Sztywne poszycie dachu z płyt mfp® - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sztywne poszycie dachu z płyt mfp® - krok po kroku

Sztywne poszycie dachu można wykonać między innymi z płyt mfp®. Jak układa się tego rodzaju płyty?

Obecnie wykonawcy coraz częściej wracają do wykonywania sztywne­go poszycia dachu. Jest to co prawda dla nich dodatkowy etap w kryciu połaci, ale również dodatkowy zarobek - trochę więcej zapłacimy za po­krycie więźby pełnym deskowaniem niż folią. Mimo to wiedzą oni, że pełne poszycie ma wiele zalet również dla inwestora. Mianowicie usztywnia ono więźbę, ma to szczególne znaczenie przy starszych konstrukcjach, na któ­rych dekarze wymieniają pokrycie na nowe oraz poprawia izolacyjność aku­styczną dachu.

Do ułożenia sztywnego poszycia dekarze upodobali sobie zwłaszcza różnego rodzaju płyty, np. mfp®. Ich szczególną zaletą jest duży rozmiar, mogą mieć długość nawet do 5 m (najczęściej kupowane są jed­nak te w rozmiarach 2,5 x 1,25 m), dzięki czemu prace przebiegają szybciej.

Ponadto płyty mfp® są szlifowane, mają więc równe i gładkie powierzch­nie, co jest bardzo pożądane w przypadku krycia dachu gontem bitumicz­nym. Sztywnego poszycia wymaga także zawsze blacha płaska, inne pokry­cia zaleca się układać na takiej podbudowie wtedy, gdy nachylenie połaci jest mniejsze niż 18-20°. Jak zatem ukła­da się płyty mfp®?

Sztywne poszycie dachu z płyt mfp® - etap 1

Dokładne zmierzenie płyt mfp
Przed wciągnięciem płyt na dach najpierw należy dokładnie je wymierzyć. Mają 2,5 x 1,25 m, a najczęściej spotykany rozstaw krokwi wynosi 90 cm. Linię cięcia płyt trzeba zaplanować tak, by docięte elementy opierały się na krokwiach swoimi krawędziami.

Sztywne poszycie dachu z płyt mfp® - etap 2

Następnie płyty docinamy. Możemy do tej czynności używać piły ręcznej, ale dużo szybciej i sprawniej wykonamy to zadanie z użyciem pilarki tarczowej
Następnie płyty docinamy. Możemy do tej czynności używać piły ręcznej, ale dużo szybciej i sprawniej wykonamy to zadanie z użyciem pilarki tarczowej. Jest ona również niezastąpiona, gdy płyty musimy dociąć na dachu, a może to być konieczne szczególnie w przypadku dachów o skomplikowanych płaszczyznach.

Sztywne poszycie dachu z płyt mfp® - etap 3

Płyty układa się najczęściej dłuższym bokiem równolegle do krokwi i rozpoczyna się od dołu połaci, czyli od okapu (fot. po lewej). Każda z krawędzi płyt musi się opierać na krokwi, a odstęp dylatacyjny pomiędzy płytami powinien wynosić od 2 do 5 mm (fot. po prawej), aby mogły one swobodnie pracować, czyli na przemian kurczyć się i rozszerzać w wyniku zmian wilgotności.

Sztywne poszycie dachu z płyt mfp® - etap 4

Płyty przybija się do krokwi gwoździami odpornymi na korozję lub wkrętami samonawiercającymi
Płyty przybija się do krokwi gwoździami odpornymi na korozję lub wkrętami samonawiercającymi. Między gwoździami lub wkrętami należy zachować odległość maksimum 150 mm w przypadku skrajnych krawędzi i maks. 300 mm w środku płyty. Aby uniknąć wyrywania płyt przy krawędziach, trzeba zachować minimalny odstęp gwoździa od krawędzi, wynoszący 8 mm oraz 25 mm od narożnika.

Sztywne poszycie dachu z płyt mfp® - etap 5

Kolejne rzędy płyt montuje się z przesunięciem o połowę ich długości względem siebie, czyli mijankowo (fot. po lewej). Ponadto po ułożeniu pierwszego rzędu warto od razu przejść do mocowania kolejnych warstw poszycia, takich jak folia i drewniany ruszt z łat i kontrłat. Wtedy drewniana kratownica będzie praktycznym i bezpiecznym oparciem dla dekarza, mocującego kolejne rzędy płyt (fot. po prawej).

Sztywne poszycie dachu z płyt mfp® - etap 6

Gonty bitumiczne nie wymagają dodatkowej warstwy układanej na płyty MFP, pod blachy stosuje się specjalne maty wygłuszające, natomiast pod inne pokrycia - blachodachówki, dachówki ceramiczne i cementowe wymagają ułożenia na płytach warstwy hydroizolacji (fot. z lewej). Może ona być wykonana z papy lub folii wysokoparoprzepuszczalnej (łatwiej się ją mocuje na gładkim podłożu, jakie stanowią płyty MFP). Jeśli umieścimy pasy membrany na poszyciu z desek, istnieje ryzyko jej zniszczenia przez ostre krawędzie elementów, wystające łebki gwoździ lub drzazgi. Na poszyciu z płyt MFP nie ma takiego problemu, gdyż ich gładka powierzchnia ułatwia mocowanie membrany. Do warstwy hydroizolacji mocuje się następnie ruszt z łat i kontrłat (fot. z prawej).

Sztywne poszycie dachu z płyt mfp® - etap 7

Wciąganie płyt MFP® na dach
Dzięki dużym wymiarom płyt MFP®, ich montaż przebiega szybko i sprawnie. Także wciąganie kolejnych elementów na dach nie jest problemem dla zgranej ekipy.

Monika Dąbrowska
zdjęcia: Pfleiderer Prospan

Zdaniem naszych Czytelników

time image

09 Sty 2021, 09:05

8 godzin temu, Gość Jerzy napisał: Płyty mfp są do mebli i do zabudowy pomieszczeń suchych LBTG, AGD... co za różnica... Tak ludzie czytają skróty i natychmiast wydają kategoryczne osądy...   Do mebli są płyty MDF, a nie MFP!!! Płyty MFP ...

time image

Gość Jerzy

09 Sty 2021, 00:05

Płyty mfp są do mebli i do zabudowy pomieszczeń suchych. Jeżeli założy się je na dach, to tak samo gdybyś założył majtki na głowę, zamiast czapki. Poleciłbym je do zabudowy sychej i ścianek działowych. Generalnie piją wodę jak gąbka i robi się z nich mokra szmata. Nie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!