PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Wełna mineralna

Jak bardzo zmaleją rachunki za ogrzewanie przy dobrze zaizolowanym poddaszu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Skuteczne ocieplenie domu to przede wszystkim oszczędność rzędu 1700-3000 zł rocznie w kosztach ogrzewania (dla powierzchni domu ok. 120 m2). Oprócz kwestii finansowych dobra izolacja to też optymalna temperatura, mikroklimat, brak problemów z pleśnią czy grzybem, a także trwałość konstrukcji.

6 kroków do energooszczędnej izolacji:

Krok 1. Sprawdzamy projekt domu

Zanim ostatecznie wybierzemy projekt domu i zaczniemy izolować, musimy przemyśleć, czy każdy element dachu można ocieplić. Potem może być już za późno i nie da się uniknąć strat ciepła np. przez niezaizolowaną murłatę.

Dom otulony izolacją termiczną z wełny mineralnej ISOVER

Izolacja musi otulać dom bez żadnych przerw.

Jak ocenić, czy architekt właściwie zaprojektował izolację?

Wystarczy ołówkiem obrysować przekrój pionowy budynku. Potem „obracamy” budynek o 90 stopni i badamy drugi przekrój pionowy. Poza oknami i drzwiami nie powinna wystąpić żadna przerwa w izolacji!

Krok 2. Sprawdzamy wartości lambdy materiałów izolacyjnych

Im mniejsza lambda (współczynnik przewodzenia ciepła λ), tym lepiej. Lambda jest równie ważna, jak grubość: 30 cm wełny o lambdzie 0,044 izoluje o 33% mniej skutecznie niż izolacja o lambdzie 0,033. Przykładowo z oferty ISOVER warto wziąć pod uwagę Profit-Matę o lambdzie 0,035, dającą znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania, lub Super-Matę (λ=0,033), a także nowość – Super-Matę Plus z lambdą obniżoną aż do 0,032 W/mK.

Krok 3. Wybieramy niepalny, sprężysty i lekki materiał

Tak dobrany materiał zapewni bezpieczeństwo użytkowania, w razie pożaru nie pozwoli na rozprzestrzenianie się ognia. Wełny szklane i skalne mają klasę palności A - najbardziej bezpieczną. Styropian EPS i XPS czy izolacje PIR oraz PUR mają klasę E lub F - co oznacza, że są palne. Więcej - porównanie MIWO.

Materiał lekki i sprężysty nie będzie obciążał konstrukcji i wypełni przestrzeń między krokwiami, niwelując przy tym straty ciepła.

Krok 4. Umiejętnie wycinamy wełnę z rolki

Odmierzamy rozstawy między krokwiami i wycinamy z długości rolki kawałki o długościach większych o 2 cm niż rozstaw krokwi. Z materiału w rolkach zostanie mniej odpadów, niż z płyt. Przycinając wełnę z maty do rozstawu krokwi czynimy to w poprzek rolki, gdyż przy cięciu wzdłuż sporo izolacji się marnuje.

Izolacja poddasza wełną mineralną Isover, układaną w dwóch wartswach,

Ocieplamy układając materiał w dwóch warstwach, jedna prostopadle do drugiej – tak unikamy liniowych mostków termicznych.

Krok 5. Zachowujemy szczelinę wentylacyjną

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Szczelina wentylacyjna zapobiega wykraplaniu pary wodnej w izolacji i rozwojowi grzybów lub pleśni. Dach skośny musi być wentylowany (wloty i wyloty powietrza znajdują się w kalenicy i przy okapie).

Krok 6. Zapewniamy „oddychanie” przegród

Ocieplone poddasze należy chronić przed wilgocią, także z wnętrza domu - kuchni, łazienki itp. Przenikaniu pary wodnej do poszycia dachu przeciwdziała paroizolacja.

Ponieważ zimą ciepło ucieka przez dach na zewnątrz, a latem wędruje do wewnątrz budynku, skuteczna paroizolacja powinna mieć zmienny opór dyfuzyjny: zimą wysoki, latem niski.

Z folii dostępnych na rynku godne polecenia jest ISOVER Vario XtraSafe o poszerzonym zakresie zmienności oporu dyfuzyjnego 0,3-20 m. System XtraSafe zawiera również taśmy i kleje niezbędne do szczelnego, montażu.

Zestaw produktów ISOVER do skutecznej izolacji poddasza

Narzędzie pomocne w doborze izolacji z wełny mineralnej

Aplikacja mobilna ISOVERPL: https://www.isover.pl/isover-app

źródło i zdjęcie: ISOVER

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum