Ogrodzenie według autorskiego projektu za 70 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogrodzenie według autorskiego projektu za 70 000 zł

Ogrodzenie zaprojektowaliśmy sami, bo chcieliśmy uniknąć standardu i powtarzalności. Autorski projekt oczywiście uwzględnia nakazy tutejszej gminy – czyli konieczność zachowania określonego procentu prześwitów oraz nie przekraczania pewnej wysokości płotu - mówią Agnieszka i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2013 r.

Ogrodzenie:

 • Narożne – wykonane z cegieł klinkierowych oraz przęseł z kątowników stalowych (ocynkowanych i zabezpieczonych proszkowo) i drewna (sztachety z olchy, wym. 4 x 5 cm). 
 • Fundament – o gł. 0,70 m, liniowy, zbrojony. 
 • Furtki: główna o szer. 0,9 m, z elektrozaczepem i wideofonem; do śmietnika 2 szt. o szer. 0,9 m. 
 • Brama – o szer. 5 m, jednoskrzydłowa, przesuwna, samonośna, z napędem. 
 • Ogrodzenie wewnętrzne na granicy z sąsiadami – z prefabrykowanej podmurówki betonowej i przęseł z drutu ocynkowanego.

Decyzja: ogrodzenie zaprojektowaliśmy sami, bo chcieliśmy uniknąć standardu i powtarzalności. Autorski projekt oczywiście uwzględnia nakazy tutejszej gminy – czyli konieczność zachowania określonego procentu prześwitów oraz nie przekraczania pewnej wysokości płotu.

Ażurowe prześwity uzyskaliśmy dzięki trzycentymetrowym odstępom między sztachetami. Same deski nie są typowe. Mają wymiary 5 x 4 cm. Murki wznieśliśmy z trwałej cegły klinkierowej. Długie przeplatają się z krótkimi i średnimi, w celowo nierytmicznym układzie. Narożny, przy zbiegu dwóch ulic, chroni od hałasu i kurzu.

Drewno (z olchy, o wym. 5 x 4 cm) przytwierdzono nierdzewnymi wkrętami do ramy z kątowników stalowych.
Drewno (z olchy, o wym. 5 x 4 cm) przytwierdzono nierdzewnymi wkrętami do ramy z kątowników stalowych.

Ogrodzenie według własnego projektu - rady i przestrogi:

 • Większa grubość naszych sztachet daje to, że przechodnie, poruszając się, nie widzą z ulicy wnętrza naszej działki. Muszą stanąć na wprost, żeby nas dojrzeć. Sztachety zasłaniałyby jeszcze lepiej, mając wymiar 5 x 5 cm. Po obróbce pod wskazany wymiar, stolarz poddał je impregnacji ciśnieniowej na kolor taki sam, jaki mają drewniane elementy domu. Sztachety, umocowane w pionie, na kilka lat stały się pogodoodporne. Widać już jednak, że przy dolnej krawędzi, tu najdłużej schną, zaszły zielonym nalotem. Musimy go usunąć i ponownie zabejcować drewno impregnatem.

  Kolor antracytowy cegły klinkierowej dobraliśmy do koloru dachu. Murki o różnych rozmiarach ekipa kilku murarzy stawiała przez kilka dni. Poszło na nie 4700 cegieł! Dopilnowaliśmy, żeby na tym etapie zagłębili w nich uchwyty na bramę, furtkę i przęsła z kątowników stalowych, które spawacz wykonywał na zamówienie. Murki zakończyli płytami z granitu brazylijskiego, a nie gotowymi czapami z klinkieru. Zamocowali je na klej. Podczas zalewania betonem zbrojenia w kilku miejscach pojawiły się wykwity na cegłach, które usunęliśmy specjalnym środkiem.
   
 • Od spawacza również oczekiwaliśmy precyzyjnej roboty. Między innymi musiał nawiercić w ramach przęseł, co do milimetra, liczne otwory na nierdzewne wkręty do drewnianych sztachet. Po tym oddaliśmy przęsła do ocynkowania i malowania proszkowego. Z ogrodzenia jesteśmy zadowoleni pod względem estetycznym i użytkowym.
W ogrodzeniu umieszczono przesuwną bramę o szer. 5 m oraz furtkę o szer. 90 cm.

Ogrodzenie według własnego projektu - koszty:

 • całkowity z robocizną 70 000 zł.
Brak wybrukowanego pasa wzdłuż ogrodzenia utrudnia koszenie trawnika.
Brak wybrukowanego pasa wzdłuż ogrodzenia utrudnia koszenie trawnika.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Między murkami z cegły klinkierowej zamocowano stalowe przęsła z pionowymi nietypowymi sztachetami.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny