Przyczyny przegrzewania się budynków

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przyczyny przegrzewania się budynków

Słońce jest niezbędne do życia - nastraja pozytywnie, przegania jesienno-zimową szarość, powoduje rozkwit zieleni w ogrodzie. Ma więc wiele zalet, ale w letnie dni intensywne promieniowanie bardzo szybko nagrzewa wnętrze domu, szczególnie jeśli ma on dużo, modnych obecnie, panoramicznych przeszkleń, szerokie okna tarasowe i kilka kolejnych w dachu. Niekorzystnie na przegrzewanie wpływa też kiepska izolacja termiczna ścian i dachu oraz wentylacja grawitacyjna.

Dlaczego domy się przegrzewają?

Wbrew powszechnej opinii, budowane obecnie domy przegrzewają się często dużo łatwiej, niż te stawiane kilkadziesiąt lat temu. Dzieje się tak ze względu na zmianę sposobu budowania.

Dodatkowe czynniki sprzyjające przegrzewaniu się domów:

  • duże przeszklenia na nasłonecznionych elewacjach. To one są podstawowym źródłem nadmiernych zysków ciepła z zewnątrz. Dawniej okna były znacznie mniejsze, głównie ze względu na ograniczenia technologiczne oraz bardzo duże straty ciepła w zimie;
  • względnie lekka konstrukcja budynków. Obecnie obserwuje się tendencje do stawiania cieńszych ścian konstrukcyjnych z dość lekkich materiałów (ceramika poryzowana, beton komórkowy). Ma to wiele zalet, ale zmniejsza zdolność budynków do pochłaniania nadmiaru ciepła, bo ta cecha związana jest przede wszystkim z masą materiału (zwykła cegła ceramiczna ma nawet 4-krotnie większą gęstość niż beton komórkowy);
  • poddasza mieszkalne. Dawniej nieużytkowe strychy stanowiły bufor pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a dolnymi kondygnacjami mieszkalnymi. Teraz większość domów ma pokoje na poddaszu, z dużą ilością okien dachowych oraz nie zawsze wystarczająco dobrze zaizolowanym dachem.
Okna dachowe wyposażone w osłony przeciwsłoneczne
Zagospodarowanie poddasza na mieszkanie sprzyja nadmiernemu się jego nagrzewaniu, warto więc wszystkie okna dachowe wyposażyć w osłony przeciwsłoneczne. (fot. Velux)
Dom z oknami wyposażonymi w żaluzje fasadowe
Żaluzje fasadowe pozwalają obniżyć temperaturę w domu aż o ok. 10°C. (fot. Awilux)

Wszystkie te czynniki wpływają na tempo wzrostu temperatury w pomieszczeniach w czasie letnich upałów. Mieszkanie w domu, w którym jest równie gorąco i duszno jak na zewnątrz nie jest przyjemne.

Aby warunki panujące we wnętrzach odbierane były jako komfortowe, spełniony powinien być szereg parametrów:

  • temperatura powietrza 22-26°C;
  • prędkość ruchu powietrza do 0,15 m/s (brak przeciągów);
  • wilgotność względna 20-60%;
  • temperatura podłogi 17-26°C;
  • mała różnica pomiędzy temperaturą powietrza a temperaturą promieniowania ścian, podłogi i sufitu (w uproszczeniu, temperaturą tych przegród). Dobrze, jeśli ich temperatura jest nieco niższa (ok. 5 stopni) od temperatury powietrza;
  • maksymalna zawartość dwutlenku węgla w powietrzu 0,1% (w świeżym powietrzu zewnętrznym jest trzykrotnie niższa).

Sposoby na nadmiar słońca

Kontrolę nad wymienionymi czynnikami, w dużym stopniu zapewnia instalacja klimatyzacyjna. Ale nigdy nie zagwarantuje spełnienia wszystkich wymogów jednocześnie. Najczęściej możemy zmieniać tylko niektóre z nich, co zwykle wystarcza do osiągnięcia najwyżej zadowalającego efektu komfortu, szczególnie że każdy człowiek ma nieco inne upodobania i próg wrażliwości na dany czynnik. Jednej osobie strumień powietrza z klimatyzatora będzie przynosił znaczną ulgę, a dla innej będzie to nieznośny, hałaśliwy przeciąg.

Między innymi dlatego do problemu zbyt wysokiej temperatury w domu latem trzeba podejść kompleksowo i najlepiej pomyśleć o tym na początku inwestycji.

Do problemu zbyt wysokiej temperatury w domu musimy podejść już podczas:

Przemyśleć należy również sposób zagospodarowania działki. Dobrą osłoną zacieniającą są np. drzewa liściaste, bo nie blokują dostępu promieniowania słonecznego zimą, gdy jest ono pożądane, za to zatrzymują je latem. Dobrze więc posadzić je niedaleko elewacji z największą liczbą przeszkleń. Ponadto warto od razu zaprojektować osłony przeciwsłoneczne, by podczas budowy odpowiednio przygotować nadproża np. do montażu rolet zewnętrznych chowanych w kasecie, niewidocznej z zewnątrz. Najlepiej zamówić je razem z oknami, by podczas jednego montażu wyposażyć w nie budynek, zanim upał stanie się uciążliwą codziennością w zamieszkanym domu.

Bardzo pomocne w skutecznym radzeniu sobie z nadmiarem ciepła latem jest wyposażenie domu w wentylację mechaniczną współpracującą z gruntowym wymiennikiem ciepła, chłodzącą pompę ciepła lub wspomnianą wcześniej klimatyzację.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Schüco

Zdaniem naszych Czytelników

time image

03 Sie 2017, 08:58

7 minut temu, Gość lulu napisał: nalezy okleic budynek polmetrowa warstwa styropianu. Bedzie troche cieplej w zimie przy -25°C i nie do wytrzymania w lecie Bystrzak z Ciebie niesamowity   niestety muszę zrujnować tę wizję świata. Dobre ocieplenie jest ...

time image

Gość lulu

03 Sie 2017, 08:40

nalezy okleic budynek polmetrowa warstwa styropianu. Bedzie troche cieplej w zimie przy -25°C i nie do wytrzymania w lecie

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje