Co to jest zaprawa anhydrytowa?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co to jest zaprawa anhydrytowa?

Planuję w całym domu ogrzewanie podłogowe, naczytałam się na temat wylewek i sama nie wiem. Wiele przemawia za anhydrytem - lepiej otula rurki, dobrze się poziomuje, zdania są jednak podzielone. Co radzicie?

aktualizacja: 2023-05-10 11:57:34
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są zalety wylewki anhydrytowej?
  • Czy jastrych anhydrytowy jest idealnym materiałem na ogrzewanie podłogowe?

Wodne ogrzewanie podłogowe jest u nas coraz popularniejsze. Co wynika z jego zalet: pionowy rozkład temperatury w ogrzewanych podłogowo wnętrzach jest dla człowieka optymalny. Temperaturę odbieramy bowiem jako komfortową, gdy przy stopach są 23-24°C, a wyżej jest chłodniej. Oceniana jako komfortowa temperatura pomieszczenia ogrzewanego podłogówką jest zwykle o 1-2 stopnie niższa, niż przy grzejnikach. A to oznacza oszczędności.

Grzanie przez promieniowanie wywołuje też wyraźnie słabszy ruch powietrza, więc poleca się je alergikom. I wreszcie, podłogówka to ogrzewanie niskotemperaturowe, świetnie sprawdzające się w połączeniu z gazowymi kotłami kondensacyjnymi i pompami ciepła, czyli tymi urządzeniami grzewczymi, których sprzedaż rośnie najszybciej.

W tym systemie ciepło przekazują umieszczone w podłodze rurki, przez które płynie podgrzana woda. Rury z tworzywa (przeważnie wielowarstwowe z wkładką z aluminium) lub miedzi zatapia się w warstwie wylewki. I to ona staje się elementem grzejnym.

Wylewka może być tradycyjna, czyli cementowa lub właśnie anhydrytowa. Ta druga ma kilka cech, które sprawiają, że staje się idealnym uzupełnieniem wodnego ogrzewania podłogowego.

Wodne ogrzewanie podłogowe i wylewka anhydrytowa to dobre połączenie
Wodne ogrzewanie podłogowe i wylewka anhydrytowa to dobre połączenie. (fot. Cemex)

Zalety anhydrytu

Wylewka anhydrytowa to płynna masa wytwarzana na bazie spoiwa anhydrytowego, czyli odwodnionego gipsu. Po wylewce cementowej to najczęściej stosowany podkład podłogowy. Płynny i samopoziomujący produkt to ułatwienie dla wykonawców. Masę łatwiej równomiernie rozprowadzić i nie trzeba jej poziomować. Posadzka jest gładka, bez wygładzania niezbędnego przy podkładzie cementowym. Na równej powierzchni szybko i prosto układa się posadzki z dowolnych materiałów.

Płynna konsystencja wylewki ma spore znaczenie, jeśli planujemy instalację ogrzewania podłogowego. Taka masa dokładniej, szczelniej otula rury i lepiej wypełnia przestrzeń między nimi. Co ułatwia przekazywanie ciepła. Za połączeniem anhydrytu z podłogówką przemawia też jego dobre przewodnictwo cieplne (1,4-1,8 W/mK). W praktyce oznacza to, że wylewka anhydrytowa nagrzewa się szybciej od cementowej. A mniejsza bezwładność cieplna ułatwia sterowanie ogrzewaniem podłogowym.

Wylewka anhydrytowa jest płynna
Wylewka anhydrytowa jest płynna (fot. Cemex)
Wylewka cementowa z miksokreta ma konsystencję półsuchą
Wylewka cementowa z miksokreta ma konsystencję półsuchą (fot. A. Papliński)

Wylewka anhydrytowa, a cementowe

Wylewki anhydrytowe są od cementowych odporniejsze na ściskanie i zginanie. Ponieważ zaprawa anhydrytowa wiąże bezskurczowo, nie ma potrzeby stosowania zbrojenia. Niektórzy twierdzą, że przy anhydrycie nie trzeba robić dylatacji. Ale to nieprawda. Owszem, w przypadku tej posadzki możliwa jest podziałowa dylatacja podłóg grzewczych nawet do 300 m2. Należy jednak wykonać dylatacje w otworach drzwiowych, przy przewężeniach, na granicach powierzchni ogrzewanych i nieogrzewanych. Zawsze konieczne są dylatacje obwodowe, oddzielające posadzkę od ścian.

Podkład anhydrytowy można stosować pod wszelkie okładziny: gres, kamień, panele, posadzki drewniane, wykładziny dywanowe... Stosuje się go w domach jedno- i wielorodzinnych oraz w budynkach użyteczności publicznej. Tylko wewnątrz!

Minimalna otulina rur grzewczych to w przypadku tego materiału 35 mm. Podkład anhydrytowy układa się cieńszą warstwą, niż cementowy. Dzięki temu ciężar wylewki jest mniejszy, zatem anhydryt sprawdzi się lepiej na piętrach i poddaszach, gdy nie można zbyt mocno obciążać stropów. Ta posadzka schnie szybciej niż tradycyjna, więc szybciej można rozpoczynać prace wykończeniowe.

Wylewkę cementową trzeba wyrównać, wypoziomować, zatrzeć
Wylewkę cementową trzeba wyrównać, wypoziomować, zatrzeć. (fot. A. Papliński)

Materiał idealny?

Takich niestety nie ma. Jastrych anhydrytowy jest wrażliwy na długo utrzymującą się wilgoć i działanie wody. W pomieszczeniach mokrych (łazienkach, kuchniach) można go stosować pod warunkiem zastosowania izolacji przeciwwilgociowej, np. folii w płynie. W pomieszczeniach niepodpiwniczonych konieczne są izolacje zapobiegające podciąganiu wilgoci z gruntu. Metalowe rury ogrzewania podłogowego powinny mieć grubą otulinę.

Przeczytaj
Może cię zainteresować

Wylewka anhydrytowa ma też mniejszą w porównaniu z cementową odporność na ścieranie, więc do pomieszczeń gospodarczych lepiej wybrać tę tradycyjną.

Jastrychy cementowe są tańsze i uniwersalne. Stosuje się je we wszystkich wnętrzach (także wilgotnych) oraz na zewnątrz. Wymagają jednak zbrojenia, dylatacji pośrednich, zacierania, wygładzania - ich wykonanie jest bardziej czaso- i pracochłonne. Muszą też być grubsze - minimum to 5 cm.

Z kolei anhydrytowe trzeba dodatkowo szlifować. Na ich powierzchni tworzy się bowiem warstwa mleczka, która uniemożliwia solidne przyklejenie okładziny podłogowej.

Janusz Werner
Na zdjęciu otwierającym: Układanie samopoziomującego anhydrytu jest prostsze i szybsze. (fot. Cemex)

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Janusz

28 Apr 2022, 19:04

Nie wiem co to jest zaprawa anhydrytowa ale wiem co to jest wylewka anhydrytoa

11 Jul 2020, 12:12

Pewnie w tym, że się będzie samopoziomować. I albo trzeba jakiś kombinacji albo innej technologii przy odpływie jak u Ciebie... Nie drążyłem tematu...

10 Jul 2020, 23:10

też mam odpływy liniowe - w czym problem?

10 Jul 2020, 10:09

Jak tuż przed laniem normalnej wylewki pytałem wykonawcę co to ta anhydrytowa. Powiedział, że droższa będzie a u mnie byłby problem bo mam odpływy liniowe...

10 Jul 2020, 09:52

Dla mnie wylewka anhydrytowa to był naturalny wybór - samopoziomująca, szybko wiążąca i dobrze oblepiająca rurki podłogówki.  Jedynie pod prysznicem bezbrodzikowym mam wylewkę betonową (żeby wyprofilować spadki).

Gość Waldek

09 Jul 2020, 18:26

Tylko narzekania, krytyka, a może by tak coś na temat, a nie jak nasi "dzielni" politycy

Gość Pedro

07 Jun 2020, 10:22

I co z tego, że ma całą tablice chemiczną? Jak jecie wylewkę to już nic Wam nie pomoże.

Gość Jan

05 Jun 2020, 19:43

Komuś, nie tylko w głowie, pokręciły się pojęcia, co jest w tym "cudownym" materiale korzystnego dla człowieka !!! Otóż. poza wodą, wszystkie składniki są bardzo rakotwórcze. Czernobyl, to pikuś w stosunku do tego haniebnego materiału...

Gość Odpad

02 Apr 2018, 06:56

Moze na zachodzie jest to lepszy materiał do polski jak zawsze trafia syf i wszystkie odpady. Nasze podlogi to cała tablica medelejewa. Ogromne korporacje produkujace anchydryt zawaliły internet jaki niby to nie jest cudowny. Na forach posty szeptane, sztucznie napedzane tematy.

Gość ADVERNET

08 Aug 2015, 07:23

Warstwa wierzchnia i barwienie w masie - tego raczej nie spotkamy nad Odrą. Mamy już na szczęście jastrychy nowej generacji (na zachodzie będące standardem -halbhydraty alfa)a nie tylko kominowe termiki za psie pieniądze utylizowane odpady z filtrów kominowych światowych liderów w ...

Gość Termolit

07 Jul 2015, 14:58

Już jest lepsze przewodzenie ciepła już 2W/mK i jastrych anhydrytowy, który nie wymaga szlifowania! :) W pomieszczeniach mokrych też się leje, bo to nie są te mokre pomieszczenia sprzed 20lat! wystarczy pokryć w łazience czy garażu jastrych folią w płynie i temat załatwiony.PozdrawiamAntoni

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!