Jak bardzo zmaleją rachunki za ogrzewanie przy dobrze zaizolowanym poddaszu?

Skuteczne ocieplenie domu to przede wszystkim oszczędność rzędu 1700-3000 zł rocznie w kosztach ogrzewania (dla powierzchni domu ok. 120 m2). Oprócz kwestii finansowych dobra izolacja to też optymalna temperatura, mikroklimat, brak problemów z pleśnią czy grzybem, a także trwałość konstrukcji.

Jak bardzo zmaleją rachunki za ogrzewanie przy dobrze zaizolowanym poddaszu?
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska ISOVER - izolacje z wełny mineralnej szklanej i skalnej
Dane kontaktowe:
32 339 63 00, Biuro Doradztwa Technicznego: 800 163 121
Okrężna 16 44-100 Gliwice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

6 kroków do energooszczędnej izolacji:

Krok 1. Sprawdzamy projekt domu

Zanim ostatecznie wybierzemy projekt domu i zaczniemy izolować, musimy przemyśleć, czy każdy element dachu można ocieplić. Potem może być już za późno i nie da się uniknąć strat ciepła np. przez niezaizolowaną murłatę.

Dom otulony izolacją termiczną z wełny mineralnej ISOVER

Izolacja musi otulać dom bez żadnych przerw.

Jak ocenić, czy architekt właściwie zaprojektował izolację?

Wystarczy ołówkiem obrysować przekrój pionowy budynku. Potem „obracamy” budynek o 90 stopni i badamy drugi przekrój pionowy. Poza oknami i drzwiami nie powinna wystąpić żadna przerwa w izolacji!

Krok 2. Sprawdzamy wartości lambdy materiałów izolacyjnych

Im mniejsza lambda (współczynnik przewodzenia ciepła λ), tym lepiej. Lambda jest równie ważna, jak grubość: 30 cm wełny o lambdzie 0,044 izoluje o 33% mniej skutecznie niż izolacja o lambdzie 0,033. Przykładowo z oferty ISOVER warto wziąć pod uwagę Profit-Matę o lambdzie 0,035, dającą znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania, lub Super-Matę (λ=0,033), a także nowość – Super-Matę Plus z lambdą obniżoną aż do 0,032 W/mK.

Krok 3. Wybieramy niepalny, sprężysty i lekki materiał

Tak dobrany materiał zapewni bezpieczeństwo użytkowania, w razie pożaru nie pozwoli na rozprzestrzenianie się ognia. Wełny szklane i skalne mają klasę palności A - najbardziej bezpieczną. Styropian EPS i XPS czy izolacje PIR oraz PUR mają klasę E lub F - co oznacza, że są palne. Więcej - porównanie MIWO.

Materiał lekki i sprężysty nie będzie obciążał konstrukcji i wypełni przestrzeń między krokwiami, niwelując przy tym straty ciepła.

Krok 4. Umiejętnie wycinamy wełnę z rolki

Odmierzamy rozstawy między krokwiami i wycinamy z długości rolki kawałki o długościach większych o 2 cm niż rozstaw krokwi. Z materiału w rolkach zostanie mniej odpadów, niż z płyt. Przycinając wełnę z maty do rozstawu krokwi czynimy to w poprzek rolki, gdyż przy cięciu wzdłuż sporo izolacji się marnuje.

Izolacja poddasza wełną mineralną Isover, układaną w dwóch wartswach,

Ocieplamy układając materiał w dwóch warstwach, jedna prostopadle do drugiej – tak unikamy liniowych mostków termicznych.

Krok 5. Zachowujemy szczelinę wentylacyjną

Szczelina wentylacyjna zapobiega wykraplaniu pary wodnej w izolacji i rozwojowi grzybów lub pleśni. Dach skośny musi być wentylowany (wloty i wyloty powietrza znajdują się w kalenicy i przy okapie).

Krok 6. Zapewniamy „oddychanie” przegród

Ocieplone poddasze należy chronić przed wilgocią, także z wnętrza domu - kuchni, łazienki itp. Przenikaniu pary wodnej do poszycia dachu przeciwdziała paroizolacja.

Ponieważ zimą ciepło ucieka przez dach na zewnątrz, a latem wędruje do wewnątrz budynku, skuteczna paroizolacja powinna mieć zmienny opór dyfuzyjny: zimą wysoki, latem niski.

Z folii dostępnych na rynku godne polecenia jest ISOVER Vario XtraSafe o poszerzonym zakresie zmienności oporu dyfuzyjnego 0,3-20 m. System XtraSafe zawiera również taśmy i kleje niezbędne do szczelnego, montażu.

Zestaw produktów ISOVER do skutecznej izolacji poddasza

Narzędzie pomocne w doborze izolacji z wełny mineralnej

Aplikacja mobilna ISOVERPL: https://www.isover.pl/isover-app

źródło i zdjęcie: ISOVER