale 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych zapisano: „Teren budowy lub robót należy ogrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym. Jeżeli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór.”
Tabliczki „Teren budowy - wstęp wzbroniony” są dostępne w marketach i hurtowniach budowlanych oraz w Internecie. Ogrodzenie lub inne zabezpieczenie placu budowy musi być gotowe przed rozpoczęciem robót.
Jakie są wymagania dotyczące ogrodzenia placu budowy?
Ogrodzenie placu budowy ma być wykonane w taki sposób, żeby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi. Musi być stabilne, nie może się przewracać np. pod wpływem wiatru. Nie mogą wystawać z niego ostre elementy, niebezpieczne dla przechodniów. Wysokość ogrodzenia budowy ma wynosić co najmniej 1,5 m.
Jeśli działka jest duża i inwestor nie obawia się uszkodzenia płotu w trakcie robót, plac budowy może otaczać docelowe ogrodzenie posesji. Zwykle jednak, by ogrodzić teren budowy, stawia się ogrodzenie tymczasowe, wykonane z gotowych paneli lub siatki. Panele mogą być pełne (np. z blachy trapezowej), albo ażurowe. Ogrodzenie na budowę można też wypożyczyć, choć tańsze może okazać się kupno używanej siatki i drewnianych kołków na słupki. Na dużych posesjach tymczasowo ogrodzić można tylko miejsce robót, nie ma konieczności grodzenia całej parceli.
Teren budowy powinien być ogrodzony do wysokości minimum 1,5 m i nie przekracza 2,2 m. Najczęściej wykonuje się tymczasowe ogrodzenie. Może być to płot panelowy lub tańsze ogrodzenie z siatki, fot. Adobe Stock
Czy trzeba zgłaszać w urzędzie ogrodzenie budowy?
Zgodnie z prawem budowlanym budowa ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymaga ani pozwolenia ani zgłoszenia. Jeśli płot będzie wyższy, jego budowę trzeba zgłosić. Na tzw. milczącą zgodę urzędu czeka się 21 dni. Żeby nie uzgadniać niczego z sąsiadem, ogrodzenia budowy stawia się na swojej działce, nie w granicy.
Kto odpowiada za brak ogrodzenia na budowie i jakie są kary za jego brak?
Za zabezpieczenie placu budowy odpowiada kierownik budowy. Jednak to inwestor płaci za budowę lub ustawienie ogrodzenia, tym samym ponosi odpowiedzialność finansową. Brak zabezpieczenia placu budowy (i rozbiórki) to wykroczenie, za które grozi grzywna w wysokości do 5000 zł.
Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...