Jak zmienić sprzedawcę energii i czy się to opłaca? To musisz sprawdzić!

Jak zmienić sprzedawcę energii i czy się to opłaca? To musisz sprawdzić!

Już blisko 20 lat obowiązują przepisy, które pozwalają przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym zmienić sprzedawcę prądu. Dlaczego warto zmienić dostawcę prądu? Żeby zaoszczędzić kilka, czy nawet kilkanaście procent na rachunkach za elektryczność. Trzeba jednak uważać, żeby nie wyjść na zmianie sprzedawcy energii, jak Zabłocki na mydle.

Przepisy, umożliwiające zmianę sprzedawcy energii elektrycznej weszły w życie w 2007 r. Od tego czasu na zmianę dostawcy prądu zdecydowało się prawie 800 tys. gospodarstw domowych i 250 tys. firm. Rocznie taką decyzję podejmuje od kilku do dwudziestu kilku tysięcy odbiorców indywidualnych. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki nieco mniej niż 2/3 polskich gospodarstw domowych nadal kupuje prąd w ramach umów z ofertami, których cennik zatwierdza Prezes URE, reszta korzysta z ofert wolnorynkowych na sprzedaż energii.

Kim jest sprzedawca i dostawca prądu? 

Niechęć do zmiany sprzedawcy prądu jest często wynikiem obaw, biorących się z niewiedzy. Najpierw należy wyjaśnić podstawową sprawę - sprzedawca prądu to nie to samo, co jego dostawca/dystrybutor. Dostawca prądu to dystrybutor energii elektrycznej, fachowo nazywany Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. Odpowiada za transport energii i utrzymanie infrastruktury przesyłowej. Głównych dostawców prądu mamy w kraju pięciu: PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator, Stoen Operator. Każdy odpowiada za konkretny, przypisany mu przez URE obszar dystrybucji. Operatora Systemu Dystrybucyjnego zmienić sobie nie można - na naszym terenie za dostawę prądu odpowiada tylko jedna firma.

Co innego sprzedawca prądu. Ten korzysta z infrastruktury dostawcy i jest po prostu pośrednikiem w obrocie energią. Działalność sprzedawców jest regulowana i wymaga koncesji - takich firm mamy w Polsce kilkaset. Prąd możemy dziś kupować nie tylko od tak zwanych sprzedawców urzędowych (Energa, PGE…) ale i od sprzedawców niezależnych. Często są to firmy, które nie kojarzą się z energetyką, np. operatorzy telefoniczni. 

Sprzedawcę prądu mogą zmienić także prosumenci. Procedura jest podobna jak w przypadku standardowego odbiorcy. Warto jednak sprawdzić, czy nowy sprzedawca oferuje korzystne warunki rozliczenia nadwyżek energii z instalacji fotowoltaicznej.

Czy warto zmienić sprzedawcę prądu?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że może zmienić sprzedawcę energii na innego, oferującego korzystniejsze warunki, np. niższe ceny, lepszą obsługę klienta, czy np. gwarantowaną stałą cenę prądu. Wybór nowego sprzedawcy prądu może także pozwolić na oszczędności na rachunkach, zwłaszcza w dłuższym czasie.

Spora część gospodarstw domowych ma tzw. umowy kompleksowe, które zawierają opłaty za dystrybucję i sprzedaż prądu. Np. w Warszawie dystrybutorem prądu jest Stoen Operator należący do E.ON Polska, a tzw. urzędowym sprzedawcą prądu sam E.ON. Mamy więc dystrybutora i sprzedawcę, choć wielu klientów myśli, że to jedna firma (w czym jest jakaś racja, bo obie te spółki mają jednego właściciela). Jeśli klient zdecyduje się na zmianę sprzedawcy energii, będzie musiał podpisać dwie umowy - jedną na dystrybucję i osobną na sprzedaż energii. I będzie dostawał dwa rachunki za prąd - pierwszy za dystrybucję, drugi za zakup energii.

Zmiana sprzedawcy prądu możliwa na dwa sposoby

Sprzedawcę prądu można zmienić na dwa sposoby - samodzielnie, albo udzielając pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy. Pierwszy wariant jest bardziej czasochłonny i wymaga większego zaangażowania z naszej strony, drugi sposób na zmianę sprzedawcy prądu - co oczywiste - jest szybszy i prostszy.

Jak przebiega proces zmiany sprzedawcy energii?

Działając samodzielnie i chcą zmienić sprzedawcę prądu należy:

  • wybrać nowego sprzedawcę energii i podpisać z nim umowę. Ta powinna wejść w życie z dniem wygaśnięcia aktualnej umowy;
  • wypowiedzieć umowę u obecnego sprzedawcy prądu. W przypadku umowy kompleksowej rozwiązana zostanie również umowa o dystrybucję;
  • zawrzeć umowę o świadczenie usług dystrybucji z regionalnym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego i poinformować go o zawarciu umowy z nowym sprzedawcą energii;
  • rozliczyć się z dotychczasowym sprzedawcą prądu.

Zmiana sprzedawcy prądu jest bezpłatna! Koszt ewentualnego dostosowania licznika do nowej taryfy ponosi jego właściciel, czyli Operator Sieci Dystrybucyjnej. Jak już napisaliśmy, wariant z udzieleniem pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy energii jest prostszy, bo to on zajmuje się wszystkimi formalnościami. 

Zanim zdecydujesz się na zmianę, warto porównać oferty różnych firm, biorąc pod uwagę cenę, dostępne taryfy i dodatkowe usługi. Można to zrobić za pomocą specjalnych porównywarek dostępnych w internecie. 

Ile trwa zmiana sprzedawcy energii elektrycznej?

Proces zmiany dostawcy prądu trwa zazwyczaj 14 dni, czasami czas jest dłuższy, ale maksymalnie do 30 dni, w zależności od regulacji. W tym czasie nowy sprzedawca prądu może przejąć nasze dane i zaproponować nową taryfę.

Na co uważać i co warto wiedzieć przed zmianą sprzedawcy prądu?

Urząd Regulacji Energetyki przypomina o konieczności uważnego zapoznania się z ofertą nowego sprzedawcy prądu i z umową, przed jej podpisaniem. Warto sprawdzić też różne opcje taryfowe, takie jak taryfy dzienne i nocne. Przed zmianą sprzedawcy prądu, należy zwracać uwagę na następujące elementy umowy:

  • jaka jest wysokość opłat stałych (np. opłaty handlowej);
  • czy oprócz sprzedaży prądu oferta zawiera dodatkowe usługi (np. ubezpieczenie) i jakie opłaty są z tym związane;
  • na jaki okres zawierany jest kontrakt,
  • na jakich zasadach będzie odbywać się rozliczenie po upływie okresu obowiązywania oferty;
  • jakie są warunki wypowiedzenia (czy są opłaty za wcześniejsze wypowiedzenie umowy);
  • czy są przewidziane jakieś kary umowne.

Fot. otwarcie: Adobe Stock

Janusz Werner
Janusz Werner

Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz