PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Wełna mineralna

Na co zwrócić uwagę wybierając materiał do izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Dobierając materiał izolacyjny do nowobudowanego czy poddanego renowacji domu, warto zacząć od etykiety. Jest to istotne zarówno w przypadku wełny szklanej czy skalnej, jak i styropianu czy izolacji PIR lub PUR.

Właściwości termiczne wełny mineralnej

Właściwości termiczne oznaczamy dwoma parametrami. Pierwszy z nich to współczynnik przewodzenia ciepła λD (lambda deklarowana). Litera "D" oznacza, że to wartość deklarowana zgodnie z przepisami. Lambda pokazuje, ile ciepła przeniknie przez materiał niezależnie od jego grubości. Im mniejsza "lambda", tym lepiej!

Najniższą lambdę wśród wełen na świecie ma produkowany w Gliwicach ISOVER Multimax 30 (0,030), niewiele ustępują Super-Vent Plus (0,031), Super-Mata Plus (0,032) czy Super-Mata (0,033). Z kolei dla produktu o konkretnej grubości podaje się opór cieplny (RD), im grubsza warstwa, tym wyższa wartość. Im większe "R" - tym lepiej, odwrotnie do "lambdy".

Izolacyjność akustyczna wełny mineralnej

Izolacyjność akustyczną mierzoną w decybelach podaje się dla całych przegród natomiast dla samego wyrobu "akustyczną" cechą deklarowaną na etykiecie jest współczynnik pochłaniania dźwięku “AWxx”, np. AW1,0; AW0,9 itp. Im większa liczba tym lepiej, czyli AW1,0 (najwyższa osiągalna) jest lepsze niż AW0,9.

ISOVER proponuje AKU-Płytę (AW1,0) - doskonałą dla budynków nowych i remontowanych. Jej sprężystość gwarantuje dokładne wypełnienie izolowanej przestrzeni; nie osiada pod ciężarem własnym, nie absorbuje wilgoci, ma typowe wymiary i jest łatwa w montażu.

Izolacyjność przeciwpożarowa wełny mineralnej

Izolacyjność przeciwpożarowa jest zazwyczaj cechą przegrody, a nie samej wełny. Natomiast "przeciwogniową" cechą materiału jest klasa reakcji na ogień, na etykiecie oznaczana np. A1; B2- s1,d1 itp.

Pierwsze litery alfabetu są "lepsze" niż kolejne, niższe liczby są "lepsze" niż wyższe. Czyli A1 jest lepsze niż A2, A1 jest lepsze niż B1, A2 jest lepsze niż B1 itd. Wszystkie produkty ISOVER z wełny szklanej i skalnej są niepalne, czego nie można powiedzieć np. o styropianach EPS i XPS czy piankach PIR i PUR.

Więcej na temat porównania i doboru materiałów izolacyjnych na stronie producenta.

źródło i zdjęcia: ISOVER

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum