Usuwanie azbestu (eternitu)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Usuwanie azbestu (eternitu)

Szacuje się, że mamy w kraju kilka miliardów metrów kwadratowych pokryć dachowych z płyt cementowo-azbestowych nazywanych eternitem. Materiał ten zawiera 12–15% azbestu – minerału, który okazał się szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Czeka nas więc ogólnokrajowa akcja rozbiórkowa.

Zasady bezpieczeństwa przy usuwaniu eternitu

Miejsce usuwania płyty cementowo-azbestowych powinno być ogrodzone i odpowiednio oznakowane
Miejsce usuwania płyty cementowo-azbestowych powinno być ogrodzone i odpowiednio oznakowane (fot. Caro)
Pracownik w jednorazowym kombinezonie i w masce usuwający płyty cementowo-azbestowe
 Pracownik w jednorazowym kombinezonie i w masce usuwający płyty cementowo-azbestowe
(fot. Ramid)

Jeśli domy sąsiadów stoją blisko naszego, to warto ich poinformować o zamiarze usuwania płyt azbestowo-cementowych, aby mogli zabezpieczyć swoje budynki, a przede wszystkim uszczelnić .

 

To samo dotyczy też budynku, z którego będzie zdejmowane pokrycie. Demontaż cementowo-azbestowych płyt dachowych należy powierzać wyspecjalizowanej ekipie, przeszkolonej w zakresie bezpieczeństwa pracy i dysponującej odpowiednią ochroną osobistą.

 

Warto znać zasady, jakich taka ekipa powinna przestrzegać podczas robót. Zanim ekipa przystąpi do pracy, powinna ogrodzić i oznaczyć teren robót rozbiórkowych. Ogrodzenie terenu powinno być umieszczone w bezpiecznej odległości od traktów komunikacyjnych dla pieszych – nie mniej niż 1 metr, jeśli się zastosuje osłony.

 

Do ogrodzenia należy użyć oznakowanych taśm ostrzegawczych (biało-czerwonych), a oprócz tego oznakować teren tablicami ostrzegawczymi z napisem: „Uwaga! Zawiera azbest” i „Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”.

 

Osoby wykonujące prace przy azbeście powinny mieć ubrania ochronne: maski na twarz, kombinezony, rękawice i pokrycia butów – najlepiej jednorazowego użytku, które po zdjęciu utylizuje się wraz z materiałem rozbiórkowym. Osoby usuwające azbest nie powinny podczas robót palić papierosów, jeść ani pić.

 

Do odspajania materiałów trwale związanych z podłożem wolno używać wyłącznie narzędzi ręcznych lub wolnoobrotowych, wyposażonych w miejscowe instalacje odciągające powietrze. Sprzęt powinien być regularnie czyszczony.

 

Podstawową zasadą podczas usuwania azbestu jest ograniczenie do minimum możliwości spowodowania jakichkolwiek uszkodzeń elementów, które go zawierają. Ich powierzchnie powinny być lekko wilgotne, aby pył azbestowy nie unosił się w powietrzu. Wykonawca musi kontrolować stężenie pyłków azbestu w powietrzu i jeśli okaże się ono za wysokie, to polewać materiały wodą.

 

Zdemontowanych płyt nie wolno zrzucać na ziemię, aby nie powodować rozpylania włókienek azbestu. Zamiast tego ekipa powinna się posługiwać odpowiednią zsuwnią lub używać dekarskiego przenośnika taśmowego (czyli urządzenia elektrycznego, po którym płyty mogą się przemieszczać).

Usuwanie pokrycia

Usuwanie pokrycia rozpoczyna się od kalenicy. W pierwszej kolejności usuwa się blachę kalenicową lub gąsiory.

 

Płyty faliste
Jeśli płyty faliste przymocowane są na wkręty, to z ich wykręceniem nie powinno być większych kłopotów. Znacznie trudniej demontować płyty mocowane na gwoździe: najczęściej trzeba wyciągać je łapką ciesielską, którą powinno się opierać na desce ułożonej w poprzek 3–4 fal. Jeśli ten sposób okaże się nieskuteczny albo próby kończą się pękaniem płyt, można użyć szlifierki kątowej, którą obcina się łebki gwoździ mocujących.

 

Szlifierką trzeba operować bardzo ostrożnie, aby nie naciąć płyty. Tarczę należy wprowadzać między podkładkę mocującą a łeb gwoździa: jeśli płyty były prawidłowo zamontowane, między podkładką a łbem gwoździa powinien być luz. Jeśli go nie ma, trzeba płytę nacisnąć – powinna się wtedy ugiąć. Po odcięciu łbów gwoździ płytę zdejmuje się i opuszcza po zsuwni na ziemię.

 

Ekipa przygotowuje pojemnik z wodą Zraszanie płyt przed demontażem
Etap 1) Ekipa przygotowuje pojemnik z wodą... Etap 2) ...aby przed demontażem płyt zrosić je. Zmniejsza to roznoszenie się szkodliwego pyłu
Gwóźdź najpierw trzeba podważyć łapką ciesielską Gwóźdź można już wyjąć bez problemu
Etap 3) Gwóźdź najpierw trzeba podważyć łapką ciesielską... Etap 4) ...a potem już można go wyjąć bez problemu
Płyty cementowo-azbestowe są zdejmowane Płyty cementowo-azbestowe są przekazywane niżej na ziemię
Etap 5) Płyty cementowo-azbestowe są zdejmowane... Etap 6) …i przekazywane niżej na ziemię
Usunięte płyty muszą być zabezpieczone folią polietylenową o grubości nie mniejszej niż 0,2 mm
Usunięte płyty muszą być zabezpieczone folią polietylenową o grubości nie mniejszej niż 0,2 mm (fot. T.K.J. Matuszewski)


Płytki płaskie
Demontaż pokrycia z płaskich płytek trudno wykonać bez ich łamania. Są one zwykle przybite do pełnego deskowania krótkimi gwoździami, których łebki nie wystają ponad powierzchnię płytek. Próba uchwycenia obcęgami czy łapką ciesielską kończy się najczęściej rozkruszeniem płytki. Lepiej jest więc po prostu połamać ją w miejscu mocowania, nacinając ostrym dłutem wzdłuż linii przebiegającej przez oś gwoździa. Rozsypane resztki płytek należy zwilżyć wodą i zebrać do plastikowego worka.

 

Jeśli płytki azbestowo-cementowe układane były na pełnym podkładzie, czyli deskowaniu pokrytym papą, to po skończeniu prac z jego powierzchni trzeba spłukać wszelkie pozostałości azbestu. Zabieg ten wymaga oderwania łat montażowych (jeśli nie były mocowane na kontrłatach), gdyż w przeciwnym razie woda nie będzie mogła spływać do rynien. Spływającą wodę powinno się skierować do zbiornika, a następnie wylać do dołu o głębokości ok. 1 m. Pod ziemią włókna azbestowe nie będą groźne, jeśli w przyszłości w tym miejscu nie będzie się robiło głębokich wykopów.

 

Po zakończeniu usuwania płyt azbestowo-cementowychwykonawca ma obowiązek dokładnego oczyszczenia terenu robót i otoczenia z odpadów zawierających azbest. Do czyszczenia powinien używać sprzętu filtracyjno-wentylacyjnego z wysoko skutecznym filtrem lub zbierać odpady azbestowe na mokro. Po zakończeniu robót wykonawca ma też obowiązek złożenia pisemnego oświadczenia o prawidłowości wykonania prac i oczyszczeniu terenu z pyłu azbestowego z zachowaniem właściwych przepisów technicznych i sanitarnych.

Transport i utylizacja

Usunięte z dachu płyty powinny być umieszczone na palecie i dokładnie owinięte folią, aby na żadnym etapie transportu nie był potrzebny załadunek i rozładunek pojedynczych płyt: folia chroni przed rozprzestrzenianiem się pyłu w trakcie składowania i transportu. Powinna to być folia polietylenowa grubości nie mniejszej niż 0,2 mm. Musi być zabezpieczona przed przypadkowym odwinięciem przez zgrzewanie lub oklejenie brzegów taśmą klejącą. Do pakowania odpadów azbestowych nie wolno używać worków papierowych.

 

Płyty cementowo-azbestowe mogą być utylizowane jedynie na wyznaczonych składowiskach. Obecnie w Polsce nie jest ich dużo, dlatego transport takich odpadów jest kosztowny. Na składowiskach przysypywane są grubą warstwą gruntu, gdyż zawarty w nich azbest nie jest promieniotwórczy ani trujący – szkodliwy dla zdrowia jest jedynie pył azbestowy.

 

Cezary Jankowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość posiadacz

22 Sie 2017, 06:41

Co za bzdury. Najpierw sprzedawali azbest za kupę kasy ale teraz nagonka na zmianę, żeby znowu kasę skroić. Kładziony był bez żadnych zabezpieczeń a teraz trzeba ubierać kostiumy z NASA i ewakuować całą miejscowość :)

Jest taki cykl programów o odnawianiu domów przez Bliźniaków w USA. Natrafili kiedyś przy okazji odnawiania na zabudowę z azbestu. Przyjechali "kosmici" w kombinezonach i usuwali "śmiercionośny" azbest. Oczywiście komentarze były adekwatne do skali zagrożenia .  Reasumując ...

time image

Gość Hanys Górnośląski

25 Kwi 2017, 08:51

Zidiocenie społeczeństwa pod kątem "azbezstu" sięga zenitu. Aby nieco doinformować ignorantów informuję, że moi dziadkowie dożyli odpowiednio 96 oraz 98 lat w domu pokrytym CAŁKOWICE płytami eternitowymi: dach płytami falistymi 1200x1000 oraz wszystkie zewnetrzne ściany płytkami ...

time image

Gość Zmartwiona

28 Kwi 2016, 20:50

A co zrobić, jeśli dachem z azbestem jest pokryta altana na działce i po takim dachu spływa deszczówka na grządki nasze i sąsiednie? Jak usunąć taki dach skoro dookoła są wszędzie ogródki działkowe i praktycznie otaczają działkę z każdej strony i do plonów sąsiada jest od ...

time image

31 Sty 2013, 10:12

Cytat Widzę, że panikarskie podejście do azbestu ma silne zaplecze w narodzie. Z azbestem (tym pylącym) miałem do czynienia od najmłodszych lat. To samo dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, na Ukrainie, w Czechach i w ogóle na całym świecie.Gdyby ...

time image

Gość j

03 Paź 2011, 18:05

Witam Drogi Panie Cezary Jankowski sądzę, że prace usuwania pokryć dachowych z azbestem powinny być poprzedzone obowiązkowym poinformowaniem sąsiadów, przynajmniej tych w bezpośrednim sąsiedztwie np w ciasnej zabudowie..

time image

Gość kolo1981

22 Lis 2010, 21:26

Wiele osób zapomina ze oprocz samego demontarzu i utylizacji ktora moze byc dofinansowana:) pozostaje problem co polozyc na dach zamiast eternitu skad wziasc na to pieniadze a ludzi takich jak ja jest duzo. Zreszta w mojej gminie z tego co sie dowiadywalem najpierw musze wylozyc ze swojej ...

time image

16 Lut 2010, 18:35

zarejestrowałem się bo miałem właśnie taką inwentaryzacje niedawno,to znaczy spis aktualizacyjny polega na spisie i tylko spisie i to nawet na "oko" tych materiałów, nikt nikomu nic nie robi i nie każe zdejmować z dachu lub wynosić z posesji jeszcze przez 20 lat,aha i co jeszcze ...

time image

22 Sty 2010, 08:04

Cytat Kilka lat temu w całej Polsce przeprowadzono spis wszystkich dachów pokrytych azbestem. Twój dach też tam pewnie jest.Jak za kilka lat zrobią znów spis aktualizacyjny zadadzą ci pytanie, gdzie się podział twój azbest. Jak nie wykażesz ...

time image

12 Sty 2010, 21:38

Cytat firma bierze ok. 5000zł za demontarz, zdemontowałem to g.... z mojego domu sam, powodem tego była odpowiedz urzedników z Urzędu Gminy w miejscowości, w której mieszkam a mianowicie dofinansowanie na wymianę eternitu istnieje a raczej ...

time image

12 Sty 2010, 13:47

Kolego Grzegorzu, trafiłeś (co nietrudne) na niekompetentnego urzędnika. Z drugiej strony wcale się nie dziwię, ze wywiozłeś azbest na normalne składowisko kiedy patrzę na mapkę http://www.bazaazbestowa.pl/mapa/index.html sygnowaną przez Ministerstwo Gospodarki. Są tam składowiska, ...

time image

Gość Grzegorz

10 Sty 2010, 21:11

firma bierze ok. 5000zł za demontarz, zdemontowałem to g.... z mojego domu sam, powodem tego była odpowiedz urzedników z Urzędu Gminy w miejscowości, w której mieszkam a mianowicie dofinansowanie na wymianę eternitu istnieje a raczej wątpliwe jest jego otrzymanie więc pani w urzędzie ...

time image

06 Sty 2010, 22:41

Rakotwórcze działanie benzo alfa pirenów również jest dowiedzione, ale wędzoną albo grilowaną kiełbaskę lubisz zjeść, co? Azbest jest rakotwórczy mniej więcej na taką samą skalę jak owe benzoapireny, czyli znikomą.Azbest jest rakotwórczy, ale żeby spowodował raka musi ...

time image

Gość PawełKed

05 Sty 2010, 07:55

azbest jest szkodliwy i to jest dowiedzione, a szkoda że prawdziwa proekologia /program azbest, program ocieplenie/ w tym kraju lezy, polityczne pajacyki zajmuja sie innymi sprawami, a obywatele płaca podatki i sa pacjentami onkologii, i może o to chodzi. nie ocieplamy to górnicy gazownicy ...

time image

04 Sty 2010, 21:10

Widzę, że panikarskie podejście do azbestu ma silne zaplecze w narodzie. Z azbestem (tym pylącym) miałem do czynienia od najmłodszych lat. To samo dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, na Ukrainie, w Czechach i w ogóle na całym świecie.Gdyby azbest był rzeczywiście tak groźny mielibyśmy ...

time image

Gość andi

04 Sty 2010, 08:54

Dobrze pomyślane póki jest na dachu nic się nie dzieje pracowałem przy utylizacji azbestu w Niemczech przez 2 lata uwierzcie zagrożenie jest ogromne jeżeli azbest zaczyna pylić

time image

Gość andi

04 Sty 2010, 08:50

Głupotą twoją będzie jeżeli tak zrobisz lub zrobiłeś nie zdajesz sobie sprawy z zagrożenia dla ciebie i twoich bliskich przemyśl to

time image

15 Lis 2009, 21:56

A ja mam do rozbiórki stary dom pokryty eternitem i baaardzo chętnie sam zdemontuję go z dachu i poukładam ten eternit na swojej posesji, i niech sobie leży. Absolutnie nie boję się tego wydumanego zagrożenia ze strony azbestu, ale mi nie wolno. To głupota z tym zagrożeniem i tyle.

time image

15 Lis 2009, 17:31

Wszystko pięknie, tylko, że to fikcja. Nikt nie chce tego sku......stwa odbierać, a jeśli mam przez lata całe składować to na podwórku, to niech już lepiej leży na dachu. Ryzyko mniejsze i koszt zerowy.

time image

Gość GOŚĆ

13 Lis 2009, 08:36

mało ze trzeba czekać na dofinansowanie ,to jest ono tak niskie ,ze aż śmieszne.

time image

Gość Gość

12 Lis 2009, 22:13

Najpierw to cudo nam sprzedali a teraz niechcą odkupić.

time image

Gość kili

12 Lis 2009, 19:45

a kto poniesie koszty tego scigania na wlasna reke sie nie oplaca bo drogo to wychodzi a z gmin trzeba czekac i przechowywac na wlasne ryzyko i koszt nawet przez trzy lata i sie tym nie przejmuja to jest poprostu paranoja

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny