Na co trzeba uważać, wykonując orynnowanie?

Na co trzeba uważać, wykonując orynnowanie?

Właściwy dobór i montaż orynnowania nie jest trudne. Instalując orynnowanie należy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Właściwe umieszczenie podtrzymywaczy

Podtrzymujące rynnę uchwyty (rynhaki) powinny być umieszczone zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle odległość pomiędzy nimi wynosi 40 cm, jeśli podtrzymują rynny z tworzywa sztucznego, oraz 50-60 cm, jeśli rynny stalowe. Dodatkowe uchwyty są potrzebne zawsze w pobliżu wpustów do rur spustowych oraz na krańcach rynien.

Haki podtrzymujące rynny
Haki podtrzymujące rynny umieszcza się co 40-60 cm oraz zawsze na ich końcach i w pobliżu wpustów (fot. Galeco)

Spadek w kierunku odpływu, czyli wpustu

Rynny powinny być ułożone ze spadkiem 0,5÷2% (od 0,5 do 2 cm na 1 m długości). Ważne, by był on stały na całej długości pomiędzy wpustami, bo inaczej woda nie będzie dobrze spływać. Właściwy spadek wyznacza się według położenia skrajnych rynhaków przez rozciągnięcie między nimi sznura, względem którego rozmieszcza się następnie uchwyty pośrednie.

Położenie zewnętrznej krawędzi rynny

Zewnętrzna krawędź rynny powinna znaleźć się ok. 1,5 cm niżej niż krawędź wewnętrzna (położona bliżej ściany). Dzięki temu nawet jeśli woda zacznie się przelewać przez krawędź rynny, ściana będzie mniej narażona na zamoczenie.

Rynny
Zewnętrzna krawędź rynny powinna być umieszczona nieco niżej niż wewnętrzna (fot. Plannja)

Obróbka blacharska okapu

Dla właściwego funkcjonowania orynnowania bardzo ważna jest właściwa obróbka okapu, tak by woda z dachu trafiała wprost do rynny, nie mocząc czołowej powierzchni krokwi ani deski okapowej. Przykładowy sposób wykonania takiej obróbki pokazano na rysunku.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Schemat: obróbka okapu
Bez dobrej obróbki okapu odprowadzenie wody z dachu nie będzie funkcjonować właściwie

Przekrój rynien i rur spustowych

Lepiej nie stosować rur spustowych o średnicy mniejszej niż 100 mm, nawet wówczas gdy powierzchnia odwadnianego dachu jest niewielka. Także średnicę rynien lepiej zastosować nieco większą niż zbyt małą, bo rury i rynny o niewielkiej średnicy łatwiej obmarzają i lód może całkowicie je zatkać. Takie rynny są też bardziej podatne na zatkanie przez opadłe liście czy drobne gałązki. 

Siatka z tworzywa sztucznego wkładana do rynny
Siatka z tworzywa sztucznego: uniemożliwia gromadzenie się liści czy szyszek w rynnach (fot. Marley)
Kable grzejne we wpustach rynnowych
Kable grzejne we wpustach rynnowych - najskuteczniejszy sposób zapobiegania oblodzeniom (fot. Tyco Thermal)

Zamarzaniu wody w rynnach można przeciwdziałać przez ułożenie w nich kabli grzejnych, ale oznacza to dodatkowe koszty inwestycyjne, a później także eksploatacyjne. Zatykaniu rynien i rur spustowych liśćmi można zapobiec dzięki specjalnym siatkom wkładanym w rynny. 

Dylatacje długich rynien

Rynny dłuższe niż 20 m trzeba dzielić na krótsze odcinki za pomocą specjalnych złączek dylatacyjnych, umożliwiających ich swobodne kurczenie się i wydłużanie. Podział długich rynien oznacza konieczność użycia większej liczby wpustów i rur spustowych. Zwykle jednak warto to zrobić, bo bardzo długie rynny nie wyglądają dobrze: konieczność zachowania odpowiednich spadków sprawia, że zwracają na siebie uwagę i szpecą elewację. 

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Ruukki

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość Seb
29-11-2022 09:40
Jak można take bzdury pisać 2cm spadku rynny na metr kto to pisał? Piekarz?. Prawidłowy spadek to 3mm na metr.
Gość eko
01-04-2011 11:58
Wybierając system orynnowania należy obliczyć,czy będzie on w stanie odebrać wodę z powierzchni dachu danego budynku..
Gość Złączkom i innym łącznikom mówię
07-06-2010 17:55
Złączkom i innym łącznikom mówię stanowcze NIE..
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz