Ogrodzenie na pięć sposobów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Ogrodzenie na pięć sposobów

Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać? Na jaki materiał się zdecydować? Czy potrzebny jest fundament? Gdzie zaplanować bramę i furtkę? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy poniżej.

aktualizacja: 2022-06-23 11:09:19
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie ogrodzenie wybrać: tradycyjne czy nowoczesne?
  • Z jakiego materiału wykonać ogrodzenie?
  • Jakie są właściwości różnych materiałów na ogrodzenie?

Budowa domu nierozerwalnie wiąże się z koniecznością ogrodzenia działki. Spośród rozmaitych tradycyjnych i współczesnych rozwiązań, warto wybrać ogrodzenie trwałe i ładne, nie wymagające skomplikowanej konserwacji oraz dobrze współgrające z otoczeniem. Często bardzo ważny jest aspekt finansowy, ale pamiętajmy, że płot stawia się zazwyczaj raz na kilkadziesiąt lat. Producenci oferują wiele ciekawych propozycji, spośród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Jest z czego wybierać - tradycyjnie czy nowocześnie?

Ogrodzenie zapewnia ochronę przed nieproszonymi gośćmi i wpływa na estetykę posesji. Jest jej wizytówką oraz istotnym elementem architektonicznym. Możemy je zbudować z rozmaitych materiałów, w różnym stylu - jako bardziej tradycyjne albo mniej konwencjonalne, szczelne bądź ażurowe. Trzeba jednak na początku sprawdzić, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) nie ma wytycznych co do jego kształtu, wysokości, rodzaju budulca itd. Czasem priorytetem jest bowiem nawiązanie do tradycji regionu, okolicznej zabudowy. Co innego pasuje do domów w stylu dworkowym, co innego do nowoczesnych szeregówek.

Niegdyś domostwa tworzyły ze sobą spójną całość, bo jako budulca używano kamienia bądź drewna - tego, co w danej okolicy było najłatwiej dostępne. Dziś wszystko jest w zasięgu ręki, więc musimy pamiętać, że ogrodzenie powinno pasować do bryły budynku, rodzaju elewacji, charakteru ogrodu (np. rodzaju nawierzchni) oraz otoczenia. Jeśli trudno nam podjąć decyzję, warto poprosić o pomoc architekta krajobrazu. Najbezpieczniej unikać przesadnej dekoracyjności i jaskrawych kolorów.

Wybór ogrodzenia w dużej mierze zależy od tego, w jakiej okolicy mieszkamy, a więc czy potrzebna jest szczelna zapora od hałasu i kurzu z ulicy, czy jak najmniej widoczna, nie przesłaniająca ładnego widoku. W małych miejscowościach, w zwartej zabudowie możemy zobaczyć przede wszystkim niskie płoty, symbolicznie wyznaczające granice działki. Domy znajdujące się z dala od innych zabudowań mają natomiast ogrodzenie dobrze izolujące, dające poczucie bezpieczeństwa.

Podobnie jest w miastach, gdzie parcele są małe - płot ma izolować od hałasu, kurzu, brudu z ulicy oraz wzroku przechodniów. Zwykle ma masywną podmurówkę i słupki, niekiedy także szczelne przęsła. Nie zapominajmy, że ogrodzenie nie musi być jednolite. Od frontu często montuje się reprezentacyjne przęsła na podmurówce. Aby jednak nie było zbyt przytłaczająco - pozostałą część działki okala się np. siatką rozciągniętą na słupkach.

Lekkie panele z siatki (czyli z cienkich prętów metalowych)
Niektórzy twierdzą, że najlepszy płot to taki, którego nie widać. Montują więc ażurowe ogrodzenie w neutralnym kolorze, nierzadko maskując je roślinnością. Lekkie panele z siatki (czyli z cienkich prętów metalowych) wystarczy zamocować do słupków stabilnie osadzonych w gruncie. (fot. Betafence)

Przęsła, panele czy mury?

Jest wiele typów ogrodzeń, a poszczególne materiały można ze sobą łączyć. Najpopularniejsze są płoty zbudowane z różnego typu przęseł (metalowych, drewnianych). Opiera się je na solidnej podmurówce z cegieł, bloczków lub wylewanej z betonu. Pełne mury - bez ażurowych przęseł czy paneli - wyglądają zbyt ciężko, a wzdłuż szczelnego płotu panuje głęboki cień, co wielu roślinom nie służy. Dlatego kamień, ceramikę czy beton dobrze jest łączyć z lżejszymi elementami.

Płoty drewniane

Wykonywane są z gotowych przęseł, paneli lamelowych albo odpowiednio zabezpieczonych bali, desek czy sztachet.

  • Gotowe przęsła mają rozmaite wzornictwo i wielu zwolenników. Produkowane są ze sztachet prostych bądź profilowanych.
  • Panele drewniane pełnią raczej funkcję ozdobną. Nie uzyskamy z nich solidnej zapory, mogą natomiast dzielić ogród na strefy, czy też przesłaniać kącik wypoczynkowy. Konstrukcje te bywają pełne lub ażurowe, np. w formie kraty. W marketach budowlanych znajdziemy wiele różnych modeli.
  • Można też zbić z bali lub desek płot w sielskim stylu, choć taki będzie się nadawał raczej na działki wiejskie czy leśne. Jako surowca używa się drewna świerku, sosny, dębu, buka, jesionu, robinii, olszy.
Najmniejszą trwałość mają płoty drewniane
Najmniejszą trwałość mają płoty drewniane. Wymagają sporo pielęgnacji. Pamiętajmy, że niektóre preparaty zabezpieczające nakłada się raz, inne nawet kilkakrotnie. Zawsze jednak zgodnie z kierunkiem słojów. Każda kolejna warstwa powinna być cieńsza od poprzedniej. W trakcie malowania (i jakiś czas po jego zakończeniu) drewno nie może być narażone na wilgoć. (fot. Joniec)
Budowa i kolorowanie drewnianego płotu
Rob in Wood i Waldemar Sokalski budują i kolorują niezwykłej urody drewniany płot. A na deser scena z "Samych Swoich", którą znakomici stolarze i aktorzy odegrali przy nowo zbudowanym płocie.

Ogrodzenia metalowe

Spośród nich inwestorzy chętnie wybierają przęsła ze stalowych prętów, rur albo kształtowników. Wiele z tych wyrobów ma bardzo nowoczesny charakter.

  • Siatka kupowana w rolce, rozpinana na słupkach, oraz tzw. panele z siatki to sposób na niedrogi, ażurowy płot. Tradycyjna siatka może być pleciona lub zgrzewana (ta druga - z prostokątnymi oczkami). Produkuje się ją z drutu ocynkowanego lub dodatkowo powleczonego tworzywem w różnych kolorach.
Przęsła metalowe
Wśród przęseł metalowych znajdziemy zarówno bardziej tradycyjne formy, jak i ultranowoczesne. (fot. Wiśniowski)
  • Panele z siatki, czyli z cienkich prętów ocynkowanych i pomalowanych proszkowo, są droższe, ale stabilniejsze i estetyczniejsze. Mogą być płaskie albo mieć wyprofilowane pręty. Aby ogrodzenie lepiej izolowało, pomiędzy pionowymi drutami przeplata się specjalne taśmy z tworzywa sztucznego, dostępne w różnych kolorach.
  • Najdroższą opcję stanowią wyroby kute ręcznie ze stali. Często są bogato zdobione i wykonywane według indywidualnego projektu. Mniej zapłacimy za ich tańsze odpowiedniki w postaci żeliwnych odlewów.
Siatka zgrzewana
Siatka zgrzewana, sprzedawana w rolkach, to szybki i niedrogi sposób na ogrodzenie. (fot. Betafence)

Gabiony

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Cieszą się coraz większą popularnością. Mają postać prostopadłościennych koszy ze stalowego drutu ocynkowanego ogniowo, wypełnionych kamieniami (ciosanymi, łupanymi, o różnym kolorze i kształcie), tłuczniem, gruzem, drewnem, czy też szkłem. Rodzaj materiału wypełniającego w dużej mierze przesądza o wyglądzie gabionów. Zawsze jednak prezentują się one dość surowo.

Najlepiej pasują do nowoczesnych ogrodów. Stanowią stabilną i szczelną przegrodę, która dobrze izoluje od kurzu i hałasu. Z masywnych koszy można budować cokoły i słupy ogrodzeń, uzupełniając je lekkimi przęsłami z drewna czy metalu. Producenci oferują też ogrodzeniowe panele gabionowe, które są płaskie i pełnią rolę przęseł.

Ogrodzenie gabionowe
Wygląd ogrodzeń gabionowych zależy od rodzaju użytej siatki, materiału wypełniającego i konfiguracji koszy z przęsłami, np. metalowymi. (fot. Progress Eco)

Mury

Ogrodzenia murowane mogą być wykonane z kilku typów cegieł, z bloczków betonowych i silikatowych, o różnym kolorze i fakturze, oraz z kamienia. Ten ostatni, jako materiał tradycyjny i solidny, jest preferowany przez wielu inwestorów. Największą trwałością cechują się - granit, kwarcyt, bazalt, porfir i sjenit. Bardzo dekoracyjnie wyglądają natomiast piaskowiec i wapień. Mają przyjemną, chropowatą powierzchnię i ciepły kolor. Ogrodzenia najczęściej wznosi się z bloków - ciosanych i łupanych (o regularnych kształtach).

Ciekawą alternatywą są dla nich bloczki silikatowe i betonowe. Ich montaż jest łatwiejszy, bo mocuje się je bez użycia zaprawy (tzw. suchy mur). Jeśli chodzi o cegły - do murowania ogrodzeń używa się na ogół wyrobów klinkierowych i silikatowych (czyli wapienno-piaskowych). W przeciwieństwie do zwykłych cegieł ceramicznych, nie wymagają wykańczania tynkiem, płytkami. Mają rozmaite kolory i faktury.

Różne materiały - odmienne właściwości

Poszczególne budulce mają rozmaitą odporność na wpływ czynników atmosferycznych i wymagają różnej konserwacji. Nie wolno jej zbagatelizować, bo po kilku sezonach może się okazać, że płot nadaje się do generalnego remontu. Zadbajmy, by ogrodzenie posłużyło przez długie lata i wyglądało estetycznie. Odpowiednia impregnacja ograniczy wchłanianie wody, a zatem zwiększy trwałość materiału. Zmniejszy też jego podatność na zabrudzenie i podniesie walory estetyczne.

Drewno. Nie jest zbyt trwałym materiałem i niezabezpieczone przed działaniem wilgoci i grzybów szybko ulega korozji biologicznej. W miejscach zacienionych porasta mchem i glonami, zaś wskutek działania promieni UV traci kolor. W sprzedaży są zaimpregnowane przęsła i panele (które dodatkowo warto pomalować farbą kryjącą lub transparentną), jednak pamiętajmy, że nawet takie po kilku latach należy ponownie zakonserwować. W pierwszej kolejności trzeba jednak usunąć odchodzącą farbę i zmurszałe fragmenty (małe papierem ściernym i twardą szczotką, duże szlifierką), a powstałe ubytki uzupełnić np. szpachlą. Później - całość przeszlifować, pokryć impregnatem, a na koniec pomalować farbą czy lakierem.

Pamiętajmy, że podstawą konserwacji drewna jest jego impregnacja. Dodatkową ochronę (i dekorację) zapewnia lakier, lakierobejca, emalia bądź olej. Warto wybrać impregnat, który zabezpieczy materiał kompleksowo - przed działaniem rozmaitych czynników, np. pleśni, innych grzybów i owadów.

Metal. Ogrodzenia ze stalowych rur, kształtowników oraz z siatki producenci zabezpieczają poprzez powlekanie tworzywem, lakierowanie proszkowe i cynkowanie ogniowe. Mimo to, po kilku latach może dojść do łuszczenia zewnętrznej powłoki i korozji. Warto wybierać siatkę z rolki powleczoną tworzywem sztucznym (PVC, polietylenem), bo w przeciwieństwie do wyrobów z powłoką cynkową, właściwie nie wymaga konserwacji. Cynk natomiast po kilku latach się utlenia i pojawia się rdza.

Podczas renowacji, zarówno w przypadku siatki, jak i przęseł, w pierwszej kolejności należy dokładnie usunąć rdzę i łuszczącą się powłokę zewnętrzną - papierem ściernym, szczotką drucianą bądź szlifierką. Jest też inne rozwiązanie, jednak mniej skuteczne - z grubsza oczyścić metal i pokryć ogniska korozji specjalnym środkiem, który je zneutralizuje. Preparaty takie można nakładać bezpośrednio na rdzę. Pełnią niejako funkcję farby podkładowej.

Ultranowoczesne ogrodzenie z przęseł metalowych
Ultranowoczesne ogrodzenie z przęseł metalowych (fot. Konsport)
Ogrodzenie kute ręcznie
Ogrodzenia kute ręcznie nie należą do tanich, jednak wyglądają bardzo reprezentacyjnie. (fot. Almet)

Kamień. Większość jego odmian używanych do budowy ogrodzeń nie wymaga impregnacji. Z biegiem lat budulec nabiera charakteru. Piaskowiec i wapień to skały porowate - warto je zabezpieczyć, bo dość szybko ulegają erozji, a w miejscach zacienionych porastają glonami. W sprzedaży są rozmaite środki do impregnacji kamienia ogrodowego.

Cegła. Klinkierowej nie musimy zabezpieczać, ponieważ ma niewielką nasiąkliwość. Silikatowa o łupanej fakturze łatwo ulega zabrudzeniu, zatem trzeba ją pokryć preparatem hydrofobizującym. W przypadku obydwu rodzajów cegły, impregnacja wzmacnia kolor i zmniejsza podatność materiału na wchłanianie zanieczyszczeń.

Ogrodzenie z cegły klinkierowej
Cegła klinkierowa jest dość trwałym budulcem i nie wymaga konserwacji. (fot. Röben)

Bloczki. Warto pokusić się o zabezpieczenie takiego muru. Zwykle ma nierówną powierzchnię, imitującą kamień, więc łatwo może ulec zabrudzeniu - zwłaszcza gdy stoi przy ruchliwej drodze.

Ogrodzenia z bloczków cieszą się dużym uznaniem. Na murowanym cokole i słupkach opiera się zwykle przęsła z lżejszych materiałów. Szczelne, dobrze izolujące mury dają zaś poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas wypoczynku w ogrodzie. (fot. Joniec)

Redaktor: Małgorzata Kolmus

Zdaniem naszych Czytelników

Gratulacje. Każda sroczka swój ogonek chwali. Sztachety to nie wynalazek z wczoraj Drewno ma swój urok, ale niektórzy lubią kamień ciosany, klinkier a nawet gabiony - popularne ostatnio. Jeszcze inni zdecydują się na dyskretne "siatki" na systemowym cokoliku. Zatem jest w czym wybierać. ...

Gość plot-bud.pl

09 Nov 2020, 09:39

Ogrodzenia z drewna, to jest klasyka i niepowtarzalny wygląd. Niestety maja one jedną podstawową wadę - w naszym klimacie aby przetrwały w miarę długo i wyglądały jako tako to niestety trzeba je praktycznie najlepiej co roku impregnować. Druga sprawa to - koszt drewna jest bardzo ...

Gość MarekK40

04 Nov 2019, 20:08

Ostatnio modne są też panele wycinane z blachy, bardzo mi się to podoba. W okolicach Zawiercia widziałem takie z motywem jakby krajobrazu czy pejzażu, ekstra wrażenie, tyle że pewnie drogie.

05 Apr 2019, 11:16

Ogrodzenia betonowe mogą dziś zdobić posesję. Wybór rodzajów powierzchni i kolorów jest obecnie imponujący. Jednocześnie są one solidne i trwałe - to inwestycja na lata. Z bloczków betonowych można zbudować zarówno delikatne ogrodzenie z wąskimi słupkami i niską podmurówką, ...

Gość Michał

04 Apr 2019, 08:28

Mi się bardzo podobają ogrodzenia panelowe. Od wjazdu zrobiłem betonowe ogrodzenie, natomiast pozostałą część z panelowych elementów. Miałem problem tylko takiego typu, że u nas jest działka, koło działki i wszystko jest widoczne, ale na to też znalazłem rozwiązanie. Na elemencie ...

22 Nov 2018, 17:21

  2 godziny temu, Gość Jneiejekie42 napisał: Bardzo fajnym pomysłem jest dodanie różnych wzorków do ogrodzeń masz jakieś konkretne na myśli?

Gość Jneiejekie42

22 Nov 2018, 15:05

Bardzo fajnym pomysłem jest dodanie różnych wzorków do ogrodzeń

Gość mhtyl

29 Sep 2017, 20:18

Co ty wiesz o przęsłach metalowych? Są tak finezyjne że wszystkie inne ogrodzenia sie chowają.      

Gość lukasz

29 Sep 2017, 20:08

Przesła tylko i wyłącznie ze sztachetek, metalowe są za ciezkie, poza tym wyglądają jak zakład karny.

Gość Krzysiek

20 Jul 2017, 08:54

Stal doskonale prezentuje się zarówno jako jeden z niewielkich elementów ogrodzenia, ale również jako materiał, który dane ogrodzenie tworzy w całości. Sam mam ogrodzenie stalowe + wiele stalowych ozdób w ogrodzie i wszystko ładnie się ze sobą komponuję.

20 Jun 2017, 15:23

Jeśli nie chcesz za dużo stali to proponuję coś na podmurówce z przęsłami, których prawie nie widać.

20 Jun 2017, 15:16

Sąsiad ma bardzo ładne ogrodzenie betonowe. Metalowe wyglądają jak wjazdy na parking. Jeżeli stal to tylko małe fragmenty przęseł. To oczywiście wyłącznie kwestia moje gustu.

Gość szymek

20 Jun 2017, 10:25

Najlepsze ogrodzenie to ogrodzenie z metalu - trwałe i świetnie wygląda. Mam takie od już prawie 8 lat i nic się z nim nie dzieje, jest ocynkowane i pomalowane proszkowo. Warto zainwestować w coś takiego, i nie jest to wcale drogie

Gość Wojtek

15 Sep 2016, 13:49

Ja też mam na łupanym ale do środka wsadziłem przęsła metalowe, lekkie, ocynkowane i pomalowane proszkiem. Świetnie się to prezentuje, niby klasycznie ale jednak ma trochę nowoczesnego uroku.

Gość Tomek

28 Jan 2016, 11:11

U mnie jest takie "kombinowane" ogrodzenie. Podmurówka i słupki z cegły łupanej i metalowe przęsła.Ładnie to wygląda.

10 Dec 2015, 09:33

łe tam, w przeciągu miesiąca można spokojnie uzyskać decyzję administracyjną - zgodę na wejście w teren sąsiada, oczywiście pod pewnymi warunkami i tylko wtedy gdy jest to niezbędne

Cytat Ale masz refleks. 5 lat myślałeś nad odpowiedzią Lepiej tak niż zakładać nowy temat nie czytając poprzednich. I faktycznie musi się porozumieć z sąsiadem, w innym przypadku nauczy się murować drugą ręką bo ...

09 Dec 2015, 11:21

Ale masz refleks. 5 lat myślałeś nad odpowiedzią

09 Dec 2015, 10:46

Cytat witampostawialam plot z prawej strony dzialki (strona poludniowa) po czym sasiad moj twierdzi ze mam go rozebrac bo 2m plt zaslania mu ogodek na ktorym bedzie mial przez wiekszosc dnia cien i kiepsko mu roslinki urosa :-) czy ma racje. ...

A jak już sprawa "stanie na ostrzu noża" proponuję takie rozwiązanie. Piękny murek obłożony klinkierem i przy okazji tuje też niedługo podrosną - 2w1

Gość wikdi

06 Dec 2015, 16:11

haha

Cytat Na czarno - już nie obowiązuje. OK trochę się zagalopowałem, co nie zminia faktu, że 2.2 m to już "kawał parkanu".Njaważniejsze by ogrodzenie a) odgradzało b) wyciszało - szczególnie istotna kwestia przy bardzo uczęszczanej ...

25 Nov 2015, 11:23

Cytat Decydujące znaczenie ma zatem wysokość płotu - jeżeli przekroczy 2, 20 m - podlega zgłoszeniu bez względu na miejsce usytuowania, zgłosić też trzeba zawsze montaż ogrodzenia od strony publicznej." Na czarno - już ...

Cytat Jeśli płot nie "urósł" powyżej 2,20 m to nie masz się czym przejmować. Sąsiad odzyskuje głos dopiero powyżej tej wysokości. Sąsiad nie wie, że zawsze możesz posadzić tuje dodatkowo, a wyrokiem jednego z Sądów ...

23 Nov 2015, 10:52

Podmurówka i słupki ozdobione piaskowcem wyglądają super, tylko jak to wygląda z konserwacją? Zawsze w przypadku piaskowca mam obawy, że ten piękny jasny kolor zwyczajnie zapaskudzi kurz i brud z ulicy, choć niby porządna impregnacja powinna temu zapobiec. Co do stali kutej jestem ...

16 Nov 2015, 17:37

Mamy płot ze stali kutej. Na słupki, daszki i łuki został wykorzystany kamień łupany - piaskowiec Długopole. W sumie ładnie to się prezentuje i jak zapewniają fachowcy posłuży przez wiele lat.

28 Aug 2015, 11:57

Cytat Wybór ogrodzenia jest dość istotny. Jego podstawową funkcją jest ochrona posesji, Chyba przed dronami wronami.

28 Aug 2015, 11:35

Wybór ogrodzenia jest dość istotny. Jego podstawową funkcją jest ochrona posesji, dlatego zgadzam się z Kazikiem, że ogrodzenie wykonane z metalu jest solidne i trwałe. Warto przy zakupie tego typu ogrodzenia zwrócić uwagę na zastosowaną powłokę antykorozyjną, która decyduje ...

21 Aug 2015, 11:01

Cytat jak ogrodzenie to tylko metalowe. trwałe a i porządnie wygląda. musi mieć solidne pręty pewnie żeby kot sąsiada ich nie powyginał, znafco.

Gość kazik

21 Aug 2015, 10:36

jak ogrodzenie to tylko metalowe. trwałe a i porządnie wygląda. musi mieć solidne pręty drewniane to w ogóle bezsens bo najszybciej się z tych wszystkich zużywa.

11 Aug 2015, 11:57

Cytat My zdecydowaliśmy się na ogrodzenie betonowe. Zrezygnować z betonu miejskiego żeby se zafundować od razu wiejski... brrr...

Gość dominik

11 Aug 2015, 10:19

My zdecydowaliśmy się na ogrodzenie betonowe. Zamówiliśmy od producenta to wyszło mniej więcej po 80zł za przęsło. Gotowe płoty betonowe szybko się montuje, można też pomalować. No i dają więcej prywatności od natrętnych sąsiadów niż np balustrady z metalu.

14 Jun 2010, 08:19

Cytat witampostawialam plot z prawej strony dzialki (strona poludniowa) po czym sasiad moj twierdzi ze mam go rozebrac bo 2m plt zaslania mu ogodek na ktorym bedzie mial przez wiekszosc dnia cien i kiepsko mu roslinki urosa czy ma racje. ...

13 Jun 2010, 19:50

Cytat witampostawialam plot z prawej strony dzialki (strona poludniowa) po czym sasiad moj twierdzi ze mam go rozebrac bo 2m plt zaslania mu ogodek na ktorym bedzie mial przez wiekszosc dnia cien i kiepsko mu roslinki urosa czy ma racje. ...

Gość Monika

13 Jun 2010, 19:41

witam postawialam plot z prawej strony dzialki (strona poludniowa) po czym sasiad moj twierdzi ze mam go rozebrac bo 2m plt zaslania mu ogodek na ktorym bedzie mial przez wiekszosc dnia cien i kiepsko mu roslinki urosa :-) czy ma racje.

Gość junon

31 Oct 2009, 13:45

ja kupiłem panele i jestem zadowolony. Nic nie rdzewieje, nie mam nic przy niej do roboty. Każdy marzy o takim ogrodzeniu którego ciągle nie trzeba poprawiać. I ja to mam ;)

01 Apr 2009, 17:56

Witam,U nas ogrodzenie robiliśmy pod koniec budowy, a decydując się na jego rodzaj brałem pod uwagę cenę, trwałość , jak i czas poświęcony w przyszłości na eksploatację. Jako że do ogrodzenia miałem tylko część frontową od wjazdu ( po bokach ogrodzenie praktycznie istniało ...

Gość Wojtek

01 Apr 2009, 13:37

To chyba nie widziałes w życiu kurnika, poza tym jeżeli chodzi o panele przykładowo bekofor pokaż mi co w nim przypomina Ci wymieniony kurnik bo ja jakoś nie widzę podobieństwa z żadnej strony, a co do ceny to za jakość sie płaci, przy tych panelach masz pełny ocynk ogniowy i dodatkowo ...

Gość gość

29 Mar 2009, 21:02

nie podobaja mi sie ogrodzenia z siatki. Przypominaja troche ogrodzenie kurnika albo wybiegu dla królików. A poza tym betafence ma dośc drogie ogrodzenia. widziałem tansze i tez dobrze zrobione w OBI z firmy jarmex. Mnie najbardzej podobaja sie ogrodzenia z pol-agrosu. wyglądają na kute ...

Gość Wojtek

20 Mar 2009, 13:07

Ciekawy artykuł i fajne ogrodzenia, chociaż mi najbardziej podobają się te metalowe panele betafence, ładne i wyglądają solidnie, poza tym z tego co zdążyłem sie zorientować są dobrze zabezpieczone przed korozją czyli jak się je postawi to z ogrodzeniem jest spokój na lata.

Gość Marek

25 Feb 2009, 17:16

Ogrodzeń, jak z punktów 3. i 4. powinno się zakazać wznosić, pod groźbą chłosty. To jedno z paskudztw szpecących polski krajobraz.

04 Dec 2008, 17:58

Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać? Na jaki materiał się zdecydować? Czy potrzebny jest fundament? Gdzie zaplanować bramę i furtkę? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy poniżej. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wokol-domu/ogrodzenia/a/1339-ogrodzenie-na-piec-sposobow

Gość Daniel

04 Dec 2008, 17:58

A ja jestem zadowolony z artykulu.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jeśli czytasz ten artykuł, to sprawdź także asortyment firm:

Joniec

Ogrodzenia i bramy ogrodzeniowe

Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!