Hydroizolacje typu lekkiego, średniego czy ciężkiego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Hydroizolacje typu lekkiego, średniego czy ciężkiego?

Hydroizolacje typu lekkiego, średniego czy ciężkiego - którą hydroizolację stosować w przypadku, gdy poziom wód gruntowych sięga stale powyżej podłogi piwnicy, a które układane są w warunkach gruntów trudno przepuszczalnych.

Hydroizolacje typu lekkiego

Hydroizolacje typu lekkiego można wykonywać na ścianach piwnicy na gruntach łatwo przepuszczalnych, piaszczystych, gdy poziom wód gruntowych nie dochodzi do wysokości posadowienia fundamentów. Standardowo izolację taką wykonuje się z elastycznych powłok asfaltowo-kauczukowych nakładanych w 2-3 warstwach na zagruntowane podłoże lub z jednej warstwy papy podkładowej albo folii izolacyjnej. Pod podłogą piwnicy kładziona jest dwuwarstwowo folia izolacyjna połączona z izolacją poziomą ław fundamentowych.

Hydroizolacje typu średniego

Hydroizolacje typu średniego układane są w warunkach gruntów trudno przepuszczalnych, przewarstwionych, gdzie okresowo utrzymywać się może woda zawieszona lub podnosi się poziom wód gruntowych. Oprócz izolacji - zwłaszcza przy podnoszącym się poziomie wód gruntowych - warto wokół domu wykonać drenaż opaskowy zmniejszający parcie wody na ściany i podłogę.

Hydroizolacje typu średniego ścian piwnicy układa się w takim przypadku jako dwuwarstwowe, z użyciem pap, folii lub lepików. Przy zastosowaniu drenażu najkorzystniejsze będzie użycie folii tłoczonej (tzw. kubełkowej), w połączeniu z papą podkładową przyklejoną lepikiem do ściany lub z powłokami z mas asfaltowo-kauczukowych. Kanałki utworzone dzięki przetłoczeniom folii umożliwiają bowiem szybki spływ wody, która ewentualnie może przeniknąć przez pierwszą warstwę izolacji.

Bardzo ważne jest szczelne połączenie pierwszej (od strony ściany) warstwy izolacyjnej z poziomą izolacją na ławie oraz wywinięcie folii tłoczonej na warstwę filtracyjną drenażu. Izolację podpodłogową w tym wariancie wykonuje się z dwóch warstw papy podkładowej klejonej lub zgrzewanej na zakładach i dociśniętej betonową płytą podłogową o grubości przynajmniej 10 cm.

Hydroizolacje typu ciężkiego

Hydroizolacje typu ciężkiego stosuje się w przypadku, gdy poziom wód gruntowych sięga stale powyżej podłogi piwnicy. Napór hydrostatyczny wywierany przez wodę sprawia, że izolacja taka nie tylko musi być szczelna, ale również odporna na ciśnienie. Stosowanie samych materiałów izolacyjnych nie zawsze gwarantuje szczelność, dlatego z reguły projektuje się wodoszczelną konstrukcję ścian i podłogi piwnicy.

Najlepszym rozwiązaniem hydroizolacji typu ciężkiego jest utworzenie monolitycznej żelbetowej "wanny" z betonu wodoszczelnego, przynajmniej do poziomu najwyższego spodziewanego lustra wody gruntowej. Konstrukcja ta pełni jednocześnie rolę fundamentu płytowego i ścian piwnicy, a dodatkowe izolacje z papy lub folii układa się na zewnętrznej stronie "wanny".

 

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Specjalistyczna papa modyfikowana kauczukiem do zabezpieczania fundamentów. (fot. Icopal)

Zdaniem naszych Czytelników

System hydroizolacji dostosowuje się zawsze do konkretnych warunków, konfigurując odpowiednio użyte materiały, z których  każdy z wymieniony w artykule  znajduje  swoje zastosowanie. Powyższy komentarz jest więc na zasadzie "coś słyszałem, to coś napiszę".

time image

Gość Izolator

18 Cze 2020, 06:24

Bardzo słaby Artykuł. Folia nie spełni roli izolacji nigdy, jedynie jako warstwa separacyjna. Proszę mi powiedzieć jak Państwo chcecie połączyć folie z papą czy szlamami mineralnymi ? Osoba przygotowująca artykuł, jest dobrze po 60, gdyż technologia na lepikach nie jest już stosowana.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje