Elewacja z drewna i blachy na rąbek stojący za 35 000 zł

Elewacja z drewna i blachy na rąbek stojący za 35 000 zł

Architekci, z którymi projektowaliśmy dom, zrozumieli nasze intencje i zaplanowali drewno na elewacji frontowej i bocznej. Natomiast na ścianie tylnej i bocznej - płaską blachę w kolorze grafitowym ułożoną na rąbek stojący identyczną jak na dachu - mówi Dominik, Członek Klubu Budujących Dom, który elewację układał w 2011 r.

Dom:

  • murowany, piętrowy, powierzchnia 180 m2;
  • ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i styropianu (z dodatkiem grafitu) o gr. 18 cm; na termoizolacji umocowano siatkę i zaprawę klejową.

Elewacje:

  • 40% wykończone płaską blachą na rąbek stojący (jak na dachu),
  • 60% - tarcicą z modrzewia europejskiego, deski 400-500 x 12 x 2 cm.
  • Parapety z blachy. Oświetlenie w okapie, LED.
Frontowa i jedna z bocznych elewacji powstały z surowej tarcicy z modrzewia europejskiego.
Frontowa i jedna z bocznych elewacji powstały z surowej tarcicy z modrzewia europejskiego.
Tylną elewację wykończono blachą na rąbek stojący, identyczną jak na dachu.
Tylną elewację wykończono blachą na rąbek stojący, identyczną jak na dachu.

Decyzja: dom ma kształt nieforemnego latawca o długości 30 m i szerokości do 7 m, powstał przede wszystkim z drewna, metalu, betonu, cegły. Nie mieliśmy z żoną żadnego dylematu co do wyglądu elewacji - od początku zamierzaliśmy wykończyć je głównie surowym drewnem, bo oboje lubimy drewno za naturalny wygląd i piękne starzenie się, a ponadto ten materiał pasuje do działki pod lasem i zadrzewionej miejscowości.

Architekci, z którymi projektowaliśmy dom, zrozumieli nasze intencje i zaplanowali drewno na elewacji frontowej i bocznej, długim okapie dachu oraz ogromnym tarasie o powierzchni 120 m2. Natomiast na ścianie tylnej i bocznej - płaską blachę w kolorze grafitowym ułożoną na rąbek stojący identyczną jak na dachu, drewno jedynie w kilku wnękach okiennych.

Elewacja z drewna i blachy - rady i przestrogi:

  • Kupiłem dobrze wysuszoną, lecz niezaimpregnowaną i tylko raz oheblowaną tarcicę z modrzewia europejskiego. Nie zabejcowałem, ani nie zaolejowałem jej po ułożeniu, bo rozmyślnie unikam ingerowania w kolor drewna i w proces starzenia się. Z perspektywy 2,5 roku użytkowania nie żałuję zastosowania na elewacji zwykłych dech prosto z tartaku, bo ich surowy wygląd zrobił całą robotę, starzeją się w naturalny sposób, już zmieniły kolor na srebrzysty, lecz nie dotknęła ich korozja biologiczna. Ciemniejsze są w miejscach mniej nasłonecznionych. Choć drewno ciągle pracuje pod wpływem wilgoci, słońca, wiatru, skoków temperatury - jest wystawione na południe i zachód - nie wichruje się i nie odstaje od fasady. Nadal będzie bez konserwacji, bo takie mi się podoba.
  • Drewnianą elewację ułożył mój brat, pomagałem mu po powrocie z pracy. Deski, bez felców, przykręcał do drewnianego rusztowania nierdzewnymi wkrętami do drewna - ruszt ma "oka" o wys. 100 cm. Łaty kratownicy również powstały z modrzewia, więc pracują podobnie jak deski. Między deskami są szpary o szerokości 2 cm, dzięki którym wentylowanie oblicówki odbywa się z każdej strony. Dolna pozioma listwa rusztu stanowi skuteczną barierę przed gryzoniami. Układanie w pojedynkę tej części elewacji trwało dłużej niż się spodziewałem - ponad dwa miesiące. Szczególną trudność sprawiała wysokość frontowej ściany, do 8 m. Potrzebne było rusztowanie i ekwilibrystyka z długimi deskami.
  • Elewację z blachy wykonali dekarze. Ja musiałem zorganizować na czas ułożenie termoizolacji. Synchronizacja prac różnych ekip okazała się niełatwa. Druga trudność dotyczyła już samej estetyki. Dekarze mieli kłopot z wyrobieniem rąbka na blaszanej elewacji w tej samej linii, co na ukośnym i nieforemnym dachu - połacie mają kilka różnych stopni nachylenia. Oni również przygotowali na ścianach drewniany ruszt, a blachę przykręcili na wkręty. Blacha przykrywa się zielonym nalotem. Usuwam go ręcznie, przy pomocy mokrej szmatki i wiadra wody.

Koszty wykonania elewacji z drewna i blachy:

  • elewacja z drewna z robocizną około 35 000 zł.
Drewniana elewacja
Drewniana elewacja
Połączenie drewnianej elewacji z blachą na rąbek stojący
Połączenie drewnianej elewacji z blachą na rąbek stojący
Blacha na rąbek stojący na elewacji
Blacha na rąbek stojący na elewacji
Drewniana elewacja
Drewniana elewacja

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość Jola
25-07-2022 08:21
Mam pytanie, co było ociepleniem domu? Czy styropian i na to tynk? Co jest pod blachą, czy był jakiś stelaż
MrTomo
30-12-2019 22:44
57 minut temu, demo napisał: Tak na oko to te przerwy między deskami mają chyba dwa, ale milimetry. Te 2 cm, to chodzi o szczelinę nie nie pomiędzy deskami tylko pomiędzy deskami i łatami. Przynajmniej tak sądzę, bo sam też tak mam. Łaty, wiatroizolacja, ...
demo
30-12-2019 21:49
Cytat Drewnianą elewację ułożył mój brat, pomagałem mu po powrocie z pracy. Deski, bez felców, przykręcał do drewnianego rusztowania nierdzewnymi wkrętami do drewna - ruszt ma "oka" o wys. 100 cm. Łaty kratownicy również powstały z modrzewia, więc pracują ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz