Elewacja z drewna i blachy na rąbek stojący za 35 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Elewacja z drewna i blachy na rąbek stojący za 35 000 zł

Architekci, z którymi projektowaliśmy dom, zrozumieli nasze intencje i zaplanowali drewno na elewacji frontowej i bocznej. Natomiast na ścianie tylnej i bocznej - płaską blachę w kolorze grafitowym ułożoną na rąbek stojący identyczną jak na dachu - mówi Dominik, Członek Klubu Budujących Dom, który elewację układał w 2011 r.

Dom:

 • murowany, piętrowy, powierzchnia 180 m2;
 • ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i styropianu (z dodatkiem grafitu) o gr. 18 cm; na termoizolacji umocowano siatkę i zaprawę klejową.

Elewacje:

 • 40% wykończone płaską blachą na rąbek stojący (jak na dachu),
 • 60% - tarcicą z modrzewia europejskiego, deski 400-500 x 12 x 2 cm.
 • Parapety z blachy. Oświetlenie w okapie, LED.
Frontowa i jedna z bocznych elewacji powstały z surowej tarcicy z modrzewia europejskiego.
Frontowa i jedna z bocznych elewacji powstały z surowej tarcicy z modrzewia europejskiego.
Tylną elewację wykończono blachą na rąbek stojący, identyczną jak na dachu.
Tylną elewację wykończono blachą na rąbek stojący, identyczną jak na dachu.

Decyzja: dom ma kształt nieforemnego latawca o długości 30 m i szerokości do 7 m, powstał przede wszystkim z drewna, metalu, betonu, cegły. Nie mieliśmy z żoną żadnego dylematu co do wyglądu elewacji - od początku zamierzaliśmy wykończyć je głównie surowym drewnem, bo oboje lubimy drewno za naturalny wygląd i piękne starzenie się, a ponadto ten materiał pasuje do działki pod lasem i zadrzewionej miejscowości.

Architekci, z którymi projektowaliśmy dom, zrozumieli nasze intencje i zaplanowali drewno na elewacji frontowej i bocznej, długim okapie dachu oraz ogromnym tarasie o powierzchni 120 m2. Natomiast na ścianie tylnej i bocznej - płaską blachę w kolorze grafitowym ułożoną na rąbek stojący identyczną jak na dachu, drewno jedynie w kilku wnękach okiennych.

Elewacja z drewna i blachy - rady i przestrogi:

 • Kupiłem dobrze wysuszoną, lecz niezaimpregnowaną i tylko raz oheblowaną tarcicę z modrzewia europejskiego. Nie zabejcowałem, ani nie zaolejowałem jej po ułożeniu, bo rozmyślnie unikam ingerowania w kolor drewna i w proces starzenia się.

  Z perspektywy 2,5 roku użytkowania nie żałuję zastosowania na elewacji zwykłych dech prosto z tartaku, bo ich surowy wygląd zrobił całą robotę, starzeją się w naturalny sposób, już zmieniły kolor na srebrzysty, lecz nie dotknęła ich korozja biologiczna. Ciemniejsze są w miejscach mniej nasłonecznionych. Choć drewno ciągle pracuje pod wpływem wilgoci, słońca, wiatru, skoków temperatury - jest wystawione na południe i zachód - nie wichruje się i nie odstaje od fasady. Nadal będzie bez konserwacji, bo takie mi się podoba.

 • Drewnianą elewację ułożył mój brat, pomagałem mu po powrocie z pracy. Deski, bez felców, przykręcał do drewnianego rusztowania nierdzewnymi wkrętami do drewna - ruszt ma "oka" o wys. 100 cm. Łaty kratownicy również powstały z modrzewia, więc pracują podobnie jak deski. Między deskami są szpary o szerokości 2 cm, dzięki którym wentylowanie oblicówki odbywa się z każdej strony. Dolna pozioma listwa rusztu stanowi skuteczną barierę przed gryzoniami.

  Układanie w pojedynkę tej części elewacji trwało dłużej niż się spodziewałem - ponad dwa miesiące. Szczególną trudność sprawiała wysokość frontowej ściany, do 8 m. Potrzebne było rusztowanie i ekwilibrystyka z długimi deskami.

 • Elewację z blachy wykonali dekarze. Ja musiałem zorganizować na czas ułożenie termoizolacji. Synchronizacja prac różnych ekip okazała się niełatwa. Druga trudność dotyczyła już samej estetyki. Dekarze mieli kłopot z wyrobieniem rąbka na blaszanej elewacji w tej samej linii, co na ukośnym i nieforemnym dachu - połacie mają kilka różnych stopni nachylenia. Oni również przygotowali na ścianach drewniany ruszt, a blachę przykręcili na wkręty. Blacha przykrywa się zielonym nalotem. Usuwam go ręcznie, przy pomocy mokrej szmatki i wiadra wody.

Elewacja z drewna i blachy - koszty:

 • elewacja z drewna z robocizną około 35 000 zł.
Drewniana elewacja
Drewniana elewacja
Połączenie drewnianej elewacji z blachą na rąbek stojący
Połączenie drewnianej elewacji z blachą na rąbek stojący
Blacha na rąbek stojący na elewacji
Blacha na rąbek stojący na elewacji
Drewniana elewacja
Drewniana elewacja

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

30 Gru 2019, 21:44

57 minut temu, demo napisał: Tak na oko to te przerwy między deskami mają chyba dwa, ale milimetry. Te 2 cm, to chodzi o szczelinę nie nie pomiędzy deskami tylko pomiędzy deskami i łatami. Przynajmniej tak sądzę, bo sam też tak mam. Łaty, wiatroizolacja, ...

time image

30 Gru 2019, 20:49

Cytat Drewnianą elewację ułożył mój brat, pomagałem mu po powrocie z pracy. Deski, bez felców, przykręcał do drewnianego rusztowania nierdzewnymi wkrętami do drewna - ruszt ma "oka" o wys. 100 cm. Łaty kratownicy również powstały z modrzewia, więc pracują ...

time image

Gość piotr

30 Gru 2019, 20:13

również proszę info dotyczące rusztu

time image

Gość

18 Gru 2019, 20:05

Gratulacje! wspanialy rezultat! czy mozna prosic do Pana numer telefonu? pozdrawiam, paulina paulinabe77@gmail.com

time image

Gość Pawel

28 Wrz 2019, 23:32

A co to za blacha?

time image

16 Sie 2019, 06:56

22 godziny temu, Gość Stan napisał: Witam mam pytanie w jak wygloda ruszt pod blache na rąbek na styropian prosiłbym o krótki opis. Piękna elewacjia Polecam artykuł: Prawidłowy montaż pokrycia dachowego z blachy

time image

Gość Stan

15 Sie 2019, 08:43

Witam mam pytanie w jak wygloda ruszt pod blache na rąbek na styropian prosiłbym o krótki opis. Piękna elewacjia

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje