Płytki i fugi - naprawa drobnych uszkodzeń

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Płytki i fugi - naprawa drobnych uszkodzeń

Zdarza się, że płytki ceramiczne pękają, zwykle w wyniku silnego uderzenia lub upadku ciężkiego przedmiotu, a spoiny (fugi), pękają i kruszą się. Niekiedy też płytki odpadają ze ścian: gdy niewłaściwie je przyklejono, podłoże jest "trudne" (np. pęczniejące pod wpływem wilgoci płyty drewnopochodne), albo przy okazji remontów i kucia ścian. Jak sobie z tym poradzić?

Pęknięte płytki ceramiczne

Warto polecić prostą metodę zabezpieczenia płytek ceramicznych przed pęknięciem, gdy odspoją się od ściany podczas remontu, np. skuwania płytek po drugiej stronie ściany. Przykleja się do nich pasy szerokiej, papierowej taśmy malarskiej. Nawet jeżeli któraś "puści", to nie odpadnie i nie zbije się. Przy ostrożnym odklejaniu taśmy, łatwo ją zauważymy. Po oczyszczeniu ze starego kleju (lub zaprawy cementowej w starych budynkach), można je ponownie przykleić.

Pęknięte płytki stosunkowo bez problemu wymienimy, jeśli tylko mamy identyczne w zapasie. Uszkodzoną płytkę trzeba delikatnie skuć, używając przecinaka i młotka, najlepiej zaczynając od środka (najpierw wykruszając fragment), a nie od brzegu, bo wtedy łatwo uszkodzić sąsiednie kafelki.

Stary klej i fugę należy dokładnie usunąć. Jeśli powstaną miejscowe zagłębienia, to musimy je wypełnić przed nałożeniem kleju. Wypełnienie można zrobić także z masy klejowej, co w przypadku drobnych napraw jest najwygodniejsze (nie ma sensu kupowanie całego worka masy do szpachlowania).

Trzeba tylko pamiętać, aby pojedyncza warstwa nie była zbyt gruba (5-8 mm). Nałożenie jednej grubej warstwy do wypełnienia nierówności i przyklejenia płytki jest błędem - w miejscu pogrubienia skurcz kleju będzie większy, przez co mocowanie będzie słabsze i płytka może się nawet odspoić. Klej powinien wypełniać całą powierzchnię pod płytką.

Najwygodniej nakładać go pacą zębatą. Obowiązuje zasada, że im większe płytki, tym grubsza warstwa kleju i większe zęby. Przykładowo, dla płytek 30 × 30 cm, zęby mają mieć 10 mm, a przy rozmiarze 10 × 10 cm wystarczy 6 mm.

Klej i masę do spoinowania zawsze przygotowuje się ściśle według przepisu. Musi być ona bardzo dokładnie wymieszana, bez żadnych grudek. I co najważniejsze, nie wolno zwiększać ilości wody. Fuga powinna mieć konsystencją gęstej pasty, rzadszą masę łatwiej wprawdzie wcisnąć w spoiny, ale po wyschnięciu bardziej się kurczy, jest porowata i słaba. Niejednokrotnie odkleja się ona od krawędzi płytki i pojawiają się szczeliny.

Pękające spoiny

Szczególnie w starych domach problemem są często pękające spoiny w narożach pomiędzy ścianami oraz podłogą i ścianą. Przyczyną są nieznaczne ruchy okładziny pod wpływem zmian temperatury. W tych miejscach, na styku płaszczyzn, dochodzi do koncentracji naprężeń, a masa do spoinowania nie jest wystarczająco elastyczna, by je skompensować. W takiej sytuacji trzeba wyskrobać starą fugę, spoinę starannie oczyścić i wypełnić silikonem sanitarnym, dobranym pod kolor reszty fugi.

Równą spoinę można uzyskać w dość prosty sposób. Po obu stronach szczeliny, która ma być wypełniona, przyklejamy papierową taśmę malarską, tak aby odstęp pomiędzy nimi odpowiadał pożądanej szerokości fugi. Następnie w szczelinę wciskamy silikon z kartusza. Gdy zacznie lekko wiązać - spoinę silikonową kształtujemy, przeciągając po niej palcem zmoczonym w płynie do zmywania lub innym detergencie. W ten sposób, przy odrobinie zręczności, uzyskujemy estetyczne wyoblenie. Następnie zdecydowanym ruchem odrywamy pasy taśmy malarskiej, co daje równe krawędzie boczne.

Jak odmienić kuchnię w jeden dzień?

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Fotolia © exopixel

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje