Prysznic bez brodzika czy tradycyjny? Które rozwiązanie warto wybrać? Zalety i wady
Prysznic bez brodzika czy tradycyjny? Które rozwiązanie warto wybrać? Zalety i wady
Czy prysznic bez brodzika to dobre rozwiązanie do łazienki? Kabina walk-in staje się coraz bardziej popularna, ale czy warto zrezygnować z tradycyjnego brodzika? Co to jest kabina walk-in? Jak wykonać prysznic bez brodzika? Poznaj zalety i wady rozwiązań stosowanych w nowoczesnych łazienkach. Sprawdź, jak zaplanować prysznic bez brodzika, który będzie funkcjonalny i estetyczny.
Janusz Werner
Data publikacji: 2025-03-20
Data aktualizacji: 2025-03-20
Urządzanie łazienki podlega trendom. Zmienia się moda na kolory, czy rozmiary i kształty płytek. Jednak oprócz samego dizajnu, w projektowaniu łazienek zaszła zasadnicza zmiana. Nowoczesne łazienki to pomieszczenia, które służą relaksowi, mają być nie tylko praktyczne, wygodne, ale też ładne. Łazienka nie jest już domowym kopciuszkiem - stała się wnętrzem, któremu poświęcamy dużo uwagi i w które sporo inwestujemy. Teraz możemy się nią pochwalić, a wszystko dzięki nowoczesnej chemii budowlanej, stelażom podtynkowym, nowoczesnym prysznicom, czy odpływom liniowym… Właśnie strefie prysznica dedukujemy nasz artykuł. Sprawdzamy, które rozwiązanie jest bardziej praktyczne: prysznic bez kabiny, czyli typu walk-in, a może lepiej będzie wybrać prysznic z brodzikiem? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań.
Czy warto wybrać prysznic bez kabiny? Czym jest walk-in?
W nowoczesnej łazience prysznica nie trzeba zamykać w kabinie, wystarczy przesłonić go delikatną przegrodą ze szkła. Pod takim prysznicem woda leje się bezpośrednio na podłogę, skąd odbiera ją prawie niewidoczny odpływ liniowy. Posadzka z płyt z gresu, ceramiki lub kamienia musi mieć niewielki spadek. Taką otwartą i pozbawioną brodzika przestrzeń na prysznic nazywa się kabiną walk-in.
Nowoczesny prysznic, zamiast tradycyjnego brodzika, odpływ liniowy, fot. BOZZA
Jak zrobić prysznic bez brodzika: konieczny odpływ liniowy
Kluczowym elementem umożliwiającym budowę prysznica bez kabiny (czyli walk-in) jest odpływ liniowy. Jest to wbudowana w podłogę rynienka, która grawitacyjnie odbiera wodę i odprowadza ją przez syfon do rury odpływowej i dalej do pionu kanalizacyjnego. To eleganckie rozwinięcie odpływu punktowego, czyli znanej od dawna kratki ściekowej. Od góry rynienkę zamyka ruszt (maskownica), który jest jej jedynym widocznym elementem. Ruszt odpływu liniowego może być ze stali nierdzewnej: perforowany (z powycinanymi w różne wzory otworami) albo pełny (wtedy woda odpływa przez okalającą go szczelinę), błyszczący bądź matowy. Ewentualnie z aluminium lub szklany. W niektóre maskownice da się wkleić odpowiednio przycięte płytki, szklaną mozaikę czy egzotyczne drewno - wówczas odpływ pod prysznicem staje się niewidoczny. Na rynku są też modele odpływów liniowych z podświetleniem LED, które włącza się przy kontakcie z wodą i płynnie zmienia kolory. Wszystkie muszą być odporne na wodę, zmiany wilgotności, kosmetyki, stosowane w domu środki czystości. I antypoślizgowe.
Odpływy liniowe mają różne kształty i wielkość - są modele proste, narożne w kształcie litery L, łukowe (do zaokrąglonej kabiny). Ich szerokość wynosi od jednego do kilkunastu cm, długość od 15 do 150 cm.
Jeśli chcesz mieć prysznic bez brodzika takie rozwiązanie dobrze jest zaplanować na etapie projektowania domu. Zakłada się wtedy odpowiednią grubość warstw podłogi (w sumie przynajmniej 15 cm), żeby rynienka z syfonem oraz podejście kanalizacyjne się w nich zmieściły.
Serenity Sky firmy Dornbracht obiecuje terapeutyczne doznania wodne. Panel deszczowy z dwoma lub pięcioma typami strumieni i łączy w sobie różne zasady działania. Zapewnia nie tylko pełny i całkowity relaks pod prysznicem, ale także wspiera dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, fot. Dornbracht
Walk-in czy brodzik? Które rozwiązanie lepsze? Zalety i wady
Kabina typu walk-in to rozwiązanie wygodne i bezpieczne, ponieważ wyeliminowanie brodzika zaowocowało równą powierzchnią posadzki, bez barier architektonicznych - progów, stopni. Co jest szczególnie ważne w łazienkach dla osób starszych, o ograniczonej sprawności ruchowej, czy dzieci. Choć z drugiej strony, wysoki brodzik czasami także się przydaje - małe dzieci i domowe zwierzaki mogą się w nim kąpać, jak w wannie. Da się w nim też np. namoczyć pranie. Ponadto wykonanie typowej kabiny z brodzikiem jest prostsze i mniej narażone na błędy.
Prysznic bez kabiny i brodzika można za to zaplanować nawet w małej i nieustawnej łazience. Ze znalezieniem dla niego miejsca nie powinno być kłopotu, bo nie ogranicza nas wielkość ani kształt brodzika. W dużych łazienkach otwarty prysznic z odwodnieniem liniowym optycznie powiększa przestrzeń.
Prysznic walk-in łatwo utrzymać w czystości. Za to trudniej go prawidłowo wykonać - typowy brodzik to szczelna niecka z akrylu lub stali, w przypadku posadzki wyłożonej płytkami uzyskanie takiej szczelności jest trudniejsze.
Kabina walk-in to nowoczesne rozwiązanie do łazienki, bez barier architektonicznych. Taki prysznic bez brodzika jest wygodny i bezpieczny, fot. Karmi
Prysznic bez brodzika zalety:
zmieści się nawet w małej łazience
łatwy do utrzymania w czystości
wygodny dla osób starszych, czy dzieci
prysznic typu walk-in optycznie powiększa łazienkę
Prysznic bez brodzika wady:
najlepiej zaplanować go na etapie projektowania domu
trudniejszy do wykonania podczas remontu łazienki
trudniej zapewnić szczelność przed wilgocią pod prysznicem bez brodzika
Choć trudniej zapewnić bardzo dobrą szczelność w prysznicu bez brodzika, nie znaczy, że jest to niemożliwe - we współczesnych łazienkach niezbędne są hydroizolacje, których kiedyś nie stosowano. I tak wróciliśmy do nowoczesnej chemii budowlanej. Hydroizolacje chronią podłogę i ściany łazienki przed wnikaniem wody oraz zapobiegają rozwojowi grzybów.
Łazienkowe hydroizolacje są konieczne - membrana hydroizolacyjna, fot. BOSTIK
Na całej podłodze w łazience, nie tylko pod prysznicem, rozprowadzana jest izolacja przeciwwodna, w postaci folii w płynie albo masy uszczelniającej. Nakłada się je - w zależności od zaleceń producenta - w jednej lub dwóch warstwach, wałkiem malarskim, pędzlem bądź pacą. Hydroizolacja powinna być wyprowadzona także na ściany, do wysokości około 15 cm. Przy wannie i kabinie prysznicowej uszczelnienie nakłada się wyżej, 20 cm ponad poziom, do którego może dotrzeć woda. Całe wnętrze kabiny prysznicowej musi być zaizolowane w ten sposób. W narożnikach, na połączeniu ścian i podłóg (tam gdzie potrzeba, również w narożach ścian) układa się dodatkowo specjalne taśmy uszczelniające.
Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...