Rodzaje impregnatów do drewna

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rodzaje impregnatów do drewna

Impregnaty, w zależności od ich składu chemicznego, można podzielić na kilka grup. Podział ten wpływa jednocześnie na ich zastosowania. Środki ochrony dostępne są w postaci gotowych płynów, koncentratów, które następnie należy rozcieńczyć w podanych przez wytwórcę proporcjach bądź w postaci proszku, który rozpuszcza się w wodzie.

aktualizacja: 2019-02-07 13:01:06

Solne impregnaty do drewna

Chronią drewno konstrukcyjne (głównie tarcicę na więźbę dachową) przed powodującymi jego rozkład grzybami, w tym wywołującymi pleśń, szkodnikami, a także ogniem – izolujące przed płomieniami kryształki soli osadzają się na powierzchni drewna.

Preparaty solne dostępne są w postaci proszku do przygotowania roztworu o wskazanych przez producenta proporcjach lub gotowego koncentratu. Nakładane są na drewno ciśnieniowo w komorze próżniowej (taki sposób impregnacji jest najbardziej skuteczny) lub poprzez namaczanie. Można je nakładać na drewno także za pomocą zwykłego pędzla czy wałka, jednak wówczas nie wniknie tak głęboko w jego strukturę.

Jeśli kupowane przez nas w tartaku drewno ma szarozielony, ciemnozielony lub bladoniebieski kolor, znaczy to, że zostało już zabezpieczone. Obecność barwnika ułatwia kontrolę dokładności impregnacji. Niestety, preparaty solne mają też pewne ograniczenia. Przede wszystkim są zmywalne przez wodę, dlatego nie powinno pokrywać się nimi elementów narażonych na jej działanie, lub też aplikować dodatkowe powłoki ochronne, np. w postaci farb do drewna.

Nie należy stosować ich też do impregnacji więźby, na której zostanie położone pokrycie z blachy, gdyż sól znajdująca się w impregnacie może powodować jej korozję. Poza tym kryształki soli nie wyglądają zbyt estetycznie, dlatego impregnatami solnymi nie należy pokrywać dekoracyjnych, odsłoniętych elementów.

Wodorozcieńczalne impregnaty do drewna

Są dość uniwersalne, można używać ich do zabezpieczania konstrukcji drewnianych znajdujących się na zewnątrz, jak też elementów wewnątrz budynku. Mogą być nakładane na drewno próżniowo, przez namaczanie, ale także zwykłym pędzlem, wałkiem, lub też mało ekonomiczną metodą natryskową.

Impregnaty wodorozcieńczalne zwykle stanowią ochronę podstawową. Niekiedy są też stosowane na impregnat solny. Wówczas dają dodatkową ochronę bez ryzyka, że zostaną wypłukane przez wodę. Środki wodorozcieńczalne mają tę zaletę, że szybko schną i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu.

Są polecane do zabezpieczania lekko wilgotnego drewna, w którego strukturę nie wniknie impregnat rozpuszczalnikowy. Nie zaleca się stosować ich do starego, wysuszonego drewna, które pod wpływem impregnatu na bazie wody może pęcznieć i pękać.

Rozcieńczalnikowe impregnaty do drewna

Konstrukcje drewniane pod gołym niebem dobrze jest pokryć głęboko penetrującym impregnatem rozpuszczalnikowym. Zaimpregnowane w ten sposób drewno można pomalować farbą lub lakierem rozpuszczalnikowym (fot. Altax)

Choć wnikają w strukturę drewna głębiej i szybciej od preparatów wodorozcieńczalnych, mają drażniący zapach i są toksyczne do czasu całkowitego wchłonięcia. Dlatego idealnie nadają się do zabezpieczania elementów znajdujących się na zewnątrz, narażonych na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Chronią nowe konstrukcje, ale są także skuteczną bronią w walce z grzybami i owadami, które już zaatakowały elementy drewniane. Hydrofobizują powierzchnię, zabezpieczając ją przed nadmiernym nasiąkaniem wodą, a także słońcem, promieniami UV oraz osadzaniem się kurzu. Można stosować je na drewno strugane lub niestrugane.

Impregnaty rozcieńczalnikowe mogą być bezbarwne (wówczas nakładamy na nie farbę, lakier lub lakierobejcę) lub barwiące. Impregnaty te nakładamy na drewno pędzlem. Ze względu na dużą toksyczność, w żadnym wypadku nie należy nakładać ich natryskowo.

Impregnaty do drewna - na bazie oleju lnianego i lakierobejce

Impregnaty na bazie oleju wykorzystywane są przeważnie do konserwacji mebli ogrodowych, płotów, tarasów i wszystkich elementów drewnianych wystawionych na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych. Preparaty te charakteryzują się tym, że zawierają środki odtrącające wodę i głęboko wnikają w podłoże. Nadają drewnu świeży wygląd, chroniąc je przed pękaniem, rozsychaniem i zabrudzeniami.

Można stosować je do różnych gatunków drewna (także tych szlachetnych), a także pokrywać nimi powierzchnie, które były już wcześniej impregnowane pod ciśnieniem. Zabezpieczane powierzchnie dobrze jest przemyć wcześniej niskoaromatyczną benzyną lakierniczą. Impregnację z użyciem tego rodzaju preparatów dobrze jest powtarzać raz do roku. Nanosić je można pędzlem lub poprzez natrysk pneumatyczny.

Inną grupą środków zabezpieczających drewno są lakierobejce. Do impregnowania elementów na zewnątrz polecane są zwłaszcza te na bazie wosku. Powłoka taka, jako że wosk nadaje jej elastyczność, nie wykrusza się i nie pęka, stanowiąc dobrą ochronę zarówno przed wodą, jak i słońcem.

Domy z drewna lub z drewnianymi okładzinami dobrze jest pokrywać lakierobejcami na bazie wosku. Elastyczna powłoka zabezpiecza przed wodą i nie pęka, stanowiąc świetną ochronę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi (fot. Sadolin)

Barwiące impregnaty do drewna

Podobnie jak inne impregnaty, mają właściwości grzybobójcze i owadobójcze. Oprócz tego zawierają, w zależności od rodzaju, spoiwa na bazie żywic alkidowych (rozcieńczalnikowe), albo żywic akrylowych (wodorozcieńczalne) i obowiązkowo – pigmenty, barwiące powierzchnię drewna na kilkanaście dostępnych kolorów.

Impregnaty barwiące charakteryzują się tym, że wydobywają naturalną strukturę drewna i nadają mu niepowtarzalny charakter, działając podobnie jak lakierobejce czy lazury. Aby zapewnić lepszą ochronę, na dwie warstwy impregnatu barwiącego dobrze jest położyć jeszcze dodatkową warstwę lakierobejcy albo lakieru bezbarwnego. Umożliwi to lepsze wniknięcie substancji ochronnych w głąb drewna, ponieważ impregnaty do drewna zawierają mniej części stałych i charakteryzują się mniejsza lepkością.

Impregnaty barwiące najlepiej nakładać na dobrze oszlifowaną, zabezpieczaną powierzchnię miękkim pędzlem przesuwając go wzdłuż słojów, a po krótkim czasie wyrównać impregnowaną powierzchnię. Po zabezpieczeniu drewna impregnatem nie można go szlifować, ponieważ nastąpi zatarcie rysunku drewna, a jego faktura stanie się mniej wyrazista.

Impregnaty barwiące chronią drewno, nadając mu jednocześnie estetyczny wygląd (fot. Drewnochron)

Tomasz Wojciuk

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wykonania tynku gipsowego
Instrukcja wykonania tynku gipsowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny