Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Płytki ceramiczne, akcesoria

Jak zaaranżować wnętrze w stylu modernistycznym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Styl modernistyczny wyodrębnił się około sto lat temu i przez kilka dekad upiększał pomieszczenia na całym świecie. Jego ponadczasowy charakter zapewnił mu zwolenników do dziś. Jak zatem dostosować styl modernistyczny do współczesnych realiów i sprawić, że wciąż będzie zachwycał prostotą i elegancją?

Istotność przestrzeni w stylu modernistycznym

Nazwa tej zachwycającej estetyki wywodzi się od francuskiego słowa moderne, czyli nowoczesny. W dwudziestoleciu międzywojennym zmiany architektoniczne przyniosły nam wiele nowych budynków. Urządzano je możliwie nowocześnie, a wystrój tych wybudowanych wcześniej również dopasowywano do ówczesnej stylistyki. Stąd mnóstwo pięknych, klimatycznych kamienic, we wnętrzach których kryły się eleganckie, modernistyczne mieszkania.

Jeśli chcemy przenieść tamtejszy klimat do wnętrz z naszych czasów, już od progu powinna powitać nas przestrzeń. W dużych, przestronnych i wysokich mieszkaniach, czy domach zadanie to będzie zdecydowanie prostsze. W mniejszych pomieszczeniach efekt ten będzie wymagał nieco pracy, ale przy zastosowaniu odpowiednich porad, jest możliwy do osiągnięcia nawet w kawalerkach, czy w dwupokojowych mieszkaniach. Na co postawić? Pamiętaj o oszczędności przedmiotów – im jest ich mniej, tym przestrzeń wydaje się większa. Wykorzystaj jednolite powierzchnie, np. całą podłogę wykończ drewnianym wzorem, najlepiej jodełką lub efektownymi gorsecikami (małe płytki ceramiczne z niewielkim wcięciem, przypominające kształtem kobiecy gorset). Tam, gdzie możesz wypróbuj błyszczące powierzchnie, np. w kuchni lub w łazience. Odsłoń okna, a klasyczne drzwi zamień na dwuskrzydłowe i pozostaw je otwarte! Każda wykreowana w ten sposób przestrzeń, nawet tylko optycznie sprawi, że wszystkie dodatki w stylu modern będą efektownie wyeksponowane.

Przestronne pomieszczenie modernistyczne
Przestrzeń wyeksponuje modernistyczne detale w każdym pomieszczeniu. Fot, Ceramika Paradyż

Formy i funkcjonalność w stylu modernistycznym

To, co niezwykle charakterystyczne dla pomieszczeń w tym stylu to funkcjonalność. Po wojnie zmieniła się nieco perspektywa postrzegania świata – ważne było to, co rzeczywiście niezbędne do przetrwania. Każdy przedmiot musiał spełniać konkretne funkcje, mniej istotne lub nawet zbędne stały się dekoracje i zdobienia. Modernizm we wnętrzach oznaczał prostotę i funkcjonalność, ale w eleganckim i dostojnym wydaniu.

Drewniane meble w stylu modernistycznym
Proste, choć nieoczywiste – takie meble to kwintesencja modernizmu! Fot. Ceramika Paradyż

Najlepiej wyrazić te założenia w odpowiednio dobranych meblach. Świetnie sprawdzą się tu duże, pojemne meble – dwudrzwiowe szafy, okazałe komody i pakowne szafki to dobry wybór. Jeden taki mebel zmieści tyle, co kilka mniejszych, porozstawianych po całym wnętrzu. A styl modernistyczny zdecydowanie woli tę pierwszą wersję. Dodatkowo, wybierz meble o prostych linach, bez zbędnych zagięć i wcięć. Modernizm nie wyklucza jednak intrygujących, ciekawych i obłych kształtów, np. zaokrąglonych kantów, czy profilowanego wykończenia. Komoda, czy kredens w półokrągłym zwieńczeniem górnego poziomu i krzesła lub fotele o nieskomplikowanych, ale obłych kształtach to meble, które z powodzeniem ozdobią każdy dom w stylu modernistycznym.

Znaczenie detali w stylu modernistycznym

Zaaranżowaliśmy już przestronne pomieszczenie i dobraliśmy do niego stylowe meble. Czego jeszcze brakuje we wnętrzu, w którym króluje styl modernistyczny? Detali! One też mają ogromne znaczenie, bo tworzą klimatyczne, ciekawe uzupełnienie prostej i minimalistycznej bazy w stylu modern. Jakie dodatki najlepiej ozdobią pomieszczenia w tym klimacie? Wnętrza modernistyczne kochają tkaniny. Co więcej, mogą to być tkaniny o wyraźnym wzorze i w nasyconej kolorystyce. Zasłony z geometrycznym wzorem, mocno granatowy koc lub narzuta na łóżko, czy dywan z ciekawą grafiką będą ciekawym przełamaniem prostoty i minimalizmu bazowego wystroju. Modernistyczne wnętrze nie pozwala na zbyt wiele dodatków, ale te, które się w nim znajdą wynagradzają ich ograniczoną ilość. Lampy to też niezwykle ważny element – mogą być mocniej zdobione, a zastosowane w nich światło powinno być ciepłe, by maksymalnie ocieplać pomieszczenie i nadać mu przytulny charakter. Jako wykończenie zdobniczych detali, można wybrać oryginalny obraz. Klasyczna, dość ciężka rama będzie świetnie współgrała z odważną, niebanalną grafiką, przełamującą stonowany wystrój wnętrza.

Biel i czerń w modernistycznym wnętrzu
Stonowane, czarno-białe wnętrze, a do tego odważna, graficzna wersja obrazu na ścianie to sposób na efektowny detal w modernistycznym stylu. Fot. Ceramika Paradyz

Naturalne kolory w stylu modernistycznym

To, co charakteryzuje modernistyczne wnętrza to delikatne, stonowane i neutralne kolory. Beże, brązy, szarości, a do tego biel i czerń to standardowe wybory. Wspaniale komponują się one z drewnianymi lub drewnianopodobnymi powierzchniami, czy błyszczącymi wykończeniami. Nie ma tu jednak monotonii ani nudy – świetnie przełamują ją zdobnicze dodatki, czy ozdoby i tkaniny o wyraźnych wzorach w nasyconych barwach. Odważniejsze kolory możesz zastosować w dodatkach, takich jak np. obrazy, narzuty, zasłony, dywany, czy pokrowce na poduszki. Ale możesz też przemycić je w bogato zdobionych elementach wykończenia, takich jak np. płytki mozaikowe. Te, które najlepiej oddają klimat międzywojennych wnętrz to tzw. gorseciki, których wzory i kolory wspaniale przeniosą nas do modernistycznego otoczenia.

Mozaika we wnętrzu modernistycznym
Delikatne, neutralne kolory bazowe modernistycznego wnętrza można przełamać między innymi wyrazistym wzorem mozaiki. Fot. Ceramika Paradyż

źródło i zdjęcia: Ceramika Paradyż

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum