Co warto wiedzieć o kotłach gazowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Co warto wiedzieć o kotłach gazowych?

Popularność kotłów gazowych uzasadniają ich liczne zalety, najważniejsze to łatwość obsługi oraz stosunkowo niskie koszty ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie zalety mają kotły gazowe?
  • Jakie model kotła gazowego wybrać - kondensacyjny czy tradycyjny?
  • Gdzie można umieścić kotły gazowe z otwartą komorą spalania, a gdzie z zamkniętą komorą spalania?
  • Kiedy stosuje się kotły gazowe jednofunkcyjne, a kiedy dwufunkcyjne?
  • Co daje różnorodne automatyczne sterowanie w kotłach gazowych?
  • Jaki kocioł gazowy - na gaz z sieci czy gaz płynny?

Nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne kotłów gazowych oraz dotyczące ich automatycznego sterowania sprawiają, że właściciele chętnie wybierają gaz ziemny lub płynny jako podstawowe paliwo do ogrzewania domu i wody.

Takie działanie wynika głównie z faktu, że po odpowiednim dobraniu modelu urządzenia muszą jedynie, adekwatnie do swoich potrzeb i ciepłochronności budynku, zaprogramować pracę na automatycznych regulatorach oraz co roku wzywać serwisanta do wykonania przeglądu technicznego. Łatwa obsługa, stały komfort cieplny i akceptowalne koszty zużycia gazu chyba najbardziej "napędzają" popularność gazowym kotłom grzewczym. A to nie wszystkie ich zalety!

Trudno nie doceniać np. stałej gotowości kotła do pracy, możliwości dobrania jego wersji do każdego budynku (niektóre modele zajmują niewiele miejsca, ponadto nie wymagają wydzielonej kotłowni), czy żywotności do nawet 15-20 lat (oczywiście, pod warunkiem prawidłowej eksploatacji i regularnej konserwacji) itp.

Aby móc w tak długim okresie możliwie najefektywniej wykorzystywać energię cieplną paliwa i tym samym pozytywnie wpływać na rachunki za ogrzewanie, bezwzględnie warto kupić kocioł skonstruowany według najnowocześniejszych rozwiązań technicznych.

KOCIOŁ GAZOWY - MODEL KONDENSACYJNY CZY TRADYCYJNY?

W naszym klimacie domy ogrzewa się przez około pół roku. Z tego powodu zaopatruje się je w solidną termoizolację i efektywne urządzenia grzewcze. Coraz więcej właścicieli jednorodzinnych budynków chce mieć kotły bezobsługowe, wytwarzające dużo ciepła, ale zużywające jak najmniejsze ilości paliwa. Ponieważ chętnych do korzystania z gazowych urządzeń przybywa, producenci prześcigają się w unowocześnianiu technik grzewczych. Oddają do sprzedaży bogaty wachlarz modeli konwencjonalnych i tych najnowszej generacji. Jaka jest podstawowa różnica między nimi?

Maksymalna sprawność tradycyjnych gazowych kotłów wynosi 94-96%, natomiast kotłów kondensacyjnych - aż 106-109%. Już te dane mówią same za siebie. Przy aktualnie malejącej różnicy w cenie obu rodzajów urządzeń gazowych, tym bardziej warto kupować modele z rodziny nowoczesnych, kondensacyjnych.

W porównaniu z konwencjonalnymi kotłami gazowymi, wersje kondensacyjne zużywają mniej paliwa do wytworzenia takiej samej ilości ciepła. Sprawiają więc, że rachunki za gaz są niskie, a ich zakup zwraca się średnio po kilku latach. W jaki sposób osiągają tak wysokie parametry sprawności?

Decyduje o tym ich budowa. Urządzenia kondensacyjne wyposażone są w specjalne wymienniki ciepła ze stali kwasoodpornej lub stopu aluminiowo-krzemowego, które odbierają ciepło od spalin. Spaliny, zanim trafią do komina, opływają wymiennik ciepła z niższą od nich temperaturą. W temperaturze poniżej 57°C para wodna, obecna w spalinach, ulega skropleniu (czyli kondensacji), oddając ciepło wodzie w wymienniku. Dzięki temu procesowi sprawność kotła wzrasta nawet o kilkanaście procent, podczas gdy tradycyjne wersje spalają paliwo bez spożytkowania sporej części jego potencjalnej energii pozwalając parze wodnej ujść w komin.

Trzeba jednak zaznaczyć, że pełne wykorzystanie możliwości kotła kondensacyjnego następuje przy niskich parametrach instalacji grzewczej - najlepiej jeśli instalacja ma zamontowane większe grzejniki lub wodne ogrzewanie podłogowe. W inaczej ułożonych instalacjach również wystąpi wzrost sprawności tego sprzętu, ponieważ, poza okresem dużych mrozów (kiedy wzrasta zapotrzebowanie na moc i rośnie temperatura spalin), też pracują przy niskiej temperaturze zasilania i powrotu.

Uwaga! Kwaśny kondensat, wytwarzany przez kocioł kondensacyjny, należy odprowadzić bezpośrednio do kanalizacji (podczas mrozów powstaje go nawet kilkadziesiąt litrów w ciągu doby). W nowo budowanych domach od razu układa się przewód z tworzywa sztucznego (nie nadają się do tego rurki miedziane) wraz z syfonem, zatrzymującym gazy z kanalizacji (syfon umieszcza się za odpływem skroplin). W istniejących domach wykonanie takiego odprowadzenia niekiedy wymaga kucia ścian i podłóg. Jeżeli w kotłowni jest umywalka, najłatwiej skierować odprowadzenie kondensatu do niej tak, jak robi się to w przypadku pralek.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

NAJLEPSZA LOKALIZACJA KOTŁA Z OTWARTĄ I Z ZAMKNIĘTĄ KOMORĄ SPALANIA

Tradycyjne kotły gazowe sprzedawane są obecnie jako dwufunkcyjne i z otwartą komorą spalania. Natomiast wszystkie kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania. Wielu Polaków popełnia błąd, montując kocioł gazowy z otwartą komorą spalania w łazience lub w kuchni, ponieważ takie urządzenie pobiera powietrze (niezbędne do procesu spalania gazu) z pomieszczenia, z którym je podłączono.

Do spalenia 1 m3 gazu kocioł zużywa co najmniej 10 m3 powietrza z pomieszczenia, a na jego miejsce musi napłynąć powietrze z zewnątrz. W zimie oznacza to nic innego, jak wychładzanie pomieszczeń mieszkalnych. Dlatego należy instalować taki kocioł gazowy tylko w oddzielnej i odpowiednio wyposażonej kotłowni. Powinna mieć kubaturę przynajmniej 8 m3, wysokość powyżej 2,2 m oraz wydajną wentylację (z kratką nawiewną). Wychładzanie kotłowni przez otwór nawiewny jest, oczywiście, mniej uciążliwe dla domowników, niż w przypadku kuchni, albo co gorsze - łazienki.

Kotły z zamkniętą komorą spalania pobierają powietrze bezpośrednio z zewnątrz, a nie z pomieszczenia, w którym się znajdują. W wyniku całkowitego odizolowania komory spalania od otoczenia, urządzenia są bezpieczne w użytkowaniu, bo nie ma zagrożenia zatruciem gazem wskutek awarii kotła oraz nie powodują wychładzania pomieszczenia i można je umieścić nawet w tzw. pomieszczeniach nieprzeznaczonych do stałego pobytu, czyli w kuchni, łazience, holu.

Powietrze, doprowadzane najczęściej przez specjalny przewód kominowy typu rura w rurze (koncentryczny), ogrzewa się od spalin, co z kolei przekłada się na większą sprawność kotła. Jeżeli kocioł ma moc nieprzekraczającą 21 kW. W wolno stojącym domu można go zawiesić lub ulokować przy ścianie zewnętrznej i rurę powietrzno-spalinową wyprowadzić poziomo przez ścianę. Wtedy unika się stawiania komina.

Kocioł z zamkniętą komorą spalania
Kocioł z zamkniętą komorą spalania nie wymaga wydzielonej kotłowni, można wiec go zamontować np. w ciągu kuchennych szafek. (fot. De Dietrich)

KOCIOŁ GAZOWY - KIEDY JEDNO-, A KIEDY DWUFUNKCYJNY?

Kocioł jednofunkcyjny może ogrzewać budynek oraz wodę użytkową zgromadzoną w zasobniku. Wodę w zasobniku podgrzewa (i podtrzymuje zadaną temperaturę) wężownica, po czym kocioł automatycznie przełącza się na zasilanie instalacji c.o. Dobierając pojemność zasobnika c.w.u., należy uwzględnić liczbę użytkowników oraz łazienek i ich wyposażenie (prysznice, wanny).

Zwykle dla czteroosobowej rodziny i domów z dwoma (albo więcej) łazienkami instaluje się zasobnik o pojemności około 150 l. Ustala się moc kotła zdecydowanie mniejszą, niż w przypadku urządzeń dwufunkcyjnych - wystarcza 14-20 kW. W zależności od wielkości kotłowni, można zastosować oddzielny bądź wbudowany zasobnik c.w.u.

Kocioł jednofunkcyjny
Kocioł jednofunkcyjny wymaga zamontowania zasobnika na ciepłą wodę użytkową - oddzielnego lub zamkniętego w obudowę kotła. (fot. Viessmann)

Kocioł dwufunkcyjny ogrzewa wodę w instalacji c.o. oraz w sposób przepływowy wodę użytkową. Te dwie podstawowe funkcje kocioł obsługuje automatycznie - przełącza się odpowiednio po otworzeniu lub zamknięciu kranu z ciepłą wodą. Kocioł musi mieć moc powyżej 20 kW, niezależnie od tej potrzebnej do zasilania instalacji c.o.

Wybierając kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem c.w.u., zaoszczędza się miejsca. Taki zasobnik ma relatywnie niewielką pojemność (kilkadziesiąt litrów), a kiedy następuje większy pobór ciepłej wody, uruchamia się podgrzewacz przepływowy. Kotły często wyposażane są w zasobniki warstwowe, podgrzewające wodę w ciągu 3-5 minut. Dla domu z jedną łazienką, w której jest prysznic, zwykle dobiera się kocioł dwufunkcyjny o mocy przynajmniej 24 kW, natomiast jeśli znajduje się w niej wanna - minimum to 26 kW.

CO DAJE RÓŻNORODNE AUTOMATYCZNE STEROWANIE W KOTŁACH GAZOWYCH?

Po pierwsze, użytkownicy mogą liczyć na wymierne oszczędności w kosztach ogrzewania, po drugie - na komfort cieplny w pomieszczeniach, bez konieczności ciągłej ręcznej regulacji kotła. Tylko tyle i aż tyle!

Regulator stałotemperaturowy, fabrycznie wbudowany w każdy kocioł gazowy, służy do ustawienia temperatury wody w instalacji c.o. oraz wody użytkowej. Samoczynnie włącza i wyłącza kocioł, adekwatnie do spadku albo wzrostu temperatury wody w instalacji grzewczej, lecz jeśli pracuje sam, nie reaguje na zmianę temperatury powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku. Dlatego obecnie układ sterujący wzbogaca się o regulator pokojowy, a niekiedy jeszcze o regulator pogodowy.

Dodanie regulatora pokojowego (przewodowego lub bezprzewodowego) powoduje, że to on automatycznie włącza albo wyłącza kocioł, po porównaniu rzeczywistej temperatury w pomieszczeniach z temperaturą ustawioną na nim przez domowników. Regulator przytwierdza się w miejscu najmniej narażonym na nagłe wahania temperatury.

Regulator pokojowy bezprzewodowy
Regulator pokojowy bezprzewodowy wyłącza kocioł, gdy temperatura w pomieszczaniu spadnie poniżej wartości zadanej przez użytkowników. (fot. Immergas)

Automatykę pogodową warto natomiast założyć, kiedy planuje się ogrzewanie domu kotłem, współpracującym z ogrzewaniem podłogowym. Regulator pogodowy odpowiednio wcześniej dostosowuje moc kotła do zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło, więc w przypadku wolno reagującego ogrzewania podłogowego - jego wykorzystanie jest szczególnie pożądane.

Czujnik temperatury, przekazujący informacje o panującej na zewnątrz temperaturze, np. o narastającym mrozie lub ociepleniu, sprzyja adekwatnej pracy kotła gazowego. Dla regulatora pogodowego optymalna lokalizacja to zacieniona północna bądź północno-wschodnia ściana i wysokość 2-3 m ponad ziemią.

KOCIOŁ GAZOWY NA GAZ Z SIECI ALBO GAZ PŁYNNY

Raczej się nie zdarza, żeby właściciele budynków jednorodzinnych, posiadających łatwy dostęp do sieci gazowej, wybrali inne paliwo do zasilania instalacji c.o. i przygotowywania c.w.u. Stosowanie gazu ziemnego jest bowiem wciąż najkorzystniejsze, wziąwszy pod uwagę takie różnorodne czynniki, jak nakłady inwestycyjne wyłożone na przyłączenie budynku do sieci gazowej oraz na montaż instalacji i zakup urządzeń, komfort obsługi systemu grzewczego i koszty eksploatacyjne (aktualna cena gazu z sieci to 1,22-1,30 zł/m3, jednak użytkownicy regularnie wnoszą dostawcy gazu jeszcze opłaty abonamentowe i przesyłowe, które różnią się u poszczególnych dostawców).

Wysoki komfort przy korzystaniu z nich sprawia, że na kotły gazowe decydują się często nawet ci właściciele, których domy jednorodzinne nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego. Co prawda, muszą gromadzić paliwo w specjalnym zewnętrznym zbiorniku (naziemnym lub podziemnym) i 1-3 razy w roku organizować jego napełnienie, lecz mogą uniknąć dzierżawienia go za opłatą i związywania się długoterminową umową z jednym dostawcą paliwa, poprzez kupno i montaż własnego zbiornika i korzystanie z usług innego dostawcy przy każdorazowym tankowaniu gazu. W takim wariancie cena ciepła z gazu płynnego może być nawet niższa niż z gazu ziemnego.

Warto dodać, że kotły gazowe standardowo produkowane są z dyszami przewidzianymi do zasilania gazem z sieci, lecz w prosty i niedrogi sposób można je przystosować do pracy na gazie płynnym (instalator musi zmienić dysze oraz wyregulować palnik, a czasem również wymienić elektroniczny moduł sterujący). Zasady montażu kotła na gaz ziemny i płynny są praktycznie jednakowe, z wyjątkiem pomieszczeń znajdujących się poniżej poziomu gruntu, gdzie nie wolno instalować urządzeń na gaz płynny. Jest on cięższy od powietrza i mógłby się tam gromadzić.

Co warto jeszcze wiedzieć o kotłach gazowych?

  • Kotły kondensacyjne zużywają średnio 10-15% gazu mniej niż tradycyjne. Im niższa jest nastawiona temperatura wody, tym ich sprawność jest większa.

  • Duży wpływ na sprawność kotłów gazowych ma tzw. modulacja mocy ich palników w trakcie pracy. Umożliwia dostosowanie mocy kotła do chwilowego zapotrzebowania na ciepło. Modulacja jedno lub kilkustopniowa odbywa się skokowo (np. 50 i 100%). Modulacja płynna natomiast rozpoczyna się od 12-15%.

  • Przed dokonaniem wyboru kotła warto sprawdzić, czy ma w komplecie osprzęt (np. naczynie wzbiorcze, pompę zasilającą i cyrkulacyjną), jakie są warunki gwarancji i w jakiej odległości od domu znajduje się punkt serwisowy.

  • Dłuższy brak przeglądów może spowodować nieekonomiczne działanie kotła i spadek sprawności, a w skrajnych zaniedbaniach - jego awarię. Coroczny przegląd z dojazdem na miejsce (bez wymiany części) kosztuje od 100 do 350 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

30 Paź 2018, 13:43

3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Ja dla odmiany mam Viessmanna Vitodens 100-W jednofunkcyjny (6.5-26 kW) i kiedyś muszę wam nagrać jak ten kociołek cichutko pracuje.  Niemowlak może przy tym zasnąć Cieszę się, że kocioł się ...

Dnia 11.04.2018 o 12:40, zb41 napisał: Niektórzy zdają sobie z tego sprawę, ale są biedni i nie stać ich na bardziej ekologiczne rozwiązania. Ale na węgiel i prąd ich stać? Kocioł węglowy z podajnikiem kosztuje więcej niż tej samej mocy, wysokosprawny ...

time image

Gość tadek001

30 Paź 2018, 09:55

Dokładnie! Są dofinansowania i teraz można naprawdę zainstalować taki piec ,,po taniości". Ja mam kocioł kondensacyjny Lumea mpx od de dietrich i każdemu polecam takie rozwiązanie. Jest bardzo wygodny w użytkowaniu, nie niszczy środowiska i można go zainstalować prawie wszędzie ...

time image

11 Kwi 2018, 19:16

Dlatego są liczne dofinansowania, czy eko kredyty- dzisiaj dla chcącego nic trudnego!

time image

11 Kwi 2018, 10:40

Niektórzy zdają sobie z tego sprawę, ale są biedni i nie stać ich na bardziej ekologiczne rozwiązania.

time image

Gość Michał Brzoza

11 Kwi 2018, 09:46

Bardzo przydatny artykuł. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak niszczą środowisko paląc w piecach. Ja zrezygnowałem ze starego pieca. Miałem jeszcze stary kaflowy, ale go wyburzyłem. Mam więcej miejsca, a kocioł daje radę. Pozdrawiam, Michał Brzoza

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje