Twój dom po powodzi tak wygląda, pod żadnym pozorem nie wchodź do środka! Są wytyczne GUNB

Twój dom po powodzi tak wygląda, pod żadnym pozorem nie wchodź do środka! Są wytyczne GUNB

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podał wskazówki jak wrócić do zalanego domu na skutek powodzi. Kiedy można wejść do środka i jak ocenić stan budynku. Warto je znać, żeby uniknąć kolejnej tragedii. 

Na rządowej stronie internetowej: www.gov.pl/web/powodz2024 znajdziemy wytyczne, które nadzór budowlany przygotował dla mieszkańców wracających do zalanych budynków. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego wracając do domu, w którym była woda, należy zachować ostrożność!

Budynek po powodzi może być uszkodzony, a jego użytkowanie niebezpieczne dla życia i zdrowia. Nie wolno wchodzić do domów, które służby (np. strażacy) zabezpieczyli taśmami, wygrodzeniami lub oznaczyli, jako mogące stanowić zagrożenie.

Kiedy nie wolno wchodzi do domu zalanego przez powódź?

Nie należy wchodzić do budynku, jeśli woda podmyła jakikolwiek fragment obiektu, powstały zapadliska w jego sąsiedztwie, na elementach konstrukcyjnych (ścianach, schodach, balkonach) widoczne są rysy, wybrzuszenia, odchylenia. Przy tego typu uszkodzeniach trzeba poprosić o ocenę stanu technicznego osobę z uprawnieniami
budowlanymi lub powiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Na terenach objętych powodzią pracują zarówno miejscowi inspektorzy nadzoru, jak i eksperci z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Tych pierwszych jest około stu, z województw nieobjętych powodzią dojechać może dwustu kolejnych. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego podał specjalny adres e-mail: powodz@gunb.gov.pl, na który można zgłaszać obiekty wymagające pilnej oceny ze względu na znaczne uszkodzenie przez falę powodziową.

Co sprawdzić po wejściu do domu, który był zalany

Jeśli na zewnątrz nie widać uszkodzeń budynku który był zalany, można ostrożnie wejść do środka. Tam sprawdzamy:

  • czy nie ma rys na ścianach, stropach i ich połączeniach,
  • czy bez problemu otwierają się drzwi i okna (trudności mogą oznaczać deformację budynku),
  • czy nie widać zmian elementów konstrukcyjnych domu, także tych w piwnicy i na poddaszu.

Przed upewnieniem się, że nie zostały one uszkodzone, nie wolno używać instalacji elektrycznej i gazowej. Jeśli widzimy coś niepokojącego, będzie potrzebna pomoc fachowca z uprawnieniami. Ocena stanu domu zalanego przez powódź może mieć formę opinii lub ekspertyzy technicznej. Tę pierwszą sporządza inżynier budowlany, do przygotowania drugiej potrzebna jest osoba z uprawnieniami rzeczoznawcy budowlanego. 

zalany dom wytyczne GUNB
Wytyczne GUNB dla powodzian - jak postępować, gdy wracasz do domu zalanego przez powódź, źródło: GUNB

Nadzór budowlany przestrzega również przez przedwczesnym wypompowywaniem wody z zalanych budynków. Wypompowywanie można rozpocząć dopiero wówczas, gdy obniży się poziom wód gruntowych.

Janusz Werner
Janusz Werner

Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz