Montaż okien dachowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2017-07-14 09:16:53
Montaż okien dachowych

Okna dachowe powinny zapewniać dostęp światła do pomieszczeń oraz chronić dom przed stratami ciepła, hałasem i nieproszonymi gośćmi. By spełniały wszystkie stawiane im wymagania, muszą być przede wszystkim fachowo zamontowane.

Prawidłowy montaż okien dachowych

Okna dachowe mogą być montowane w każdej konstrukcji dachu. Wystarczy pozostawić odpowiedniej wielkości otwór na okno. Instalacja okna w drewnianej więźbie poza wycięciem łat nie wiąże się najczęściej z koniecznością ingerencji w konstrukcję dachu.

  • Montaż na krokwiach. Najprościej montuje się okna, które mieszczą się między dwiema sąsiednimi krokwiami. Przy zakupie okien połaciowych zwróćmy więc uwagę na rozstaw krokwi. Najlepiej jeśli szerokość okien będzie o ok. 5 cm mniejsza niż ta odległość (producenci oferują okna w rozmiarach dostosowanych do powszechnie stosowanych odległości między krokwiami).

     

  • Montaż na łatach. Polecany, gdy szerokość okna jest znacznie mniejsza niż rozstaw krokwi. Okno mocowane jest do łat przykręcanych do konstrukcji dachu. Montaż jest szybki i prosty, a ponadto daje możliwość przesuwania okna w poziomie podczas dopasowywania jego miejsca montowania.

     

  • Montaż na wymianach. Umożliwia wstawienie okna szerszego niż rozstaw krokwi, ale wymaga wycięcia fragmentu jednej krokwi. Obciążenie spowodowane przez okno przenoszone jest przez tzw. wymiany, czyli poziome belki usytuowane w odległości 30–50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna.

Montaż okna dachowego na łatach

Wycinanie otworu w dachu Przykręcanie dodatkowych łat
Krok 1: Wycinanie otworu w dachu. W tym celu konieczne jest rozcięcie folii dachowej, zdjęcie fragmentu pokrycia dachowego oraz wycięcie łat w obrębie otworu. Krok 2: Przykręcanie dodatkowych łat. Do krokwi mocujemy dolną i górną łatę, na których będziemy montować okno. Uwaga! Łata dolna musi być bardzo dokładnie wypoziomowana.
Krok 3: Osadzenie ościeżnicy.
Osadzenie ościeżnicy Przykręcamy dolne kątowniki mocujące ościeżnicę do łaty oraz wkładamy skrzydło okienne, aby sprawdzić, czy poziome i pionowe szczeliny między skrzydłem i ościeżnicą są jednakowe na całym jego obwodzie.

 

Przykręcamy dolne kątowniki mocujące ościeżnicę do łaty oraz wkładamy skrzydło okienne, aby sprawdzić, czy poziome i pionowe szczeliny między skrzydłem i ościeżnicą są jednakowe na całym jego obwodzie. Następnie przykręcamy do łaty kątowniki górne i wyjmujemy skrzydło.
Do ościeżnicy okna przykręcamy kątowniki montażowe, a następnie umieszczamy ją w przygotowanym otworze. Rowek na ościeżnicy oznaczający wybraną głębokość montażu okna powinien pokrywać się z górną powierzchnią łat. Nad oknem montujemy rynienkę odwadniającą.
Krok 4: Docieplanie okna
Przestrzeń między ościeżnicą a łatami montażowymi wypełniamy materiałem termoizolacyjnym (może znajdować się w zestawie izolacyjnym dołączonym przez producenta). Następnie wypełniamy pozostałą przestrzeń wokół okna – między ościeżnicą a krokwiami, warkoczem z naturalnej wełny owczej.
Przestrzeń między ościeżnicą a łatami montażowymi wypełniamy materiałem termoizolacyjnym (może znajdować się w zestawie izolacyjnym dołączonym przez producenta). Następnie wypełniamy pozostałą przestrzeń wokół okna – między ościeżnicą a krokwiami, warkoczem z naturalnej wełny owczej.
Pasami wełny owczej wypełniamy także przestrzeń między łatami po lewej i prawej stronie ościeżnicy
Pasami wełny owczej wypełniamy także przestrzeń między łatami po lewej i prawej stronie ościeżnicy.
Zakładanie kołnierza paroprzepuszczalnego (uszczelniającego) Zakładanie kołnierza paroprzepuszczalnego (uszczelniającego)
Krok 5: Zakładanie kołnierza paroprzepuszczalnego (uszczelniającego). Zapewni on szczelne połączenie okna z folię wstępnego krycia i będzie chronił materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem (kołnierz także może znajdować się w zestawie izolacyjnym). Montaż kołnierza zaczynamy od zamontowania dolnego elementu z fartuchem elastycznym. Następnie mocujemy boczne elementy kołnierza.
Przykręcanie profili kryjących boki ościeżnicy Przykręcamy kaptur okna i górny element kołnierza. Następnie układamy pokrycie dachowe wokół okna.
Krok 6: Przykręcanie profili kryjących boki ościeżnicy Krok 7: Prace wykończeniowe. Przykręcamy kaptur okna i górny element kołnierza. Następnie układamy pokrycie dachowe wokół okna.
Włożenie skrzydła okiennego
Krok 8: Włożenie skrzydła okiennego

 

{
Małgorzata Kolmus
zdjęcia: Fakro

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny