Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jakie są korzyści wynikające z zastosowania wełny mineralnej w systemie ETICS?

Metodę lekką-mokrą i wełnę mineralną łączy wspólny mianownik - są to obecnie najpopularniejsze rozwiązania wśród wykonawców. Im częściej stosowany system, tym mniejsze ryzyko błędów. Za popularnością systemu ETICS, bazującego na wełnie mineralnej, stoi szereg korzyści.

Jakie są korzyści wynikające z zastosowania wełny mineralnej w systemie ETICS?

Wełna mineralna i chemia budowlana - rozwiązanie systemowe na elewacji

Przede wszystkim płyty z wełny współtworzą wysokiej jakości systemy wraz z chemią budowlaną i siatkami zbrojącymi renomowanych producentów. W ten sposób uzyskiwane są zadowalające parametry użytkowe fasady. Wełny dedykowane do ociepleń zewnętrznych w systemach ETICS charakteryzują się odpornością na środki chemiczne wykorzystywane jako hydroizolacje, jak również nie zmieniają wymiarów podczas nagrzewania i chłodzenia materiału przy montażu i w trakcie użytkowania budynku, co przeciwdziała spękaniom wypraw tynkarskich i odspajaniu się tynku. Dodatkowo, dzięki sprężystości, płyty z wełny mineralnej dopasowują się do ściany i tworzą szczelną warstwę termoizolacji, a prace są wykonywane sprawnie.

Kruszywo bazaltowe - sekret popularności wełny mineralnej

Wełna mineralna wytwarzana jest z materiałów naturalnych, takich jak kruszywo bazaltowe. Przez setki lat nie ulegają one zmianom i nie tracą swoich właściwości. Co ważne, najważniejsze parametry wełen mineralnych, tzn. klasa reakcji na ogień – niepalność - oraz wartość współczynnika przewodzenia ciepła, nie zmieniają się w czasie, co potwierdza norma europejska EN 13162.

Bez obawy o kondensacje pary wodnej mostki termiczne

Wełna jest materiałem „oddychającym”. Oznacza to, że para wodna z łatwością przenika przez warstwę wełny, co minimalizuje ryzyko jej wykraplania się, a to mogłoby być przyczyną powstawania lokalnych mostków termicznych lub biodegradacji materiałów bezpośrednio sąsiadujących z wełną mineralną, np. w konstrukcjach drewnianych.

Ciepła i cicha przegroda

Ocieplenie z wełny mineralnej jest efektywne - zapewnia komfort termiczny i akustyczny. Płyty różnią się grubością i współczynnikiem przewodzenia ciepła, dzięki czemu do każdej inwestycji można dopasować optymalne parametry termoizolacji. W ten sposób w domu uzyskamy stałą temperaturę, ale także ograniczymy hałas dochodzący z zewnątrz.

Płyta z wełny mineralnej ISOVER Fasoterm 35 w systemach ETICS

Przykładem rozwiązania stworzonego z myślą o systemie ETICS jest płyta ISOVER Fasoterm 35. Łączy ona bardzo dobrą lambdę (λ= 0,035 W/mK) z doskonałymi parametrami mechanicznymi. Dzięki najlepszym dostępnym parametrom cieplnym można ograniczyć wymaganą grubość izolacji i spełnić wymagania warunków technicznych obowiązujących od 2021 roku.

Elewacja budynku ocieplona wełną ISOVER Fasoterm 35

Co więcej, ISOVER Fasoterm 35 posiada dokładność wymiarową T5, dzięki czemu instalowane płyty bardzo dobrze się licują, tworząc płaską powierzchnię ściany, co jest istotne dla wykonawcy w prawidłowym i szybkim wykonaniu systemu ociepleń ETICS.

źródło i zdjęcia: ISOVER