Sposób pierwszy - podłoga pływająca
Najskuteczniejszy sposób wygłuszenia stropu to wykonanie tzw. podłogi pływającej.
Na warstwie konstrukcyjnej (istniejącym stropie) układa się (patrząc od góry):
- cienką 3-5 cm warstwę specjalnego styropianu tzw. akustycznego lub twardej wełny mineralnej;
- warstwę folii budowlanej;
- wylewkę podłogową grubości 4-5 cm.
Taki sposób, choć bardzo skuteczny, wiąże się z dużym podniesieniem poziomu podłogi, znacznym obciążeniem stropu i kilkutygodniową przerwą w użytkowaniu pomieszczeń.
Sposób drugi - posadzka pływająca
Mniej skuteczne, ale i mniej kłopotliwe jest wykonanie tzw. posadzki pływającej. W tej wersji wierzchnią warstwę podłogi - panele, parkiet, mozaikę drewnianą lub płytki ceramiczne - oddziela od warstwy konstrukcyjnej stropu cienką warstwą izolacji akustycznej ze specjalnej pianki, miękkich płyt pilśniowych itp. W przypadku płytek ceramicznych na izolacji spoczywa jeszcze warstwa płyt gipsowo-włóknowych, gipsowo-kartonowych lub drewnopochodnych - do niej przykleja się płytki.
Uwaga! Zarówno warstwa wylewki w podłodze pływającej, jak i posadzka pływająca musi być oddzielona od ścian, słupów i innych elementów konstrukcyjnych szczeliną dylatacyjną szerokości 1-2 cm, którą wypełnia się specjalną taśmą lub paskami styropianu.
Stropów drewnianych często nie można obciążyć dodatkową warstwą podłogi pływającej, pozostaje wówczas wykonanie pływającej posadzki. Izolacyjność dźwiękową poprawia także zastosowanie pomiędzy belkami stropowymi, a ułożonymi prostopadle do nich legarami tłumiących drgania podkładek z gumy lub filcu oraz wypełnienie wełną mineralną pustych przestrzeni pomiędzy belkami oraz legarami.
Sposób trzeci - sufit podwieszany
Dobry sposób wyciszenia to również zbudowanie tzw. sufitu podwieszanego, wygłuszonego wełną mineralną, jednak nie może on mieć sztywnych połączeń ze stropem. Wadą tego rozwiązania jest obniżenie, co najmniej o kilkanaście centymetrów, pomieszczenia znajdującego się na dolnej kondygnacji.
Dość dobrze odgłos kroków wycisza także najprostszy z dostępnych sposobów, czyli ułożenie grubego dywanu lub wykładziny.
- Jak nie stresować się w czasie budowy?
- OKNOPLAST radzi, jak skorzystać z programu Czyste Powietrze
- Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych. Praktyczne porady
- Jakie płyty, profile i akcesoria będą potrzebne do zabudowy poddasza?
Redaktor: Jarosław Antkiewicz
Zdaniem naszych Czytelników
Eksperci Rockwool
16 Apr 2016, 20:23
Przyjęte rozwiązanie właśnie ma właśnie poprawić izolacyjność stropu od dźwięków uderzeniowych przenikających do poniższych pomieszczeń. W przypadku izolacyjności od dźwięków powietrznych przegród jedynie podłoga pływającą z wełną z podkładem betonowym lub jastrychem ...
Gość redek
18 Mar 2016, 15:50
Miałem problem z sąsiadami mieszkającymi pode mną. Odgłosy akustyczne nie dawały spać po nocach. Głośne rozmowy i muzyka. Postanowiłem zastosować płytę STEPROCK jako podkład podłogi pływającej. Zakupiłem grubszą - 5cm. Wykonałem instalację jak w instrukcji Rockwool'a. 1. ...