Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Z klasą i na miarę
Dobrze zaprojektowana łazienka zapewnia nam komfort, warunki do relaksu, ale też przyjemne odczucia wizualne. (fot. Cerrol) A może by ozdobić pokój kąpielowy elementem nietypowym? Akwarium jest trochę jak klejnot, a trochę jak metafora łazienki – domowej oazy wodnej. (fot. Kerpol) Murki, wnęki i półki pozwalają urządzić łazienkę niemal bez udziału mebli. (fot. Ceramika Tubądzin)Łazienka - nasz osobisty intymny azyl. Choć...
Dobrze zaprojektowana łazienka zapewnia nam komfort, warunki do relaksu, ale też przyjemne odczucia wizualne. (fot. Cerrol)
A może by ozdobić pokój kąpielowy elementem nietypowym? Akwarium jest trochę jak klejnot, a trochę jak metafora łazienki – domowej oazy wodnej. (fot. Kerpol)
Murki, wnęki i półki pozwalają urządzić łazienkę niemal bez udziału mebli. (fot. Ceramika Tubądzin)
Łazienka - nasz osobisty intymny azyl. Choć jej funkcje reprezentacyjne są ograniczone - wszak nie przyjmujemy w niej gości - warto ją zaprojektować szczególnie starannie. To tu będziemy "chwytać" energię u progu dnia, a wieczorem odnawiać nadwątlone całodzienną bieganiną siły. Dlatego nasza łazienka musi być funkcjonalna i niezawodna technicznie, a przy tym piękna, czyli zgodna z naszymi wyobrażeniami. Dziś pogodzenie tych zalet jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Z PLANEM

Łazienka idealna? Nie bójmy się tego określenia, nawet jeśli przeznaczone na nią pomieszczenie jest niewielkie, a nasze zasoby finansowe ograniczone. Idealna nie znaczy bowiem "wycięta z katalogu", ale dostosowana do warunków lokalowych, naszych możliwości i oczekiwań.

 

Bogaty wybór wyposażenia i nowoczesne technologie wykończeniowe pozwalają dziś nawet bardzo małą łazienkę zaplanować w sposób wygodny i estetyczny. Taki niewielki "kompakt" z umiejętnie dobranym nowoczesnym sprzętem sanitarnym może spełniać zaskakująco wiele funkcji i robić nieoczekiwanie luksusowe wrażenie. Zwykle w domu jednorodzinnym mamy jednak do zagospodarowania co najmniej dwie łazienki, z których jedna pełni rolę uniwersalnej rozbudowanej toalety "ogólnodostępnej", druga zaś to łazienka rodzinna. Ponieważ funkcje obu są nieco odmienne, nasza pierwsza decyzja powinna dotyczyć urządzeń, jakie w nich zamontujemy.

 

W obu pomieszczeniach oczywistością są umywalka i miska ustępowa, przy czym bidet - jeśli go planujemy - wystarczy jeden; montowanie go na użytek gości wydaje się zbytkiem. Jeśli w rodzinie jest kilkoro dzieci w podobnym wieku, z pewnością w większej łazience warto zamontować dwie umywalki (lub jedną podwójną, bo i takie się zdarzają). Taki tandem ułatwi też życie zapracowanemu małżeństwu. Nawet jeśli lubimy wylegiwać się w wannie, zamontujmy choćby w mniejszej łazience natrysk - nie zawsze będziemy mieli czas na długą kąpiel, a szybki tusz wspaniale pobudza do życia. I jeszcze jedno: o ile to możliwe, "wyprowadźmy" z łazienki wszelkie zbędne funkcje - to warunek wygody i dobrego samopoczucia. Pralkę i suszarki na ubrania przenieśmy w inne miejsce (np. do kotłowni), a najlepiej zaprojektujmy dla nich zawczasu oddzielne pomieszczenie w pobliżu łazienki i sypialni - dystrybucja brudnych i czystych ubrań będzie wówczas przebiegać najsprawniej.

… I Z POMYSŁEM

Gdy określiliśmy już podstawowe założenia funkcjonalne, czas na szczegóły, czyli znalezienie miejsca dla wybranych urządzeń. Mała łazienka z jednej strony ogranicza, z drugiej zaś narzuca rozmieszczenie sprzętów w zgodzie z logiką i ergonomią. Miejsce pozwolą nam tu zaoszczędzić narożna umywalka i sedes z serii mini (kilku producentów oferuje specjalne linie przeznaczone do małych toalet). W niewielkiej przestrzeni sprawdzają się też półokrągłe narożne kabiny prysznicowe.

 

Inaczej w dużej łazience. Tu można poszaleć, warto jednak zachować przy tym rozsądek, by efektem tych szaleństw nie stał się chaos lub wnętrze pozbawione nastroju. Rozległy metraż daje nam możliwość podziału pomieszczenia na strefy: kąpielowo-sanitarną (tzw. mokrą, z WC, bidetem, wanną, natryskiem i umywalką) oraz wypoczynkowo-pielęgnacyjną (suchą, np. z leżanką, łóżkiem opalającym, przyrządem do ćwiczeń lub nawet… niewielką sauną). Warto przy tym pamiętać o możliwościach aranżacyjnych, jakie dają nam montowane na sucho ścianki samonośne. Z ich pomocą poprawimy proporcje i funkcjonalność pomieszczenia, osłonimy co chcemy i - co nie mniej istotne - uzyskamy niepowtarzalny efekt. Ścianki takie mogą być niskie lub sięgać sufitu, mogą być także pełne bądź ażurowe (z praktycznymi, zastępującymi półki, prostokątnymi otworami). Efektownym rozwiązaniem jest układ wyspowy, czyli zgrupowanie części urządzeń wokół ścianki usytuowanej pośrodku łazienki. Nie miejmy przy tym obaw - w dużym pomieszczeniu taki plan ułatwi zarówno komunikację, jak i dostęp do urządzeń. Niski murek z umywalką na wprost wejścia osłoni sedes i bidet, nie odbierając wnętrzu światła, a usytuowana centralnie wanna zapewni nam relaks w poczuciu nieopisanego komfortu. Przestrzennym sercem łazienki może być nawet odpowiednio zabezpieczony natrysk - warto to sobie choćby wyobrazić.

 

Urządzeniu każdej łazienki - i dużej i małej - dobrze posłuży "papierowy test": narysujmy na papierze milimetrowym dokładny plan pomieszczenia, przygotujmy też komplet wyciętych z tekturki mebli i sprzętów łazienkowych. Możemy teraz wypróbować najbardziej ekstrawaganckie ustawienia - eksperyment niekosztowny, a jakże pożyteczny!

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Z klasą i na miarę
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny