Położenie działki i projektowanego domu względem stron świata

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Położenie działki i projektowanego domu względem stron świata

Od tego, jak usytuowana jest działka, zależy rozplanowanie pomieszczeń w domu. A to może rzutować na jego wygląd zewnętrzny. W projektach katalogowych najczęściej zakłada się korzystne warunki, czyli usytuowanie drogi (wejścia) od strony północnej lub wschodniej. Dom na działce z wjazdem od południa lub zachodu będzie prawdopodobnie wymagał projektu indywidualnego.

a) Droga od strony północnej

Droga od strony północnej sprzyja prawidłowemu oświetleniu światłem dziennym poszczególnych pomieszczeń domu. Wówczas kuchnię z widokiem na drogę i wejście, spiżarnię, pomieszczenie gospodarcze czy garaż, a więc pomieszczenia wymagające utrzymywania niższej temperatury, planuje się od strony północnej.

Optymalne położenie sypialni to strona wschodnia (dość daleko od hałasów z ulicy), a salonu południowa lub zachodnia (z widokiem na zalany słońcem ogród!). Przy takiej orientacji względem stron świata łatwo jest wydzielić w domu strefy buforowe, zarówno dla zimna, jak i hałasu.

b) Droga od strony wschodniej

Droga od strony wschodniej to równie dobra sytuacja. Jeśli możliwe będzie wejście z boku budynku, od strony północnej, to układ pomieszczeń może być zbliżony do optymalnego.Wejście od strony wschodniej też jest korzystne, szczególnie na szerokich działkach.

Schemat: Działka z drogą od strony północnej i wschodniej
Działka z drogą od strony północnej i wschodniej

c) Droga od strony południowej

Droga od strony południowej jest uznawana za najgorszą opcję. Na dużej działce warto wtedy usytuować dom jak najdalej od ulicy, z wejściem od strony wschodniej - to pozwala na właściwe rozmieszczenie pomieszczeń.

Na małych działkach spokój mieszkańców może być ważniejszy od optymalnego oświetlenia pomieszczeń. Wtedy salon i kuchnię można umieścić z tyłu domu (od strony północnej), natomiast garaż, pomieszczenie gospodarcze, ewentualnie gabinet, a nawet sypialnie od strony frontowej (południowej).

d) Droga od strony zachodniej

Droga od strony zachodniej też nie jest lubiana przez architektów. Pewnym rozwiązaniem może być umieszczenie budynku prostopadle do drogi, z wejściem z boku (od północy). Jednak wtedy musimy mieć działkę na tyle szeroką, by widoku z salonu nie ograniczał płot sąsiada.

Na wąskich działkach dobrze jest umieścić dom z dala od drogi, z układem pomieszczeń podobnym, jak przy drodze od strony północnej, choć garaż i wejście będą od zachodu.

Schemat: Działka z drogą od strony południowej i zachodniej
Działka z drogą od strony południowej i zachodniej

Redakcja BD
fot. otwierająca: ulleo / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Asia

11 Sty 2016, 17:29

A co zrobić, jeśli trzeba postawić dom na północnym stoku?

time image

Gość tar

19 Paź 2015, 05:37

a jak ma się sprawa w przypadku zabudowy szeregowej?

time image

Gość tedlew

09 Mar 2015, 10:30

Wiele się słyszy i czyta od fachowców, by działka najlepiej miała wjazd od północy.Jako właściciel Wielkopolskiej działki z wjazdem od południa chciałbym zasiać ziarno niepewności w powyższej tezie. Liczę na kontrargumenty by to forum mogło stać się czerpnią wiedzy w tym ...

time image

Gość marek

28 Gru 2014, 20:01

faktycznie głupota autora. Droga od zachodniej strony jest optymalna. Od północy lokuje się garaż .od wschodu jest salon od zachodu kuchnia. Kasuję ten link.

time image

Gość mk

27 Maj 2014, 07:48

dla mnie propozycja 3 to bzdura. od południowej strony sypialnie???? kto tak robi

time image

27 Lip 2011, 22:58

no nie wiem czy bzduryzmienialem decyzje o warunkach zabudowy(jestem 1.5 miesiaca w plecy) aby budynek byl optymalnie polozony wzgledem stron swiataz racji przeszklenia(ponad 60m2) w bryle budynku (pow.uzytk. 160m2) prawie polowa tj 30m2 bylaby od polnocy w swietle starej decyzji

time image

Gość Archi

17 Cze 2011, 19:33

Nie wiem kto to pisał ale ktoś nie ma pojęcia o temacie.... kompletne bzdury..

time image

Gość johny-max

25 Lis 2009, 06:01

A ja sie nie zgodze...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!