Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Pokój szczęśliwego dziecka
(fot. Classen) (fot. Purmo) Pokój maluszka możemy urządzić słodko i romantycznie. Wybierajmy kolorowe tapety, wesołe zasłonki, w zasięgu wzroku dziecka umieśćmy barwne zabawki i obrazki. Mamie zaś przyda się wygodny fotel Dziecięcy pokój to miejsce magiczne – nie bójmy się wraz z dzieckiem puścić wodze wyobraźni (fot. Tarkett)Dla dziecka pokój to jego cały świat. Tu się...
(fot. Classen)
(fot. Purmo)
Pokój maluszka możemy urządzić słodko i romantycznie. Wybierajmy kolorowe tapety, wesołe zasłonki, w zasięgu wzroku dziecka umieśćmy barwne zabawki i obrazki. Mamie zaś przyda się wygodny fotel
Dziecięcy pokój to miejsce magiczne – nie bójmy się wraz z dzieckiem puścić wodze wyobraźni (fot. Tarkett)

Dla dziecka pokój to jego cały świat. Tu się bawi i uczy, tu przyjmuje swoich gości i śpi. To również świat jego marzeń i fantazji. Dziecięcy pokój musi być więc wesoły, kolorowy, funkcjonalny i bezpieczny. Na dodatek musi być gotowy na zmiany – potrzeby naszego malucha zmieniają się zaskakująco szybko.

Dla bobasa

Dla dziecka warto przeznaczyć duży, słoneczny pokój. Na początek potrzebne będzie łóżeczko, komódka z szufladami, na której będziemy mogli przewijać dziecko i wygodny fotel dla mamy do karmienia. Najlepiej, jeśli maluszka umieścimy blisko sypialni rodziców, to ułatwi stały kontakt i opiekę.

 

Dla noworodka możemy kupić kołyskę. Ten uroczy mebel lubią też bujane maleństwa, ale niestety, wyrastają z niego zaskakująco szybko. Łóżeczko 60x120 cm powinno wystarczyć już na 3-4 lata. Nad łóżeczkiem – najlepiej gdy ustawione jest w pobliżu okna – można powiesić wesołe ozdoby i wyraziste obrazki – żywe kolory stymulują rozwój dziecka. By zapewnić dziecku spokojny sen można zrobić baldachim, a szczebelki wyścielić miękką osłonką.

 

Gdy dziecko zacznie raczkować, zadbajmy o miękką, łatwą do czyszczenia podłogę (np. wykładzina dywanowa lub korek) i pamiętajmy o zamaskowaniu kontaktów, założeniu na kanty mebli specjalnych nakładek, zamontowaniu bramki przy schodach i szlabanu do kuchni.

Plac zabaw

Dzieci w wieku od 3 do 8 lat nieustannie się bawią. Będą budować domki z klocków i tory dla samochodów, grać w gumę lub piłkę nożną, śpiewać i tańczyć – potrzebują więc dużo wolnego miejsca na podłodze.

 

Ponieważ wiele czasu poświęcają też na rysowanie, malowanie czy lepienie, w ich królestwie musi znaleźć się spory stolik z wygodnym krzesełkiem oraz miejsce na eksponowanie prac. Możemy je, oczywiście, przyklejać plastrem do drzwi lub szafy, ale lepszym rozwiązaniem będzie organizowanie wystaw prac na tablicy korkowej lub płycie pilśniowej. Innym dobrym pomysłem jest przypinanie rysunków spinaczami do bielizny do rozciągniętej przy ścianie linki. Aby uniknąć niechcianego malarstwa ściennego, można też na odpowiedniej wysokości przybić listewkę i wieszać na niej duże arkusze papieru np. pakowego.

Pudła i skrzynki

Aby utrzymać jako taki porządek, a przy okazji uczyć dziecko dbania o własny pokój, musimy pomyśleć o miejscu do przechowywania zabawek. Przydadzą się zarówno miejsca zamknięte, jak i otwarte. Najlepsze są szuflady. Praktyczne są też lekkie i kolorowe pudła oraz skrzynki – tekturowe lub plastikowe. Dziecku łatwo będzie posprzątać po zabawie – a taki nawyk wspaniale zaprocentuje w na- stępnych latach.

 

Otwarte półki przydadzą się natomiast do ekspozycji dziecięcych kolekcji – zbiorów samochodzików, lal i mi-siów, modeli samolotów i zastępów aniołków.

Kraina wyobraźni

Pokój dziecinny to świat fantazji. Pamiętajmy o tym kupując meble do pokoju dziecka lub przemalujmy te, które już mamy. Maluchy lubią intensywne barwy. Możemy, chociaż jedną ścianę, pomalować na ulubiony kolor naszego dziecka lub przykryć ją pomysłową tapetą. Na podłogę możemy położyć wesoły dywan lub wykładzinę o wzorze toru dla samochodów lub kapsli, albo gry w klasy.

 

A może spróbujmy wyczarować w pokoju dziecka słońce na ścianie, gwiazdy na suficie i rybki pływające w lampie. Przy podejmowaniu decyzji weźmy jednak pod uwagę zdanie dziecka i jego pasje. Z małym podróżnikiem możemy bowiem stworzyć pokój obieżyświata lub nawet kosmonauty, a z małą królewną bajkowe królestwo.

 

Zachowajmy jednak umiar w ilości stosowanych barw, żeby efekt nie był męczący – w tym samym pokoju dziecko musi również w skupieniu się uczyć i spokojnie zasypiać.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Pokój szczęśliwego dziecka
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje