Dach kryty gontami bitumicznymi - przykładowa wycena

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dach kryty gontami bitumicznymi - przykładowa wycena

Wycena dachu pokrytego gontami bitumicznymi na podstawie dachu dwuspadowego (o powierzchni 197 m2) z projektu o nazwie Z240, Pracowni Projektowej Z500.

aktualizacja: 2019-11-12 09:24:36

Najczęściej zbudowane są z welonu z włókna szklanego, pokrytego masą bitumiczną modyfikowaną elastomerem SBS i posypką mineralną lub ceramiczną w różnych kolorach. Ich spód jest samoprzylepny na całej powierzchni, a spoina pozostaje trwale elastyczna, zdolna do kompensowania naturalnych przemieszczeń konstrukcji dachowej. Dzięki temu dach kryty takim gontem jest trwały, szczelny i odporny na działanie wiatru nawet tuż po ułożeniu pokrycia.

Jako podkład pod pokrycie gontami bitumicznymi najlepiej nadają się materiały płytowe o zwiększonej odporności na wilgoć - płyty OSB, MFP lub sklejka. Ich grubość powinna wynosić 15-22 mm - w zależności od rozstawu krokwi i przewidywanych obciążeń. Na dachach o pochyleniu poniżej 18° wymagana jest dodatkowa warstwa podkładowa z papy, natomiast powyżej 18° zalecany jest przynajmniej podkład z papy (o szerokości 1 m) na krawędziach nadokapowych dachu.

Montaż gontów jest bardzo prosty i polega na ich przyklejeniu do sztywnego poszycia, a następnie przybiciu gwoździami ocynkowanymi o wymiarach 2,8 x 30 lub 35 mm. Gonty należy układać na zakład tak, aby główki gwoździ były przykrywane zakładkami następnych pasów pokrycia. Warstwa samoprzylepna na spodniej części łączy gonty ze sobą, tworząc jednolitą, elastyczną, ciągłą i wodoszczelną połać dachową. Instrukcję ich układania zawiera etykieta dołączona do każdego opakowania gontów bitumicznych. Pokrycie takie nie wymaga wielu obróbek blacharskich, gdyż na szczytach, kalenicy i w pasie nadrynnowym mogą być one zastąpione profilowanymi elementami bitumicznymi.

Gonty są sprzedawane w ilości odpowiadającej powierzchni dachu, gdyż przy ich układaniu prawie nie ma odpadów - szczególnie, gdy kryjemy dach dwuspadowy - nie jest więc potrzebna specjalna nadwyżka materiału. Paczki powinny pochodzić z jednej partii produkcyjnej, gdyż mogą one różnić się nieco kolorystyką, co byłoby widoczne na gotowym pokryciu.

Może cię zainteresować
Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Zasady poprawnego montażu okna dachowego Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jaka papa na deskowanie? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu
Zobacz więcej Zwiń

Wycenę pokrycia dachowego przeprowadzono na podstawie projektu Z240, Pracowni Projektowej Z500.

Projekt Z240, Pracownia Projektowa Z500
Parametry: długość dachu - 14,64 m; dł. jednego szczytu dachu - 7 m; wysokość dachu - 4,72 m; rozpiętość dachu - 10,8 m; powierzchnia dachu - 197 m2

Dach kryty gontami bitumicznymi

Rodzaj materiału Koszt
Sztywne poszycie - płyty MFP (1250 x 2500 x 18 mm); przyjęto cenę 84 zł/szt. (27 zł/m²) 5376 zł
Gont bitumiczny, przyjęto cenę 20 zł/m² 3940 zł
Uszczelniacz bitumiczny do połączeń (op. 3 l); przyjęto cenę 95 zł/op. 95 zł
Pasy brzegowo-kalenicowe (250 x 1000 mm) do krycia kalenicy i pasów nadrynnowych (op. 20 szt.);
zapotrzebowanie: 3 op.; przyjęto cenę 200 zł/op.
600 zł
Taśma do uszczelnień połączeń (rolka 15 cm/10 m); przyjęto cenę 65 zł/rolka 65 zł
Obróbki blacharskie - wiatrownicy, komina i pasa nadrynnowego;
blacha ocynkowana, powlekana (arkusze 1 x 2 m); zapotrzebowanie 12 m²; przyjęto cenę 45 zł/m²
540 zł
Listwa wentylacyjna okapu z grzebieniem (dł. 1 m); przyjęto cenę 3 zł/szt. 105 zł
Siatka ochronna okapu (rolka szer. 80 mm); zapotrzebowanie 30 m; przyjęto cenę 15 zł/m 450 zł
Robocizna: ułożenie gontów bitumicznych; przyjęto cenę 35 zł/m² 6895 zł
Suma kosztów materiałów i robocizny 18 066 zł

Uwaga! Wszystkie podane ceny są kwotami brutto oraz nie stanowią oferty handlowej - są to wartości orientacyjne. Dokładną wycenę pokrycia każdorazowo przeprowadza hurtownia lub wykonawca - warto też wypatrywać wyprzedaży lub się targować.

Monika Dąbrowska
fot. Gutta

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Lech

04 Dec 2020, 23:28

Jak się ma blachodachówka do gontu ? Czy to porównywalne trwałe materiały ?

Gość ab

07 Jul 2019, 16:56

Tak. Można jak najbardziej.a

Gość elooo

04 Jul 2017, 13:47

Grubo zaniżona wycena - gdzie koszt polożenia plyt osb? Materialu i położenia łat i kontrłat, okien dachowych i wyłazu, itd itp +50% do podanej wyceny

28 Jun 2016, 11:23

Cytat czy na dach prawie płaski ( kąt około 20 stopni)i pokryty papą można położyć gont Zapraszamy do tego artykułu: Kryteria wyboru kąta nachylenia dachu

Gość bodzio

28 Jun 2016, 10:45

czy na dach prawie płaski ( kąt około 20 stopni)i pokryty papą można położyć gont

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!