Położenie działki i projektowanego domu względem stron świata

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Położenie działki i projektowanego domu względem stron świata

Od tego, jak usytuowana jest działka, zależy rozplanowanie pomieszczeń w domu. A to może rzutować na jego wygląd zewnętrzny. W projektach katalogowych najczęściej zakłada się korzystne warunki, czyli usytuowanie drogi (wejścia) od strony północnej lub wschodniej. Dom na działce z wjazdem od południa lub zachodu będzie prawdopodobnie wymagał projektu indywidualnego.

aktualizacja: 2023-04-07 07:24:04

a) Droga od strony północnej

Droga od strony północnej sprzyja prawidłowemu oświetleniu światłem dziennym poszczególnych pomieszczeń domu. Wówczas kuchnię z widokiem na drogę i wejście, spiżarnię, pomieszczenie gospodarcze czy garaż, a więc pomieszczenia wymagające utrzymywania niższej temperatury, planuje się od strony północnej.

Optymalne położenie sypialni to strona wschodnia (dość daleko od hałasów z ulicy), a salonu południowa lub zachodnia (z widokiem na zalany słońcem ogród!). Przy takiej orientacji względem stron świata łatwo jest wydzielić w domu strefy buforowe, zarówno dla zimna, jak i hałasu.

b) Droga od strony wschodniej

Droga od strony wschodniej to równie dobra sytuacja. Jeśli możliwe będzie wejście z boku budynku, od strony północnej, to układ pomieszczeń może być zbliżony do optymalnego.Wejście od strony wschodniej też jest korzystne, szczególnie na szerokich działkach.

Schemat: Działka z drogą od strony północnej i wschodniej
Działka z drogą od strony północnej i wschodniej

c) Droga od strony południowej

Droga od strony południowej jest uznawana za najgorszą opcję. Na dużej działce warto wtedy usytuować dom jak najdalej od ulicy, z wejściem od strony wschodniej - to pozwala na właściwe rozmieszczenie pomieszczeń.

Na małych działkach spokój mieszkańców może być ważniejszy od optymalnego oświetlenia pomieszczeń. Wtedy salon i kuchnię można umieścić z tyłu domu (od strony północnej), natomiast garaż, pomieszczenie gospodarcze, ewentualnie gabinet, a nawet sypialnie od strony frontowej (południowej).

d) Droga od strony zachodniej

Droga od strony zachodniej też nie jest lubiana przez architektów. Pewnym rozwiązaniem może być umieszczenie budynku prostopadle do drogi, z wejściem z boku (od północy). Jednak wtedy musimy mieć działkę na tyle szeroką, by widoku z salonu nie ograniczał płot sąsiada.

Na wąskich działkach dobrze jest umieścić dom z dala od drogi, z układem pomieszczeń podobnym, jak przy drodze od strony północnej, choć garaż i wejście będą od zachodu.

Schemat: Działka z drogą od strony południowej i zachodniej
Działka z drogą od strony południowej i zachodniej

Redakcja BD
fot. otwierająca: ulleo / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Asia

11 Jan 2016, 18:29

A co zrobić, jeśli trzeba postawić dom na północnym stoku?

Gość tar

19 Oct 2015, 07:37

a jak ma się sprawa w przypadku zabudowy szeregowej?

Gość tedlew

09 Mar 2015, 11:30

Wiele się słyszy i czyta od fachowców, by działka najlepiej miała wjazd od północy.Jako właściciel Wielkopolskiej działki z wjazdem od południa chciałbym zasiać ziarno niepewności w powyższej tezie. Liczę na kontrargumenty by to forum mogło stać się czerpnią wiedzy w tym ...

Gość marek

28 Dec 2014, 21:01

faktycznie głupota autora. Droga od zachodniej strony jest optymalna. Od północy lokuje się garaż .od wschodu jest salon od zachodu kuchnia. Kasuję ten link.

Gość mk

27 May 2014, 09:48

dla mnie propozycja 3 to bzdura. od południowej strony sypialnie???? kto tak robi

28 Jul 2011, 00:58

no nie wiem czy bzduryzmienialem decyzje o warunkach zabudowy(jestem 1.5 miesiaca w plecy) aby budynek byl optymalnie polozony wzgledem stron swiataz racji przeszklenia(ponad 60m2) w bryle budynku (pow.uzytk. 160m2) prawie polowa tj 30m2 bylaby od polnocy w swietle starej decyzji

Gość Archi

17 Jun 2011, 21:33

Nie wiem kto to pisał ale ktoś nie ma pojęcia o temacie.... kompletne bzdury..

Gość johny-max

25 Nov 2009, 07:01

A ja sie nie zgodze...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!