Jak oczyścić i osuszyć zalaną piwnicę po powodzi? Poradnik krok po kroku

Jak oczyścić i osuszyć zalaną piwnicę po powodzi? Poradnik krok po kroku

Piwnica zalana wodą powodziową stanowi poważny problem. Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces oczyszczania i osuszania zalanego pomieszczenia.

Piwnica zalana wodą, pochodzącą z powodzi to nie tylko strata materialna, ale również zagrożenie dla zdrowia. Ponadto szlam niesiony wraz z wodą, zamienia piwnicę w całkowicie niezdatną do użytku. Jak skutecznie uporać się z zalaną piwnicą? Jak wypompować z niej wodę i ją osuszyć? Dowiedz się z naszego poradnika! Przed rozpoczęciem prac, stosuj się do wskazówek Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i pamiętaj, że wypompowywanie wody z zalanych przez powódź obiektów budowlanych można rozpocząć dopiero wtedy, gdy obniży się poziom wód gruntowych. 

Piwnica zalana wodą powodziową jest niebezpieczna!

Cyklicznie zdarzają się zalania piwnic na skutek ulewnych deszczy, jednak powódź to dużo poważniejsza sprawa. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko szlam, muł i niebezpieczne przedmioty, ale również drobnoustroje chorobotwórcze. Fala powodziowa zabiera wszystko, co napotka na swojej drodze. Podmywa oczyszczalnie ścieków, szamba, cmentarze, ale także zbiera po drodze wszystkie zanieczyszczenia, a z zalanych samochodów wymywa smary. Na stronie gov.pl Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zamieściło komunikat, a w nim informację: „Unikaj kontaktu z wodą powodziową. Noś wodoodporne ubrania i gumowce, aby zminimalizować ryzyko kontaktu skóry z zanieczyszczeniami”.

To jakże ważne ostrzeżenie ukazuje powagę sytuacji. My dodamy jeszcze, że oczyszczając piwnicę zalaną wodą powodziową, należy postępować bardzo ostrożnie i rozważnie.

Jakie środki ostrożności podjąć w zalanej piwnicy?

Bezpieczeństwo przede wszystkim! W tym przypadku nie jest to pusty slogan, ponieważ piwnica po powodzi może być miejscem zagrażającym życiu. Schodząc do takiej piwnicy, nawet jeśli woda już całkowicie opadła, należy zastosować się do poniższych wskazówek.

  • Upewnij się, że konstrukcja budynku jest stabilna - woda mogła podmyć fundamenty oraz ściany i osłabić ich konstrukcję (pęknięcia, widoczne uszkodzenia), narażając budynek na zawalenie.
  • Zabezpiecz ciało - ubierz gumowe rękawice i wysokie gumowe buty, aby chronić skórę przed szkodliwymi substancjami. Wskazana jest również odzież, uniemożliwiająca kontakt wody powodziowej ze skórą.
  • Odłącz prąd - zanim wejdziesz do piwnicy, koniecznie odłącz prąd. Mokre urządzenia elektryczne to poważne zagrożenie porażenia prądem.

Oczyszczenie piwnicy po powodzi - od czego zacząć?

Najpierw należy ocenić stan piwnicy po zalaniu. Wykonaj poniższe czynności:

  • Zapoznaj się z zakresem zniszczeń - dokładnie obejrzyj piwnicę. Oceniając skalę zniszczeń, używaj latarki.
  • Wykonaj dokumentację fotograficzną piwnicy - będzie pomocna w przypadku ubiegania się o odszkodowanie.

Ważna też jest selekcja wyposażenia z zalanej piwnicy - ustal, jakie przedmioty można uratować, a które należy wyrzucić. Wynieś w bezpieczne miejsce te, które ocalały bądź nadają się do naprawy. Te, które wyrzucisz, już teraz możesz wynieść z piwnicy w miejsce do tego przeznaczone.

Kiedy i jak pozbyć się wody z piwnicy po powodzi?

Ekspert od hydroizolacji typu ciężkiego w piwnicach, który od wielu lat doradza na Forum Budujemy Dom, Tomasz Wypyszyński, udzielił wskazówek, dotyczących terminu rozpoczęcia wypompowania wody z piwnicy. - Wodę z piwnicy należy wybrać lub wypompować dopiero wtedy, kiedy ustaną przyczyny jej napływania. Co ważne, wypompowaną wodę należy wyprowadzić na taką odległość od budynku, aby piwnica na powrót jej nie zaabsorbowała. Jeśli szukasz informacji związanych z osuszaniem budynków i chciałbyś uzyskać poradę, zobacz dyskusje na naszym forum: MTW Orle osuszanie budynków >>>

Oznacza to, że wypompowanie wody z piwnicy można rozpocząć w momencie, w którym poziom wody w gruncie będzie niższy niż w piwnicy. Nie należy jednak gwałtownie wypompować całej wody, gdyż może to naruszyć strukturę fundamentów. Najlepiej wodę odpompowywać z piwnicy w tempie kilku centymetrów na godzinę.

W celu pozbycia się wody z piwnicy można użyć pompy zanurzeniowej, upewniając się przed jej podłączeniem, że instalacja elektryczna w piwnicy nie uległa uszkodzeniu. Wodę można też wylewać wiadrami, jeśli nie ma możliwości podłączenia pompy.

Osadzony na podłodze szlam należy zebrać szuflą do wiader i wynieść z piwnicy, podobnie jak wszystkie przedmioty, które znajdują się w pomieszczeniu. Piwnica  przygotowana do dezynfekcji i osuszania powinna być pusta i czysta.

Dezynfekcja piwnicy po powodzi jest konieczna!

Ważnym pierwszym krokiem jest spłukanie ścian zalanej piwnicy Karcherem lub wężem z wodą pod ciśnieniem. Kolej na odkażenie piwnicy. To konieczny krok w przypadku zalania wodą powodziową, ponieważ uchroni pomieszczenie przed rozwojem bakterii i pleśni.

Dezynfekcję piwnicy można przeprowadzić na kilka sposobów:

  • dezynfekcja preparatami na bazie chloru,
  • ozonowanie piwnicy,
  • użycie atestowanych preparatów do odkażania,
  • zamówienie specjalistycznej firmy, która skutecznie zdezynfekuje piwnicę, na przykład poprzez termiczne zamgławianie suchą mgłą z nadtlenkiem wodoru.

Pamiętaj, że preparaty odkażające mogą prowadzić do zatrucia chemikaliami, dlatego, jeśli zdecydujesz się na samodzielną dezynfekcję piwnicy, musisz podjąć wszelkie
możliwe środki ostrożności. Intensywnie wietrz piwnicę w czasie odkażania, chroń drogi oddechowe (maska z filtrami pochłaniającymi), załóż rękawice i ubrania ochronne.

Jak osuszyć zalaną piwnicę?

Osuszanie piwnicy to proces długotrwały i wymagający cierpliwości. Istnieje kilka sposobów, na które można osuszyć zalaną wcześniej piwnicę.

  • Naturalne osuszanie - otwórz okna i drzwi, aby umożliwić cyrkulację powietrza. Użyj wentylatorów, aby przyspieszyć proces schnięcia. To proces, który może potrwać nawet
    kilka miesięcy.
  • Sztuczne osuszanie - w przypadku dużych zalanych powierzchni, warto użyć osuszaczy adsorpcyjnych, które przeznaczone są do zimnych pomieszczeń lub profesjonalnych przemysłowych i budowlanych osuszaczy powietrza.
  • Ogrzewanie - jeśli to możliwe, włącz ogrzewanie w piwnicy, aby przyspieszyć proces osuszania.
  • Wentylacja piwnicy - jest kluczowa, aby wilgoć mogła zostać swobodnie odprowadzona. 

Najlepiej w zalanej na skutek powodzi piwnicy sprawdza się kombinacja grzania z jednoczesną intensywną wentylacją lub użycie urządzeń osuszających.

Dodatkowe wskazówki związane z osuszaniem zalanej piwnicy:

  • W przypadku wystąpienia poważnych uszkodzeń ścian piwnicy i podłogi, konieczne może być skuwanie tynków oraz okładziny podłogowej i ich wymiana.
  • Przed włączeniem prądu w piwnicy sprawdź instalację elektryczną - dokonaj jej oględzin i oceń, czy nie ma widocznych uszkodzeń mechanicznych. Jeśli są, wezwij fachowca.
  • Pamiętaj, że przedmioty, które miały kontakt z wodą powodziową i nie można ich zdezynfekować, najlepiej wyrzucić.
  • Absolutnie nie zachowuj przetworów, które stały w piwnicy i miały kontakt z wodą powodziową nawet wtedy, kiedy wydają się szczelnie zamknięte!
  • Pamiętaj, że możesz ubiegać się o bezzwrotne środki na remont budynku, które gwarantuje program rządowej pomocy dla powodzian.

Fot. otwierająca: zalana piwnica na skutek powodzi we wrześniu 2024 r., zdjęcia nadesłała do naszej redakcji Pani Joanna, mieszkanka Zebrzydowic

Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dagmara Kasprzyk-Rogal

Doświadczona dekorator wnętrz z wykształceniem ekonomiczno-administracyjnym. Od 2010 roku aktywnie wspiera społeczność budowlaną, dzieląc się wiedzą na Forum Budujemy Dom. Pasjonatka designu wnętrz, szczególnie brytyjskiego. Jej zamiłowanie do architektury i wnętrzarskich trendów znajduje odzwierciedlenie w licznych podróżach i profesjonalnej fotografii.

Komentarze

Zdaniem Czytelnika
26-09-2024 19:46
Komentarz dodany przez Marina Z: Dzień dobry, Pani Dagmaro! Czy wystarczy tylko samego ozonowania dla dezynfekcji i odgrzybiania piwnicy po powodzi? Czy zna Pani jakieś firmy, które robią ozonowanie, odgrzybianie bezpłatnie? 😊
Zdaniem Czytelnika
26-09-2024 19:45
Komentarz dodany przez Marina Z: Dzień dobry, Pani Dagmaro! Czy wystarczy tylko samego ozonowania dla dezynfekcji i odgrzybiania piwnicy po powodzi? Czy zna Pani jakieś firmy, które robią ozonowanie, odgrzybianie bezpłatnie? 😊
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz