Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Sypialnia - na dobranoc i dzień dobry
Łóżko z piękną metalową ramą z ozdobnym zagłówkiem i zanóżkiem. Do stylu „wiejskiej izby” pasują: wiklinowe pojemniki na pościel, tkane chodniczki i drewniana szafa (fot. IKEA) Sypialnia „telewizyjna” z niskim łóżkiem i niską lampą na dłuuugim kablu (fot. Estima) Piękna, bardzo konsekwentna kolorystycznie jednoosobowa sypialnia – oryginalne łóżko z trójstronnym „ogrodzeniem” (fot. IKEA)Niektórzy twierdzą, iż to najważniejsze pomieszczenie w domu –...
Łóżko z piękną metalową ramą z ozdobnym zagłówkiem i zanóżkiem. Do stylu „wiejskiej izby” pasują: wiklinowe pojemniki na pościel, tkane chodniczki i drewniana szafa (fot. IKEA)
Sypialnia „telewizyjna” z niskim łóżkiem i niską lampą na dłuuugim kablu (fot. Estima)
Piękna, bardzo konsekwentna kolorystycznie jednoosobowa sypialnia – oryginalne łóżko z trójstronnym „ogrodzeniem” (fot. IKEA)

Niektórzy twierdzą, iż to najważniejsze pomieszczenie w domu – tu przecież spędzamy jedną trzecią doby, a jakość snu wpływa również na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Dlatego warto zadbać o komfort w sypialni – powinna być cicha, wygodna i przytulna.

 

Sypialnię urządzamy zwykle na piętrze – w strefie nocnej domu. Dobrze, gdy usytuowana jest od strony ogrodu, by odgłosy z ulicy nie zakłócały snu domowników. Hałasy domowe wyciszą pełne drzwi, wykładzina dywanowa, wyściełany zagłówek i grube zasłony w oknie.

 

Gdy okna sypialni wychodzą na stronę wschodnią – poranne słońce doda nam energii i pozytywnie nastawi do nowego dnia. Jeśli lubimy dłużej pospać, pomogą nam ciemne zasłony lub żaluzje. Natomiast światło w dobrze nasłonecznionych pokojach południowych i zachodnich przyda się w sypialni, w której będziemy spędzali więcej czasu – to także idealne miejsce na pokój dla dzieci i nastolatków.

 

Jeśli to tylko możliwe, zaplanujmy przy sypialni garderobę lub szafą z suwanymi drzwiami zabudujmy nawet całą ścianę. Bardzo modnym i wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie przy sypialni małżeńskiej – łazienki.

Zdrowy sen

Po pierwsze musimy wybrać łóżko. Kanapy, sofy i narożniki doskonale sprawdzą się w salonie, jako zapasowe spanie dla gości. Ale do sypialni, jeśli tylko mamy dość dużo miejsca, wybierzmy – materac z ramą. Zapewnia on największą wygodę i w każdej chwili gotowy jest przyjąć nas na małe polegiwanie.

 

Łóżko nie może być za małe. Szerokość łóżka dwuosobowego wynosi od 140 cm do nawet 200 cm, a jednoosobowego – od 80 cm do 120 cm. Długość to zwykle 2 m. W sypialni dwuosobowej warto zapewnić dostęp do łóżka z obu stron – wygodnie będzie wtedy i wstawać i ścielić. Stawiamy je zagłówkiem przy ścianie, zostawiając z obu stron odstęp od ściany minimum 80 cm. Dobrze obok łóżka postawić dwie szafki nocne, by każdy miał swoje miejsce na szklankę, książkę czy zegarek. Do czytania w łóżku wygodne będą lampy ruchome, na przegubach. Snop światła powinien być tak skierowany, by padał na kartki czytanej książki, a nie oślepiał drugiej osoby.

Materac na miarę

Szalenie ważnym elementem łóżka jest materac. Zły – to przyczyna niewyspania i bólów kręgosłupa. Najlepiej się śpi na materacach sprężystych, dostosowujących się do kształtów ciała – ani za twardych, ani za miękkich. Na dobrym materacu kręgosłup osoby leżącej na boku powinien być prosty, a przy leżeniu na wznak zachować naturalny kształt litery „S”. Najlepiej przed zakupem sprawdzić go wykonując prosty test. Wystarczy położyć się na plecach i włożyć dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa – ręka powinna wejść z lekkim oporem. Jeśli materac jest za twardy – dłoń nie dotknie pleców, jeśli zabraknie jej miejsca – jest za miękki. W nowoczesnych, przyjaznych sklepach meblarskich potencjalni klienci „przymierzający” się do materacy są mile widziani.

 

Materace mogą być wykonane z pianki poliuretanowej – są dosyć miękkie, a znajdujące się w nich tysiące pęcherzyków ułatwiają cyrkulację powietrza i wilgoci. Te z pianki termoplastycznej, która zmienia swą elastyczność w zależności od temperatury, dostosowują się idealnie do kształtu ciała, a ich porowata struktura pobudza krążenie krwi. Materace ze sprężynami w kieszonkach bardzo dobrze podpierają poszczególne części ciała, dopasowując się do kształtów śpiącego i nie przeszkadzając w krążeniu krwi. Lateksowe – podtrzymują ciało punktowo, co pozwala im idealnie dopasować się, zapewniając przy tym właściwe krążenie.

 

Alergicy mogą wybrać materac zabezpieczony specjalną substancją, dzięki której nie osadzają się na nim roztocza, bakterie oraz grzyby. Z kolei dodatek włókien węglowych zapobiega gromadzeniu się elektryczności statycznej, a tym samym zbieraniu się kurzu – siedliska roztoczy.

 

Oprócz materaca potrzebny będzie jeszcze stelaż. Najlepsze mają wydzielone strefy twardości – nawet siedem – dzięki czemu pracują synchronicznie z materacem wspomagając jego działanie. Bywają stelaże z regulowaną wysokością podparcia – niezależnie górną (głowa i plecy) oraz dolną (nogi). Można podnosić je ręcznie lub przy pomocy silników elektrycznych.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Sypialnia - na dobranoc i dzień dobry
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje