Zasady prawidłowego montażu okien dachowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zasady prawidłowego montażu okien dachowych

Okna dachowe powinny zapewniać dostęp światła do pomieszczeń oraz chronić dom przed stratami ciepła, hałasem i nieproszonymi gośćmi. By spełniały wszystkie stawiane im wymagania, muszą być przede wszystkim fachowo zamontowane.

aktualizacja: 2019-10-15 11:42:38

Montaż okien w połaci dachu nie jest zbyt trudny, lecz wymaga wprawy. Najlepiej więc powierzyć go fachowcom z firmy, w której kupiliśmy okna, tym bardziej że dzięki temu będziemy mogli korzystać z gwarancji obejmującej zarówno towar, jak i usługę, a za całość zapłacimy 8 a nie 23% podatku VAT. Warto jednak nadzorować pracę montażystów. 

Kiedy montować?

Osadzanie okien dachowych najlepiej przeprowadzić równocześnie z kryciem połaci dachowej. Ułatwia to prace montażowe i zmniejsza ryzyko wystąpienia nieszczelności i uszkodzeń pokrycia, ale oczywiście istnieje też możliwość późniejszego montażu okien - w gotowym dachu.

Ile trwa montaż?

To, ile czasu potrwa założenie okna dachowego, zależy od rodzaju dachu, wymiarów okna oraz tego, czy trzeba będzie naruszać konstrukcję dachu. Wprawiona ekipa może zamontować okno dachowe w kilka godzin.

Jakie okna wybrać?

Wybór rodzaju okien dachowych zależy głównie od kąta nachylenia połaci dachu. Oto najlepsze rozwiązania dla dachów o różnym nachyleniu:

 • 15-90° - okna obrotowe;
 • 15-65° - okna uchylno-obrotowe;
 • 20-65° - okna wysokoosiowe;
 • 0-15° - okna montowane na specjalnej konstrukcji;
 • 0-30° - nowoczesne okna dachowe przystosowane specjalnie do dachów płaskich.

Wysokość okna powinna być dopasowana do kąta pochylenia dachu, aby zarówno stojąc, jak i siedząc, cały czas mieć możliwość wyglądania przez okno. Czyli im mniejszy kąt pochylenia dachu, tym okno powinno być dłuższe, i odwrotnie - przy stromym dachu okno może być krótsze.

Szerokość okna najczęściej dostosowuje się do odległości między krokwiami, ale nie jest to konieczność.

Ze względu na sposób otwierania (o którym decydują użyte okucia) wyróżniamy następujące rodzaje okien:

 • obrotowe - mają oś obrotu skrzydła w połowie wysokości ościeżnicy. Należą do najtańszych okien dachowych. Wygodnie jest je myć z wnętrza pomieszczenia, ale ponieważ górna część otwartego skrzydła znajduje się poniżej połaci dachowej - łatwo się o nie uderzyć;
 • wysokoosiowe - mają oś obrotu umieszczoną w ¾ wysokości ościeżnicy; po otwarciu górna część skrzydła mieści się w grubości połaci dachowej. Niestety są droższe z uwagi na konieczność stosowania siłowników wspomagających unoszenie okien;
 • uchylno-obrotowe - mają dwie osie obrotu: - na górnej krawędzi - do uchylania o kąt do 30°; - w połowie ramy - do obracania o 180° w celu umycia. To najlepsze, ale i jedne z najdroższych okien dachowych. Ich odmianą są nieco szersze okna ewakuacyjne z możliwością otwierania skrzydła o 80°;
 • kolankowe - składają się z dwóch okien - dachowego i fasadowego (w ściance kolankowej), które umożliwia znacznie lepszą obserwację okolicy. Podczas opadów śniegu albo w upalne dni przez okno kolankowe do pomieszczenia dociera światło dzienne, a podczas deszczu możliwe jest wietrzenie;
 • balkonowe - zbudowane są z części dolnej, która po otwarciu tworzy rodzaj przezroczystej balustrady, i górnej zamieniającej się w daszek. Stosuje się je w dachach bez ścianki kolankowej i przy kącie nachylenia połaci 40-50°;
 • wyłazy dachowe - to okna dachowe o solidniejszej konstrukcji, które otwierając się na bok, umożliwiają wygodne i bezpieczne wyjście na dach. Przed przypadkowym zatrzaśnięciem zabezpieczają je siłowniki, które również ułatwiają otwieranie wyłazu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Rozmieszczenie okien dachowych

Lepszy dostęp światła do pomieszczenia zapewni zamontowanie kilku mniejszych okien dachowych, rozmieszczonych w pewnych odstępach, niż jednego dużego o wielkości równej łącznej powierzchni okien małych. Ponadto, jeśli okna zamontujemy na różnych wysokościach połaci dachowej, światło będzie docierać do pomieszczenia o różnych porach dnia. W dużych, wysokich pomieszczeniach trzeba niekiedy zamontować dwa, a nawet trzy rzędy okien, ale że są one dość ciężkie, warto poradzić się fachowca, czy nie obciążą nadmiernie konstrukcji dachu.

Dolna krawędź okna powinna się znaleźć na wysokości 1,1-1,3 m od podłogi, tak aby można było przez nie wyglądać i wygodnie dało się je otwierać.

Prawidłowy montaż

Okna dachowe mogą być montowane w każdej konstrukcji dachu. Wystarczy pozostawić odpowiedniej wielkości otwór na okno. Instalacja okna w drewnianej więźbie poza wycięciem łat nie wiąże się najczęściej z koniecznością ingerencji w konstrukcję dachu.

Schemat: Montaż okien dachowych na krokwiach
Montaż na krokwiach. Najprościej montuje się okna, które mieszczą się między dwiema sąsiednimi krokwiami. Przy zakupie okien połaciowych zwróćmy więc uwagę na rozstaw krokwi. Najlepiej jeśli szerokość okien będzie o ok. 5 cm mniejsza niż ta odległość (producenci oferują okna w rozmiarach dostosowanych do powszechnie stosowanych odległości między krokwiami).
Schemat: Montaż okien dachowych na łatach
Montaż na łatach. Polecany, gdy szerokość okna jest znacznie mniejsza niż rozstaw krokwi. Okno mocowane jest do łat przykręcanych do konstrukcji dachu. Montaż jest szybki i prosty, a ponadto daje możliwość przesuwania okna w poziomie podczas dopasowywania jego miejsca montowania.
Schemat: Montaż okien dachowych na wymianach
Montaż na wymianach. Umożliwia wstawienie okna szerszego niż rozstaw krokwi, ale wymaga wycięcia fragmentu jednej krokwi. Obciążenie spowodowane przez okno przenoszone jest przez tzw. wymiany, czyli poziome belki usytuowane w odległości 30-50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna.

Ciepły montaż okien dachowych - co musisz o nim wiedzieć?

Ikonografika: Jak zwiększyć komfort cieplny na poddaszu?
Ikonografika: Jak zwiększyć komfort cieplny na poddaszu?

Aby cieszyć się komfortem na poddaszu, należy zadbać o właściwą temperaturę panującą w tym pomieszczeniu. Istotny jest wybór odpowiednich okien - wytrzymałych i energooszczędnych. Warto też zwrócić uwagę na sposób ich instalacji - ciepły montaż to rozwiązanie zwiększające komfort termiczny na poddaszu. Na czym on polega i jakie są jego zalety?

Zatrzymanie w domu ciepła wiąże się z eliminacją mostków termicznych - luk w konstrukcji budynku, przez które traci on energię cieplną. To istotne zwłaszcza podczas instalacji okien dachowych.

Czym jest ciepły montaż okien?

Ciepły montaż to gwarancja energooszczędności i bardziej zaawansowanej izolacji okien niż w przypadku tradycyjnej instalacji. Nowoczesna izolacja sprawia, że okna jeszcze efektywniej chronią poddasze przed stratami energii. W systemie ciepłego montażu  warstwa izolacyjna jest o kilka cm grubsza niż podczas tradycyjnej instalacji okien.

System ciepłego montażu marki składa się z ramy izolacyjnej, wokółokiennej izolacji oraz teleskopowej rynny odwadniającej. Wzmocniona rama izolacyjna wykonana z wysokoizolacyjnego elastycznego polietylenu efektywnie ociepla zewnętrzną powierzchnię okna i jest idealnie dopasowana do okna i konstrukcji dachu. Wokółokienna izolacja gwarantuje szczelność i ochronę przed wiatrem i wilgocią, natomiast stalowa rynna dodatkowo zabezpiecza okno przed wodą i wilgocią.

Co można zyskać dzięki temu rozwiązaniu?

Zamontowanie w ten sposób okien dachowych pozwala na eliminację mostków termicznych. Gwarantuje też uzyskanie o 3 ℃ wyższej temperatury wewnętrznej powierzchni okna, dzięki czemu ograniczone są straty energii i zaparowywanie szyb.

Ciepły montaż pozwala zarówno na prawidłową izolację termiczną, jak i przeciwwilgociową na całej długości ościeżnicy. W ten sposób eliminowany jest też często występujący problem chłodu odczuwanego podczas przebywania w pobliżu okna.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Velux

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny