6 kroków do energooszczędnej izolacji:
Krok 1. Sprawdzamy projekt domu
Zanim ostatecznie wybierzemy projekt domu i zaczniemy izolować, musimy przemyśleć, czy każdy element dachu można ocieplić. Potem może być już za późno i nie da się uniknąć strat ciepła np. przez niezaizolowaną murłatę.
Izolacja musi otulać dom bez żadnych przerw.
Jak ocenić, czy architekt właściwie zaprojektował izolację?
Wystarczy ołówkiem obrysować przekrój pionowy budynku. Potem „obracamy” budynek o 90 stopni i badamy drugi przekrój pionowy. Poza oknami i drzwiami nie powinna wystąpić żadna przerwa w izolacji!
Krok 2. Sprawdzamy wartości lambdy materiałów izolacyjnych
Im mniejsza lambda (współczynnik przewodzenia ciepła λ), tym lepiej. Lambda jest równie ważna, jak grubość: 30 cm wełny o lambdzie 0,044 izoluje o 33% mniej skutecznie niż izolacja o lambdzie 0,033. Przykładowo z oferty ISOVER warto wziąć pod uwagę Profit-Matę o lambdzie 0,035, dającą znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania, lub Super-Matę (λ=0,033), a także nowość – Super-Matę Plus z lambdą obniżoną aż do 0,032 W/mK.
Krok 3. Wybieramy niepalny, sprężysty i lekki materiał
Tak dobrany materiał zapewni bezpieczeństwo użytkowania, w razie pożaru nie pozwoli na rozprzestrzenianie się ognia. Wełny szklane i skalne mają klasę palności A - najbardziej bezpieczną. Styropian EPS i XPS czy izolacje PIR oraz PUR mają klasę E lub F - co oznacza, że są palne. Więcej - porównanie MIWO.
Materiał lekki i sprężysty nie będzie obciążał konstrukcji i wypełni przestrzeń między krokwiami, niwelując przy tym straty ciepła.
Krok 4. Umiejętnie wycinamy wełnę z rolki
Odmierzamy rozstawy między krokwiami i wycinamy z długości rolki kawałki o długościach większych o 2 cm niż rozstaw krokwi. Z materiału w rolkach zostanie mniej odpadów, niż z płyt. Przycinając wełnę z maty do rozstawu krokwi czynimy to w poprzek rolki, gdyż przy cięciu wzdłuż sporo izolacji się marnuje.
Ocieplamy układając materiał w dwóch warstwach, jedna prostopadle do drugiej – tak unikamy liniowych mostków termicznych.
Krok 5. Zachowujemy szczelinę wentylacyjną
Szczelina wentylacyjna zapobiega wykraplaniu pary wodnej w izolacji i rozwojowi grzybów lub pleśni. Dach skośny musi być wentylowany (wloty i wyloty powietrza znajdują się w kalenicy i przy okapie).
Krok 6. Zapewniamy „oddychanie” przegród
Ocieplone poddasze należy chronić przed wilgocią, także z wnętrza domu - kuchni, łazienki itp. Przenikaniu pary wodnej do poszycia dachu przeciwdziała paroizolacja.
Ponieważ zimą ciepło ucieka przez dach na zewnątrz, a latem wędruje do wewnątrz budynku, skuteczna paroizolacja powinna mieć zmienny opór dyfuzyjny: zimą wysoki, latem niski.
Z folii dostępnych na rynku godne polecenia jest ISOVER Vario XtraSafe o poszerzonym zakresie zmienności oporu dyfuzyjnego 0,3-20 m. System XtraSafe zawiera również taśmy i kleje niezbędne do szczelnego, montażu.
Narzędzie pomocne w doborze izolacji z wełny mineralnej
źródło i zdjęcie: ISOVER