PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Dachówki bitumiczne

Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Gonty bitumiczne stanowią uniwersalne pokrycie dachowe. Ich szczególną zaletą jest to, że znakomicie wytłumiają dźwięki. Ale to nie wszystko. Cechuje je wyjątkowa trwałość, duży wybór kolorów, a także szybkość i prostota montażu. Na szczególną uwagę zasługują produkowane w Finlandii od ponad 60 lat, gonty bitumiczne renomowanej marki Katepal.

Gont bitumiczny - idealne pokrycie na skomplikowane dachy

Gont bitumiczny jest materiałem o dużej elastyczności, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowany do wszelkiego rodzaju dachów, bez względu na poziom skomplikowania ich konstrukcji.

Dlatego szczególnie ceniony jest przez dekarzy, którzy mierzą się z trudnymi liniami i elementami dachu, w tym np. z tzw. wolim okiem. Na popularność tego pokrycie wpływa też jego korzystna cena. Co więcej, dachówki bitumiczne są lekkie, przez co ułatwiają pracę dekarzom.

Dach kryty gontem bitumicznym JAZZY szary Katepal. fot. Stema
Dach kryty gontem bitumicznym JAZZY szary Katepal. fot. Stema

Nie bez znaczenia jest fakt, że gontem można pokrywać stary gont, bez konieczności jego zrywania, co znacznie przyspiesza pracę. Nowa warstwa nie obciąża konstrukcji dachu, właśnie ze względu na wspomnianą lekkość dachówki bitumicznej.

Dachówki bitumiczne Katepal - w trwałości i odporności siła

Wysoka jakość dachówek bitumicznych Katepal wynika z zastosowania pewnej modyfikacji, opartej na elastomerze SBS. Pozwala on zachować wysoką elastyczność tego materiału, także zimą, przy ujemnych temperaturach. Gonty są trwałe, nie pękają, nawet pomimo wielokrotnego zginania. Jest to szczególnie przydatne podczas montażu, a zwłaszcza - wykańczania krawędzi i załamań.

Dużym atutem gontów bitumicznych jest także to, że na tego typu dachówce śnieg topi się powoli, stopniowo. Nie stanowi zatem zagrożenia, jakie związane jest z jego gwałtownym spadkiem na ziemię.

Dach kryty gontem bitumicznym ROCKY niebieski Katepal. fot. Stema
Dach kryty gontem bitumicznym ROCKY niebieski Katepal. fot. Stema

W przypadku zastosowania tego pokrycia dachowego nie ma zatem konieczności montowania specjalnych zabezpieczeń antypoślizgowych, które są niezbędne w przypadku dachów z pokryciem blaszanym lub ceramicznym.

Zła pogoda gontom bitumicznym nie straszna

Ze względu na to, że dachówki bitumiczne są bardzo plastycznym materiałem, wymagają pełnego deskowania, które czyni podłoże sztywnym, wytrzymałym i odpornym na silne wiatry. Dzięki pełnemu deskowaniu taki dach bez problemu poradzi sobie także z dużym obciążeniem generowanym przez pokrywę śnieżną.

Dach kryty gontem bitumicznym JAZZY miedziano-brązowy Katepal. fot. Stema
Dach kryty gontem bitumicznym JAZZY miedziano-brązowy Katepal. fot. Stema

Dlaczego to takie ważne? Budując dom i planując zakup materiału na pokrycie dachu, należy wziąć pod uwagę zachodzące obecnie zmiany klimatyczne, które pociągają za sobą ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym trąby powietrzne, wichury czy gwałtowne burze. W tak niepewnej pod względem zmian pogodowych przyszłości warto postawić na pokrycie dachu, które wytrzyma najgorszą aurę.

Dach kryty gontem bitumicznym ROCKY Katepal. fot. Stema
Dach kryty gontem bitumicznym ROCKY Katepal. fot. Stema

Co istotne, gont bitumiczny Katepal doskonale poradzi sobie zarówno podczas skrajnych upałów, jak i mroźnych zim. Cechą szczególną tego materiału jest to, że latem się nie nagrzewa tak jak blacha, a zimą skutecznie chroni przed przeraźliwym chłodem.

Bezproblemowy montaż gontów bitumicznych

Jak już wspomnieliśmy, dekarze cenią sobie lekkość dachówek z gontów bitumicznych. Producenci podkreślają jednak, że do ich położenia nie jest konieczne przygotowanie zawodowe, bowiem tym materiałem dach bez większego problemu pokryje amator, który wnikliwie zapozna się z instrukcją.

Do samodzielnego położenia dachu w zupełności wystarczą podstawowe narzędzia, takie jak młotek, miara taśmowa, nóż z haczykowatym ostrzem i stalowa szpachelka.

Gwarancja potwierdzona jakością

Decydując się na pokrycie dachu gontem bitumicznym, można zastosować więźbę o mniejszym przekroju. Takie rozwiązanie pozwoli na zmniejszenie kosztów, bez straty dla jakości i trwałości dachu.

Dach kryty gontem bitumicznym CIENIOWANY zielony Katepal. fot. Stema
Dach kryty gontem bitumicznym CIENIOWANY zielony Katepal. fot. Stema

Producent daje na materiał aż 30 lat gwarancji, co jest potwierdzeniem jego pewności dotyczącej jakości tego materiału. Jeśli jednak klient postanawia zmierzyć się z samodzielnym położeniem dachu, bezwzględnie musi dobrze przestudiować instrukcję.

 

Źródło i zdjęcia: Stema, marka Katepal

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum