Czym jest zład wody i jaka powinna być jego wielkość?

Czym jest zład wody i jaka powinna być jego wielkość?

Często w kontekście instalacji systemu grzewczego i pomp ciepła, pada termin zład wody. Wyjaśniamy, co to jest zład wody i jaka powinna być jego wielkość, aby urządzenia w instalacji grzewczej działały prawidłowo. 

Co to jest zład wody?

Zład wody to żargonowe określenie całej ilości wody znajdującej się w obiegu centralnego ogrzewania. Na temat właściwej wielkości zładu wody narosło wiele mitów. Jednym z najpopularniejszych jest ten mówiący, że duża ilość wody w układzie jest szkodliwa i prowadzi do marnowania energii. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to słuszne, gdyż po co grzać dziesiątki (jeżeli nie setki) litrów wody, mieszczącej się w starych grubych rurach i tradycyjnych kaloryferach? Jednak to pozory!

Przecież wszystkie te elementy znajdują się wewnątrz domu, w przestrzeni, którą i tak chcemy ogrzać. Włożone w ten zapas wody ciepło nie marnuje się, ono ogrzewa pomieszczenia. Jedynym minusem może być nieco dłuższy czas potrzebny do „rozgrzania” instalacji. Ale w praktyce i tak nie jest to specjalnie odczuwalne, gdyż w sezonie grzewczym instalacja c.o. powinna działać w sposób mniej więcej ciągły. Ponadto wielokrotnie większą ilość ciepła, niż woda krążąca w systemie, akumulują elementy budynku - ściany, stropy itd.

Jakie zalety ma duży zład wody?

Duży zład wody ma natomiast wiele zalet. Tak naprawdę ułatwia właściwą pracę kotłów i prawidłowe działanie pompy ciepła. Pozwala bowiem zrekompensować chwilowe różnice pomiędzy wytwarzaną ilością ciepła i zapotrzebowaniem na nie. Zład wody pełni więc rolę swoistego bufora.

zład wody pompa ciepła
W przypadku pomp ciepła odpowiednio duży zład wody jest szczególnie ważny. Nawet najlepsze urządzenie może działać nieprawidłowo, jeżeli zład wody będzie zbyt mały, fot. NIBE-BIAWAR

Zład wody i pompa ciepła

Zład wody w kontekście pomp ciepła zapewnia ich prawidłową pracę i tym samym dobrą wydajność. Warto wiedzieć, że zład wody chroni w ten sposób urządzenia grzewcze przed tzw. taktowaniem, czyli częstym uruchamianiem się na krótki czas (np. kilkanaście minut). Dochodzi do tego, gdy temperatura wody w obiegu rośnie zbyt szybko po włączeniu źródła ciepła. Zmniejsza to efektywność pracy kotłów gazowych i jest wręcz zabójcze dla sprężarek pomp ciepła, których trwałość dramatycznie wówczas spada.

W przypadku powietrznych pomp ciepła odpowiednio duży, wynoszący ponad 50 l, zład wody jest niezbędny jeszcze z jednego powodu. W dużej ilości wody znajduje się dość ciepła, aby można je było wykorzystać do odszraniania jednostki zewnętrznej.

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz