Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k

Zamiana strychu czy nieużytkowego poddasza w dodatkową przestrzeń mieszkaniową jest atrakcyjną propozycją dla każdego właściciela domu. Skośny dach w nowo powstałym budynku z użytkowym poddaszem także. Jednak w czasie budowy, oprócz walorów estetycznych poddasza, weźmy też pod uwagę jego bezpieczeństwo.

Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k

Dach jest powierzchnią, przez którą ucieka dużo ciepła. Jeśli nie jest właściwie zaizolowany, wydatki na ogrzewanie w okresie zimowym potrafią skutecznie zmotywować właściciela do ocieplenia poddasza. Taką korzyść ekonomiczną oraz komfort cieplny może zapewnić wiele materiałów dostępnych na rynku. Ważne, żeby zostały bezbłędnie zamontowane i dobrane pod kątem ich oporu cieplnego i grubości.

Odpowiednio zaizolowane poddasze
Przykład odpowiedniego zaizolowania poddasza

Podstawa: bezpieczeństwo

Jednak w przypadku pożaru, nie wszystkie materiały o dobrych parametrach termicznych sprawdzą się tak, jak wełna mineralna, szczególnie w połączeniu z suchą zabudową, która także podnosi poziom bezpieczeństwa pożarowego.

Zarówno konstrukcja dachu, jak i jego poszycie, są newralgicznymi elementami budynku, wymagającymi specjalnego zabezpieczenia. Celem takiego zabezpieczenia jest stworzenie przegrody, która będzie blokować przemieszczanie się ognia oraz wysokiej temperatury

Takie działania dadzą więcej czasu na ewakuację w czasie pożaru oraz na akcję ratunkową służb. Dodatkowo zwiększają poczucie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców.

Systemowym rozwiązaniem, zapewniającym maksymalne ograniczenie potencjalnych strat materialnych w przypadku pożaru, działającym w ochronie życia i zdrowia mieszkańców, jest połączenie niepalnej wełny szklanej ISOVER oraz ogniochronnych płyt g-k RIGIPS z czterema spłaszczonymi krawędziami.

Rozwiązanie: ISOVER Super-Mata i RIGIPS 4PRO™ Fire+ typ DF

Głównym elementem systemu ociepleniowego, który świetnie sprawdzi się jako zabezpieczenie przed pożarem, jest wełna mineralna. To bardzo skuteczny izolator, będący jednocześnie materiałem niepalnym. Świadczy o tym jego klasa reakcji na ogień A1.

Oznacza to, że nawet w trakcie pożaru, kiedy temperatura osiąga 800°C, wełna nie zacznie się palić. Jedyną jej reakcją będzie wytapianie się lepiszczy, które nie wpływa na rozprzestrzenianie się ognia.

Najlepsze parametry bezpieczeństwa pożarowego osiągniemy wtedy, gdy połączymy wełnę mineralną z płytami gipsowo-kartonowymi o specjalnych właściwościach ognioodpornych (potocznie określanych jako „płyta ogniowa”).

Rekomendowane rozwiązanie, o klasie odporności ogniowej REI 30, oparte jest o wełnę mineralną z włókien szklanych, która charakteryzuje się nie tylko klasą reakcji na ogień A1 i niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (0,033 W/m×K), ale również sprężystością i skutecznością w ograniczaniu przenikania dźwięków.

Isover Rigips 4PRO typ DF

RIGIPS 4PRO™ Fire+ typ DF

Wpływające na bezpieczeństwo właściwości wełny wspiera także podwójne opłytowanie RIGIPS PRO Fire+. Systemowe rozwiązanie chroni konstrukcję dachu przed zawaleniem się, blokuje rozprzestrzenianie się pożaru i stanowi przeszkodę dla przenikania wysokiej temperatury do innych pomieszczeń.

Ponadto, dzięki właściwościom wełny mineralnej i płyt gipsowo-kartonowych (specjalnych płyt ogniochronnych), umożliwia budynkom „oddychanie”.  

A przy okazji: zapomnij o hałasie i wilgoci

Wykorzystanie rekomendowanych systemów, bazujących na sprawdzonych technologiach, daje korzyści związane nie tylko z bezpieczeństwem i termoizolacyjnością. Przetestowane rozwiązania umożliwiają osiągnięcie również innych, ważnych efektów, takich jak odpowiednie zarządzanie wilgocią w przegrodzie.

W gotowych systemach dla poddaszy polecane produkty nie blokują właściwości wełny mineralnej, która pozwala obiektowi „oddychać”. Między wełną a płytami g-k montowana jest folia paroizolacyjna, która bierze udział w odpowiednim zarządzaniu wilgocią.

Dla zarządzana wilgocią istotna na etapie wykonawstwa jest też drożna szczelina wentylacyjna i poprawna konstrukcja dachu (np. brak przecieków).

Zadaniem folii paroizolacyjnej jest ochrona przegród budowlanych przed powstawaniem zawilgoceń, które są efektem wykraplania się pary wodnej przemieszczającej się z wnętrza domu do warstwy izolacyjnej. Mogą one prowadzić do tworzenia się grzybów i pleśni, ale także zmniejszać izolacyjność domu, przyczyniając się do konieczności zużywania większej energii na ogrzewanie – tłumaczy Agata Wołkowiecka, menedżer produktu ISOVER.

Istotny aspekt: izolacyjność akustyczna poddasza

Istotnym aspektem jest również izolacyjność akustyczna poddasza. Poddasze jest miejscem podatnym na przenoszenie dźwięków zewnętrznych, np. padającego deszczu czy ruchu ulicznego.

Rozwiązania na bazie wełny mineralnej szklanej ISOVER zostały stworzone z myślą o jak najlepszej akustyczności dźwiękowej, która nie jest ona osiągalna w przypadku np. styropianu, piany PIR lub PUR. Wyciszenie wnętrza i podwyższenie komfortu mieszkańców domu jest bardzo ważne.

Źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o.