Wyczyść rynny przed zimą! Jak i czym czyścić rynny?

Wyczyść rynny przed zimą! Jak i czym czyścić rynny?

Jak dbać o rynny, aby chronić ściany zewnętrzne oraz tynki przed zawilgoceniem i pękaniem? Rynny i rury spustowe muszą być drożne! Dlatego przynajmniej dwa razy w roku, wiosną i na jesieni, trzeba je wyczyścić. Dowiedz się, jak i czym najlepiej czyścić rynny. 

Bez rynien woda spływająca z połaci dachu zalewałaby ściany i powodowała ich zagrzybienie. Dlatego przepisy stanowią, że każdy budynek wolnostojący o wysokości powyżej 4,5 m i powierzchni dachu przekraczającej 100 m2 powinien być w nie wyposażony. W budynkach niższych i z mniejszym dachem orynnowanie może nie występować, o ile okapy ukształtowano w sposób zabezpieczający przed zaciekaniem wody na ściany.

Przekroje orynnowania powinny być tak dobrane, żeby woda nawet przy ulewnym deszczu nie przelewała się przez krawędź rynny i nie wypełniła całkowicie rury spustowej. Przyjmuje się, że średnica zarówno rynien, jak i rur spustowych nie powinna być mniejsza niż 100 mm. Zbyt wąskie łatwo zapchają liście, gałązki czy lód. Przekrój rury spustowej to zwykle 3/4 przekroju rynny.

Dlaczego trzeba czyścić rynny i rury spustowe? Powody niedrożności rynien

Gdy rynny są pozarastane, pozapychane, wówczas woda nie ma ujścia i spływa po ścianach, uszkadzając tynk, który pęka, a później odpada. Następnie wilgoć przedostaje się do izolacji, a potem do pomieszczeń. Przy silnych opadach, taka woda może powodować szkody wokół domu, niszcząc rośliny, a w konsekwencji - doprowadzić do uszkodzenia fundamentów budynku. Zalegające zanieczyszczenia w rynnach są ich dodatkowym obciążeniem. A zimą mogą przyczynić się do rozsadzania i pękania poszczególnych elementów orynnowania.

Jak często czyścić rynny?

Rynny i rury spustowe muszą być drożne! Dlatego przynajmniej dwa razy w roku, wiosną i na jesieni, należy przeprowadzić ich przegląd i wykonać czyszczenie rynien. Czyści się je wówczas z liści, gałązek, naniesionego przez wiatr piasku, spłukanego z dachu mchu. Takie zanieczyszczenia mogą prawie całkowicie zablokować odpływ wody. Wyczyścić należy również rynny zabezpieczone siatkami ochronnymi, które zatrzymują liście, lecz piasku i igliwia już nie.

Czym czyścić rynny?

Większe zanieczyszczenia z rynien wyciągamy ręką (w rękawicy), pozostałe wymiatamy miękką szczotką lub wybieramy specjalną plastikową szufelką do rynien (dostępna w sprzedaży wysyłkowej). Do usuwania osadów nie wolno stosować ostrych, metalowych narzędzi (np. szpachelek, szczotek drucianych), które rysują powłoki ochronne. Dużo skuteczniejsza do czyszczenia rynien jest woda pod ciśnieniem, najlepiej z myjki wysokociśnieniowej. Jeśli jej nie mamy, po wybraniu osadu, warto spłukać to, co zostało, wodą z ogrodowego węża.

Szczotki do czyszczenia rynien pomogą usunąć liście

Na rynku znajdziemy też szczotki do czyszczenia rynien, połączone ze skrobakiem, na aluminiowym, teleskopowym trzonku. Taki sprzęt umożliwia czyszczenie rynien z ziemi, bez użycia drabiny. Można więc wyczyścić nawet rynny zamocowanych na wysokości 6 m. Bez teleskopowej szczotki, z drabiny możemy czyścić rynny znajdujące się na wysokości 3-4 m. Gdy okap jest wyżej lub niezbędne jest wejście na stromy dach, lepiej zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę do czyszczenia rynien.

szczotka do czyszczenia rynien
Szczotka do rynien Fiskars QuikFit, wyposażona w teleskopowy drążek, ułatwi czyszczenie trudno dostępnych miejsc bez użycia drabiny, fot. Fiskars
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Samodzielna naprawa i konserwacja rynien

Jeśli w wyczyszczonej rynnie wciąż stoi deszczówka, świadczy to o jej złym zamocowaniu, które trzeba poprawić. Samodzielnie, niejako przy okazji, możemy poprawić poluzowane denka i niedokręcone obejmy. Jeśli na łączeniach rynien pojawiły się przecieki, można je pociągnąć uszczelniaczem dekarskim bądź silikonem. W przypadku złączek systemowych, zwykle wystarczy wymiana uszczelki lub dociągnięcie zamków. Drobne zarysowania i odpryski na rynnach metalowych warto zamalować zaprawką do metalu w odpowiednim kolorze.

Ile kosztuje czyszczenie rynien?

Jeśli czyszczenie rynien przekracza nasze możliwości, możemy zatrudnić do tego fachowców. Ci liczą sobie zwykle za swoją robotę „z metra”. Cena za czyszczenia rynien to przeważnie kilkanaście, do 20 zł za metr bieżący rynny, plus kilkadziesiąt, do 100 zł za czyszczenie rury spustowej. Jeśli budynek jest wysoki (dwa, trzy piętra) cena usługi czyszczenia rynien wzrasta mniej więcej o 50%.

 

Fot. otwierająca: Rynny nie mogą być zapchane liśćmi. Dlatego trzeba je regularnie czyścić, fot. Galeco

Janusz Werner
Janusz Werner

Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...

Komentarze

retrofood
04-01-2022 03:26
4 godziny temu, Gość Dawid napisał:  Zastanawiam się w jaki sposób mogę rozwiązać problem wysokości - praca na drabinie może być męcząca i niebezpieczna.     Każda praca może być męcząca. I to bardzo. Dlatego kup se drona. Niech ci nawet buty czyści.
Gość Dawid
03-01-2022 22:26
W tym roku zbyt długo zwlekałem z czyszczeniem rynien, w związku z czym zima mnie wyprzedziła. Jak zrobi się cieplej będę musiał zająć się czyszczeniem, a dzięki takim artykułom w końcu będę mógł zrobić to samodzielnie. Zastanawiam się w jaki sposób mogę rozwiązać ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz