Zadania folii paroizolacyjnej
W przypadku dachów spadzistych, głównym zadaniem folii paroizolacyjnych układanych na krokwiach od strony poddasza jest zabezpieczenie termoizolacji przed parą wodną napływającą z pomieszczeń użytkowych wewnątrz domu. Wnętrze pomieszczeń generuje parę wodną na skutek oddychania mieszkańców, gotowania, prania, itp.
Ta para może przenikać przez przegrody budowlane, a w kontakcie z chłodniejszym powietrzem może skroplić się, prowadząc do zawilgocenia konstrukcji i potencjalnie powstawania pleśni. Folia paroizolacyjna pomaga kontrolować poziom wilgotności w termoizolacji. Jej właściwe zastosowanie zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci, a także pozwala na kontrolę wilgotności w przegrodzie.
Drugą funkcją folii paroizolacyjnych jest zapobieganie ucieczce ciepła przez przewiewanie. Folie paroizolacyjne, działając jako bariera dla pary wodnej, mogą również stanowić dodatkową ochronę przed utratą ciepła przez przegrody budowlane. Zapobiegając przenikaniu pary wodnej, a tym samym ograniczając przewiewanie powietrza, folie paroizolacyjne pomagają zachować odpowiedni poziom izolacji termicznej.
Sposób układania folii paroizolacyjnej - krok po kroku
Folia paroizolacyjna powinna być dostosowana do warunków panujących w budynku. Od nich zależy, jaka będzie jej odpowiednia grubość oraz właściwości paroizolacyjne.
Przed rozpoczęciem układania folii, należy dokładnie oczyścić i przygotować powierzchnię, na której będzie ona instalowana. Powierzchnia musi być sucha, czysta i pozbawiona wszelkich przeszkód.
Folie paroizolacyjne układa się po ułożeniu termoizolacji. Można to robić poziomo lub równolegle do krokwi, w zależności od potrzeb i skomplikowania konstrukcji więźby dachowej. Niezależnie od sposobu układania, folię należy ułożyć z lekkim napięciem - lekko ją naciągając.
Jeśli folia układana jest poziomo, najlepiej jest zacząć od góry - od osłony jętek lub kalenicy, w zależności od ułożenia termoizolacji. Każdą kolejną warstwę folii należy ułożyć na zakład minimum 5 cm i uszczelnić taśmą samoprzylepną, jednostronną na zewnątrz zakładu lub taśmą dwustronną wewnątrz zakładu, aby zapobiec przenikaniu pary wodnej.
W przypadku układania folii paroizolacyjnej wzdłuż krokwi, najlepiej jest łączyć ją na zakład klejony na krokwi. Łączenia pionowe poza krokwią muszą być wykonane starannie i można je kleić kolejnymi warstwami przy pomocy sztywnych podkładek, np. desek.
Folię paroizolacyjną mocuje się do krokwi za pomocą zszywek lub taśmy dwustronnie klejącej. Zaleca się stosowanie taśmy dwustronnej, aby uniknąć dziurawienia folii. Po zastosowaniu zszywek, miejsca przebicia należy zakleić kawałkami taśmy samoprzylepnej.
Na połączeniach z elementami pionowymi, takimi jak ściany kolankowe, kominy, ściany szczytowe lub działowe, należy stosować specjalne, samoprzylepne taśmy uszczelniające połączenia. W tych miejscach należy pozostawić odpowiednie naddatki folii paroizolacyjnej. Na połączeniach z posadzką należy użyć listew dociskowych.
Na połączeniach z oknami dachowymi i wyłazami należy stosować się do zaleceń producentów tych elementów, aby zapewnić szczelność połączenia.
Pomieszczenia na poddaszu, w których zastosowano folię paroizolacyjną, powinny być odpowiednio wentylowane, aby zapobiec gromadzeniu się pary wodnej między płytami gipsowo-kartonowymi lub na powierzchni ścian i sufitów tynkowanych, co może prowadzić do powstania pleśni i grzybów.
Pozostawienie niezaklejonych warstw folii paroizolacyjnej zwiększa ryzyko przedostawania się pary wodnej do termoizolacji, co może prowadzić do poważnych problemów z wilgocią i pleśnią. Nawet bardzo mała szpara w dachu może powodować znaczną utratę ciepła, zwłaszcza w okresie grzewczym, gdy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz jest duża i powoduje powstawanie gwałtownych przepływów powietrza.
Autor: Damian Żabicki
Opracowanie: Aleksander Rembisz
Zdjęcie: Marma Polskie Folie