Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Ogień tradycyjnie i nowocześnie
Najnowszy trend – kominek schowany w ścianie, tworzy z nią jedną płaszczyznę (fot. Zirconio) Rustykalne wnętrza wymagają kominka w odpowiedniej obudowie (fot. Austraflamm) Wyjątkowa oprawa – gruba stalowa rama sprawia, że kominek wygląda jak obraz (fot. Austraflamm)Kominek staje się często centralnym punktem nie tylko pokoju, ale również całego domu. Dlatego bardzo ważne jest, by był odpowiednio dobrany....
Najnowszy trend – kominek schowany w ścianie, tworzy z nią jedną płaszczyznę (fot. Zirconio)
Rustykalne wnętrza wymagają kominka w odpowiedniej obudowie (fot. Austraflamm)
Wyjątkowa oprawa – gruba stalowa rama sprawia, że kominek wygląda jak obraz (fot. Austraflamm)

Kominek staje się często centralnym punktem nie tylko pokoju, ale również całego domu. Dlatego bardzo ważne jest, by był odpowiednio dobrany. Tym bardziej, że będzie to wybór na długie lata.

 

Dzisiaj prawie każdy nowo budowany dom ma w projekcie przewidziane miejsce na kominek. Nie jest on już bowiem luksusem, tylko niezbędnym urządzeniem. Tym bardziej, że często jest źródłem ciepła dla całego budynku, a może też ogrzewać wodę.

Palenisko otwarte...

Wybór kominka nie powinien być decyzją pochopną. Będzie nam służył przez długie lata i dlatego przy jego wyborze nie można kierować się tylko panującą modą.

 

Jeżeli przewidujemy palenie okazyjne, tylko dla przyjemności, wtedy warto zdecydować się na kominek z otwartym paleniskiem, przy którym najpełniej będziemy rozkoszować się urokiem „żywego” ognia. Jest on jednak mało efektywny, gdyż większość ciepła (80-90%) ucieka przez komin. Potrzebuje też dużych ilości opału oraz dużo tlenu, co może być problemem, gdy w domu są zamontowane nowoczesne, szczelne okna i drzwi. Decydując się na kominek otwarty trzeba też szczególnie zadbać o bezpieczeństwo jego użytkowania. Nie można zostawiać palących się polan na noc oraz należy je wygaszać przed wyjściem z domu, a podłoga wokół paleniska musi być wyłożona niepalnym materiałem.

...czy zamknięte?

Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wkładu lub kasety kominkowej. Funkcjonują one w podobny sposób, a główna różnica między nimi polega na tym, że kasetę można zamontować w już istniejącym kominku, natomiast wkłady są przeznaczone tylko do kominków nowo budowanych.

 

Wkłady kominkowe mają zamknięte paleniska, wykonane z akumulujących ciepło, odpornych na wysoką temperaturę materiałów – głównie stali i żeliwa. Wyposażone są w wylot spalin oraz przeszklone drzwiczki, które można otwierać na boki, rozsuwać, podnosić lub składać. Wkłady tylko niewielką część ciepła oddają poprzez szybę. Główne znaczenie ma przekazywanie ciepła przez czynnik grzewczy – może nim być powietrze, opływające konwekcyjnie wkład i przekazywane do innych pomieszczeń przez specjalny system kanałów, lub woda zasilająca instalację c.o.

 

Dlatego kominki z wkładem mogą być dodatkowym źródłem ciepła w domu i służyć do ogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych lub być podstawowym źródłem ogrzewania. W takich kominkach aż 80% energii cieplnej zostaje w domu. Potrzebują też 5-6 razy mniej drewna niż kominki otwarte.

 

Wybór wkładów kominkowych jest ogromny. Różnią się wielkością, mocą, kształtem, rodzajami drzwiczek i szyb, czy sposobem wykończenia.

Koza, czyli piec

Piece kominkowe cieszą się coraz większą popularnością – można powiedzieć nawet, że przeżywają swój renesans. Jednak w niczym nie przypominają one „kóz” sprzed lat, gdyż wzornictwo i kształty są bardzo urozmaicone. Zwolennicy nowoczesnych form znajdą coś dla siebie – piece o surowych i prostych kształtach wykonane z żeliwa lub blach stalowych, pasujące do wnętrz minimalistycznych. Miłośnicy staroci mogą wybierać spośród pieców wzorowanych na tych sprzed 100 lat, również w obudowie z kafli.

 

Większość nowoczesnych kóz ma duże, przeszklone drzwiczki, dzięki którym widać palące się polana. W niektórych modelach drzwiczki mogą być otwarte podczas palenia, co daje podobny efekt, jak korzystanie z tradycyjnego otwartego kominka.

 

Piece kominkowe działają podobnie jak wkłady kominkowe. Ich efektywność może sięgać nawet 80%, ale oddają one ciepło tylko na drodze promieniowania – nie można ich podłączyć do systemu rozprowadzania ciepłego powietrza.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Ogień tradycyjnie i nowocześnie
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA