Jakie są właściwe proporcje okien do pomieszczenia?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są właściwe proporcje okien do pomieszczenia?

Właściwe proporcje okien do pomieszczenia są istotne dla komfortu życia. Nie można przesadzać z ich wielkością, gdyż modne duże przeszklenia powodują znaczne straty ciepła.

W zależności od czasu, jaki spędzamy w danym pomieszczeniu, dzieli się je na:

  • przeznaczone na stały pobyt ludzi - w których te same osoby przebywają co najmniej 2 godziny dziennie (salony, sypialnie, kuchnie itp.);
  • nieprzeznaczone na pobyt ludzi, w których przebywamy łącznie nie dłużej niż 2 godziny i/lub wykonywane czynności mają charakter dorywczy, związany np. z dozorem nad urządzeniami (kotłownie, garaże, garderoby).

W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi minimalna powierzchnia okien w stosunku do powierzchni podłogi wynosi 1:8, a w innych pomieszczeniach, w których światło dzienne jest niezbędne - 1:12.

Dopuszcza się jednak, by pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi miały tylko oświetlenie sztucznie, jeśli jest np. położone w części budynku pozbawionej dostępu światła dziennego, albo światło dzienne nie jest tam niezbędne.

Oczywiście trzeba kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Nawet niewielkie okna w garażu i kotłowni będą praktyczne, jeśli wchodząc tam na chwilę, nie będziemy musieli zapalać i gasić światła.

W większości pomieszczeń mieszkalnych wymagane przepisami minimum spełnimy bez kłopotu, bo w pokoju o powierzchni 10 m2 wystarczy okno o wymiarach 1,5 × 0,85 m. Najpewniej jednak taki pokój będzie dość ciemny. Nie należy przesadzać także w drugą stronę. Modne duże przeszklenia powodują znaczne straty ciepła, bo izolacyjność termiczna bardzo dobrego okna jest 3-4 razy gorsza niż przeciętnej ściany, ponadto latem często powodują przegrzanie pomieszczeń - niezbędne są zacieniające, najlepiej zewnętrzne osłony. Szczególnie dotyczy to okien na elewacji południowej i zachodniej.

Rozsądny kompromis to w większości sytuacji okna o proporcji 1:5-1:4 w stosunku do powierzchni podłogi.

Okna dachowe wpuszczają do pomieszczenia więcej światła niż fasadowe w lukarnie. Różnica staje się szczególnie widoczna latem, gdy promienie słońca padają na powierzchnię ziemi pod kątem zbliżonym do prostego. Wówczas okna dachowe łatwo doprowadzają do przegrzania pomieszczeń.

Dobre proporcje okien

Najlepiej, jeśli skrzydło okna jest prostokątem o proporcjach od 1:2 do 1:1,5 o węższym boku długości do 80 cm. Inaczej wzrasta ryzyko jego wypaczenia przez ciężkie skrzydło. Dla sztywności i wytrzymałości okna korzystne są także słupki stałe pomiędzy skrzydłami. Szczególnie dotyczy to okien z PVC, których profile są mniej sztywne niż drewniane.

Bardzo szkodliwe jest natomiast zastosowanie cięższych, wzmocnionych szyb, gdy ramy i okucia nie mają specjalnych wzmocnień. Takie okna, bez certyfikatu potwierdzającego uzyskanie określonej klasy odporności na włamanie dla całego okna, są czasem sprzedawane naiwnym klientom, którzy dają się złapać na "antywłamaniową" szybę.

Uwaga! To, ile światła wpuszcza okno oraz jak się prezentuje, zależy od grubości ściany. Małe, wąskie okna w grubych murach wyglądają niczym otwory strzelnicze, dlatego, jeśli grubość ściany zwiększa się względem pierwotnego projektu, bo np. zdecydowaliśmy się na ścianę trójwarstwową zamiast dwuwarstwowej albo ocieplenie jest grubsze, to zwróćmy uwagę, czy po zmianach okna nie będą zbyt małe.

 

Jarosław Antkiewicz
fot. Abakus

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje