Jak wykonać stabilne ogrodzenie na pochyłym terenie?

Ekspert odpowiada: Przy stawianiu ogrodzenia na pochyłym terenie, należy dołożyć szczególnej staranności, aby poprawnie wykonać ławy fundamentowe. 

Jak wykonać stabilne ogrodzenie na pochyłym terenie?
Dane kontaktowe:
18 332 55 38, 602 539 182
Tymbark 109 34-650 Tymbark
Zobacz firmę w innym dziale: Elementy elewacyjne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ogrodzenie na pochyłym terenie

Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest rodzaj gruntu, na którym znajdzie się ogrodzenie. Jeżeli teren narażony jest na ruchy ziemi lub osunięcia - trzeba wykonać ekspertyzę geologiczną i skonsultować cały projekt z konstruktorem. Zapobiegnie to przykrym następstwom, np. przechyleniu lub całkowitemu obsunięciu się ogrodzenia.

W przypadku ogrodzenia, które będzie posadowione w poprzek wzniesienia, musi być wykonany drenaż, tak, aby spływająca woda nie wnikała w fundament i ogrodzenie. Zapobiegnie to nasiąkaniu betonu i powstawaniu wykwitów wapniowych, pękaniu rdzenia betonowego, czy elementów ogrodzenia.

Na terenach pochyłych można budować ogrodzenia na dwa sposoby:

  • jeśli linia budowanego ogrodzenia pokrywa się z linią terenu - bloczki układa się zgodnie ze spadkiem terenu; 
  • jeśli ogrodzenie budowane jest kaskadowo, nierówności terenu usuwa się przez wykonanie podmurówki w linii poziomej, tworząc schodkowe uskoki.
Poznaj ofertę ogrodzeń Joniec

Montaż ogrodzenia krok po kroku

Pierwsze kroki są takie same, jak w przypadku terenu bez wzniesień. Najpierw wytycza się przebieg ogrodzenia, umiejscowienie furtki wejściowej, bramy wjazdowej, miejsca na kosze śmietnikowe, odległości między słupkami ogrodzenia. Kolejnym krokiem jest fundament, a wreszcie samo ogrodzenie.

Stosuje się tu 2 metody budowy ogrodzenia:

Ogrodzenie z łagodną linią równolegle do pochyłości terenu

W tym przypadku buduje się słupki pionowo, a przęsła ogrodzenia dopasowuje się do kąta pochylenia terenu. To rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku lekkich ogrodzeń z paneli lub siatki. Jeżeli pochylenie terenu nie jest większe, niż ok. 24%, to gotowe przęsła można kupić w marketach budowlanych.

Podmurówka oraz słupki ogrodzenia budowane są schodkowo

Jest to sposób bardziej pracochłonny, ale pozwoli lepiej dopasować ogrodzenie (tj. wielkości słupków, wysokości podmurówki, długości przestrzeni na przęsła) do ukształtowania terenu. Sprawdzi się zarówno w przypadku ogrodzeń betonowych (łupanych czy modułowych), jak i tych z wykorzystaniem gotowych podmurówek prefabrykowanych

W celach wizualnych zaleca się wykonanie stopni dostosowanych do wysokości bloczka lub wielokrotności wysokości bloczka.

źródło i zdjęcia: Joniec