Energooszczędne ocieplenie poddasza krok po kroku

Niezależnie, czy chodzi o poddasze nowego, czy remontowanego budynku niezwykle ważna jest kwestia ocieplenia. Przez nieocieplony dach strata energii może sięgać nawet 30%. Chcąc mieszkać na poddaszu jeszcze bardziej należy skupić się na poprawnym zaizolowaniu tej części domu. 

Energooszczędne ocieplenie poddasza krok po kroku
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska ISOVER - izolacje z wełny mineralnej szklanej i skalnej
Dane kontaktowe:
32 339 63 00, Biuro Doradztwa Technicznego: 800 163 121
Okrężna 16 44-100 Gliwice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jakim materiałem zaizolować poddasze?

Najpopularniejszym produktem do ocieplenia dachu skośnego pozostaje niezmiennie wełna mineralna szklana. To materiał niezwykle sprężysty, który dokładnie wypełni przestrzeń pomiędzy krokwiami. W ten sposób ograniczamy miejsca, w których mogłyby pojawić się mostki cieplne lub akustyczne. Lekki materiał nie obciąży dodatkowo konstrukcji dachu oraz ułatwi montaż.

Co więcej, otwartość dyfuzyjna struktury wełny mineralnej umożliwia parze przedostawanie się przez materiał, co minimalizuje niebezpieczeństwo zawilgocenia i osłabienia drewnianej konstrukcji. Poza wygodą montażu, dobrym mikroklimatem czy ochroną przed hałasem, wełna mineralna przede wszystkim gwarantuje najlepszą izolację cieplną (kliknij, aby dowiedzieć się więcej na temat wełny szklanej i mineralnej).

Zabezpieczenie wełny folią Isover Vario
Zabezpieczenie wełny folią Isover Vario fot. Isover 

Dobry jakościowo produkt rozpoznać można po opisach technicznych na etykiecie. Kluczowym parametrem określającym, jak dobrym izolatorem jest materiał, jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda λD. Im mniejsza lambda, tym lepiej. Grubość izolacji jest równie ważna: 30 cm wełny o lambdzie 0,044 izoluje o 33% mniej skutecznie niż izolacja tej samej grubości o lambdzie 0,033 (np. ISOVER Super-Mata). Jeszcze lepsze parametry ma Super-Mata Plus z lambdą 0,032.

Zatem najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie jak najgrubszej warstwy materiału o jak najniższej lambdzie.

Warto wspomnieć, że wykorzystując wełnę mineralną do ocieplenia poddasza, fasady czy piwnic, zawsze stosujemy materiał niepalny, który podwyższa bezpieczeństwo pożarowe.

 

Kolejność prac remontowo-adaptacyjnych na poddaszu

W przypadku remontu poddasza w pierwszej kolejności należy ocenić jego obecny stan. Ważnym krokiem jest upewnienie się, że drewniana konstrukcja w dobrej kondycji, pokrycie dachowe jest szczelne. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości konieczne są prace dekarskie.

Przegroda dachowa zaizolowana od wewnątrz
Schemat zaizolowanej od wewnątrz przegrody dachowej fot. Isover

Sprawdzenie stanu wiatroizolacji

Prawidłowa izolacja dachu skośnego to nie tylko wybór i montaż wełny mineralnej, ale wysoka precyzja wykonania i zapewnienie odpowiedniego układu warstw w przegrodzie. Dlatego przed montażem wełny należy sprawdzić, czy zainstalowana została warstwa wiatroizolacji oraz czy szczelina wentylacyjna nad tą warstwą jest drożna.

Jeżeli dach nie ma takiej warstwy, zaleca się przymocowanie membrany wysokoparoprzepuszczalnej od strony wewnętrznej, poprzez owinięcie nią krokwi i przymocowanie jej za pomocą zszywek i drewnianej listwy, jednocześnie zapewniając swobodny przepływ powietrza nad tą membraną. Rekomendowanym przez ISOVER rozwiązaniem jest Draftex Profi lub Membrana Dachowa ISOVER.

Izolacja autorstwa Dariusza Kuczpioła
Izolacja autorstwa Dariusza Kuczpioła fot. Isover

Sprawdzenie drożności szczeliny wentylacyjnej

Ważne jest też, aby zapewnić wentylację nad izolacją, jeśli nie jesteśmy pewni parametrów foli wiatroizolacyjnej zastosowanej na poddaszu. Koniecznym jest wykonanie odpowiedniej, drożnej szczeliny wentylacyjnej, przez którą możliwe będzie usunięcie ewentualnej wilgoci, która dostanie się do wełny lub jest w konstrukcji dachu.

Można wykonać ją przez rozpięcie zygzakiem między krokwiami stalowego drutu lub żyłki. Szczeliny tej nie trzeba wykonywać w przypadku, gdy zastosowana została membrana wysoko paroprzepuszczalna.

Izolacja autorstwa Łukasza Czerwińskiego
Izolacja autorstwa Łukasza Czerwińskiego fot. Isover

Położenie dwóch warstw wełny

Po wykonaniu powyższych czynności, można przystąpić do montażu materiału izolacyjnego. Izolację dachu skośnego zaleca się wykonywać w układzie dwuwarstwowym, gdzie pierwsza warstwa układana jest równolegle pomiędzy krokwiami, a druga prostopadle do nich. Dwuwarstwowy układ izolacji zminimalizuje oddziaływanie mostków termicznych, jakie powstają wzdłuż drewnianych krokwi.

Pierwsza warstwa wełny powinna być docinana z naddatkiem ok. 2 cm, aby wełna dokładnie wypełniła całą przestrzeń. Druga warstwa wełny mineralnej szklanej może być montowana poprzez przebijanie jej przez wieszaki lub uchwyty profili montażowych. Zamontowane warstwy wełny podtrzymywane będą przez profile montażowe do płyt g-k.

Izolacja autorstwa Piotra Ślusarczyka
Izolacja autorstwa Piotra Ślusarczyka fot. Isover

Ocena wykonania paroizolacji

Zadaniem warstwy paroizolacyjnej jest ograniczenie wnikania pary wodnej w głąb przegrody, a tym samym w głąb materiału izolacyjnego. Można zastosować tu klasyczną paroizolację o stałym oporze dyfuzyjnym lub aktywne folie o zmiennym współczynniku oporu dyfuzyjnego, jak ISOVER Vario XtraSafe.

Folie te zimą zatrzymują przepływ wilgoci z pomieszczeń do konstrukcji dachu, a latem – kiedy proces działa odwrotnie – umożliwiają jej wysuszenie. W każdym z przypadków niesłychanie ważne jest zapewnienie szczelności wszystkich połączeń folii.

Z tego względu w trakcie montażu brzegi folii paroizolacyjnej powinny nachodzić na siebie z ok. 20 cm zakładem i zostać szczelnie sklejone taśmą. Należy wykonać hermetyczne połączenia folii na styku ze ścianami, sufitem czy innymi elementami konstrukcji za pomocą przeznaczonych do tego celu elastycznych uszczelniaczy.

Alternatywa – nakrokwiowa izolacja dachu ISOVER Renover

W sytuacjach gdy chcemy wyeksponować więźbę dachową na poddaszu lub gdy izolacja od wewnątrz jest trudna do zrealizowania, można skorzystać z metody izolacji dachu od zewnątrz z wykorzystaniem systemu izolacji nakrokwiowej ISOVER Renover. Rozwiązanie to oparte jest na specjalnych belkach o rdzeniu z wytrzymałej mechanicznie wełny mineralnej szklanej.

Belki mocuje się do całej długości krokwi od zewnątrz. Przestrzeń pomiędzy belkami wypełnia się wełną mineralną szklaną o grubości do stosowanej do grubości całej belki, tzn. uwzględniającej rdzeń z wełny mineralnej oraz deski. Całą połać dachu należy przykryć wiatroizolacją, pamiętając podczas montażu o stosowaniu właściwych zakładów kolejnych warstw membrany, która zabezpieczy połać i izolację przed czynnikami atmosferycznymi.

 

Druga izolacja autorstwa Łukasza Czerwińskiego
Druga izolacja autorstwa Łukasza Czerwińskiego fot. Isover

 źródło i zdjęcia: Isover Saint-Gobain Construction Products Polska