Płytki ceramiczne i fugi - naprawa drobnych uszkodzeń (pęknięć)

Płytki ceramiczne i fugi - naprawa drobnych uszkodzeń (pęknięć)

Zdarza się, że płytki ceramiczne pękają, zwykle w wyniku silnego uderzenia lub upadku ciężkiego przedmiotu, a spoiny (fugi), pękają i kruszą się. Niekiedy też płytki odpadają ze ścian: gdy niewłaściwie je przyklejono, podłoże jest "trudne" (np. pęczniejące pod wpływem wilgoci płyty drewnopochodne), albo przy okazji remontów i kucia ścian. Jak sobie z tym poradzić?

Streszczenie artykułu
Płytki ceramiczne mogą pękać wskutek uderzeń lub odpadać z powodu niewłaściwego przyklejenia lub problematycznego podłoża. Aby zabezpieczyć płytki podczas remontu, warto zastosować taśmę malarską, co zapobiegnie ich zniszczeniu. Wymiana uszkodzonej płytki wymaga delikatnego skucia, oczyszczenia podłoża i odpowiedniego nałożenia kleju, dbając o jego właściwą grubość. Przygotowanie kleju i fugi musi być zgodne z przepisami, bez zwiększania ilości wody, aby uniknąć osłabienia spoin. Pękające fugi, zwłaszcza w narożnikach, najlepiej zastąpić elastycznym silikonem sanitarnym, używając taśmy malarskiej dla uzyskania równych krawędzi.

Pęknięte płytki ceramiczne - ja je wymienić/naprawić?

Warto polecić prostą metodę zabezpieczenia płytek ceramicznych przed pęknięciem, gdy odspoją się od ściany podczas remontu, np. skuwania płytek po drugiej stronie ściany. Przykleja się do nich pasy szerokiej, papierowej taśmy malarskiej. Nawet jeżeli któraś "puści", to nie odpadnie i nie zbije się. Przy ostrożnym odklejaniu taśmy, łatwo ją zauważymy. Po oczyszczeniu ze starego kleju (lub zaprawy cementowej w starych budynkach), można je ponownie przykleić.

Pęknięte płytki stosunkowo bez problemu wymienimy, jeśli tylko mamy identyczne w zapasie. Uszkodzoną płytkę trzeba delikatnie skuć, używając przecinaka i młotka, najlepiej zaczynając od środka (najpierw wykruszając fragment), a nie od brzegu, bo wtedy łatwo uszkodzić sąsiednie kafelki.

Stary klej i fugę należy dokładnie usunąć. Jeśli powstaną miejscowe zagłębienia, to musimy je wypełnić przed nałożeniem kleju. Wypełnienie można zrobić także z masy klejowej, co w przypadku drobnych napraw jest najwygodniejsze (nie ma sensu kupowanie całego worka masy do szpachlowania).

Trzeba tylko pamiętać, aby pojedyncza warstwa nie była zbyt gruba (5-8 mm). Nałożenie jednej grubej warstwy do wypełnienia nierówności i przyklejenia płytki jest błędem - w miejscu pogrubienia skurcz kleju będzie większy, przez co mocowanie będzie słabsze i płytka może się nawet odspoić. Klej powinien wypełniać całą powierzchnię pod płytką.

Najwygodniej nakładać go pacą zębatą. Obowiązuje zasada, że im większe płytki, tym grubsza warstwa kleju i większe zęby. Przykładowo, dla płytek 30 × 30 cm, zęby mają mieć 10 mm, a przy rozmiarze 10 × 10 cm wystarczy 6 mm.

Klej i masę do spoinowania zawsze przygotowuje się ściśle według przepisu. Musi być ona bardzo dokładnie wymieszana, bez żadnych grudek. I co najważniejsze, nie wolno zwiększać ilości wody. Fuga powinna mieć konsystencją gęstej pasty, rzadszą masę łatwiej wprawdzie wcisnąć w spoiny, ale po wyschnięciu bardziej się kurczy, jest porowata i słaba. Niejednokrotnie odkleja się ona od krawędzi płytki i pojawiają się szczeliny.

Pękające spoiny (fugi) - jak je naprawić?

Szczególnie w starych domach problemem są często pękające spoiny w narożach pomiędzy ścianami oraz podłogą i ścianą. Przyczyną są nieznaczne ruchy okładziny pod wpływem zmian temperatury. W tych miejscach, na styku płaszczyzn, dochodzi do koncentracji naprężeń, a masa do spoinowania nie jest wystarczająco elastyczna, by je skompensować. W takiej sytuacji trzeba wyskrobać starą fugę, spoinę starannie oczyścić i wypełnić silikonem sanitarnym, dobranym pod kolor reszty fugi.

Równą spoinę można uzyskać w dość prosty sposób. Po obu stronach szczeliny, która ma być wypełniona, przyklejamy papierową taśmę malarską, tak aby odstęp pomiędzy nimi odpowiadał pożądanej szerokości fugi. Następnie w szczelinę wciskamy silikon z kartusza. Gdy zacznie lekko wiązać - spoinę silikonową kształtujemy, przeciągając po niej palcem zmoczonym w płynie do zmywania lub innym detergencie. W ten sposób, przy odrobinie zręczności, uzyskujemy estetyczne wyoblenie. Następnie zdecydowanym ruchem odrywamy pasy taśmy malarskiej, co daje równe krawędzie boczne.

Jak odmienić kuchnię w jeden dzień?

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Fotolia © exopixel

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego płytki ceramiczne pękają lub odpadają?

    Płytki ceramiczne pękają zazwyczaj w wyniku silnego uderzenia lub upadku ciężkiego przedmiotu. Mogą również odpadać ze ścian, gdy są niewłaściwie przyklejone lub podłoże jest problematyczne, na przykład wilgotne płyty drewnopochodne.
  • Jak zabezpieczyć płytki przed uszkodzeniem podczas remontu?

    Aby zabezpieczyć płytki przed pęknięciem podczas remontu, można przykleić do nich pasy szerokiej, papierowej taśmy malarskiej. To zapobiegnie ich odpadnięciu i zniszczeniu.
  • Jak wymienić uszkodzoną płytkę ceramiczną?

    Uszkodzoną płytkę należy delikatnie skuć, zaczynając od środka, a następnie oczyścić podłoże ze starego kleju i fugi. Przed nałożeniem nowej płytki należy wypełnić zagłębienia, stosując masę klejową, dbając o to, aby warstwa kleju nie była zbyt gruba.
  • Jak prawidłowo przygotować klej i fugę?

    Klej i masa do spoinowania powinny być dokładnie wymieszane zgodnie z przepisem, bez zwiększania ilości wody. Fuga powinna mieć konsystencję gęstej pasty, co zapewni jej odpowiednią trwałość.
  • Jak naprawić pękające spoiny (fugi)?

    Pękające spoiny należy usunąć i zastąpić silikonem sanitarnym, który jest bardziej elastyczny i lepiej radzi sobie z naprężeniami. Aby uzyskać równą spoinę, można użyć taśmy malarskiej jako prowadnicy.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz