Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Wszystko w porządku - garderoby
Odcinając część sypialni uzyskano wygodną i pakowną garderobę. Lustrzane drzwi optycznie powiększają zmniejszony pokój (fot. Raumplus) Dla uzyskania pełnego efektu stylistycznego warto wybrać wolno stojącą szafę „z kompletu” (fot. VOX) Projektując szafę warto pamiętać o bardzo użytecznym oświetleniu górnym (fot. IKEA)Aby zapanować nad wszystkimi rzeczami, którymi obrastamy, musimy dobrze zorganizować domową przestrzeń magazynową. Tajemnicą sukcesu jest bowiem...
Odcinając część sypialni uzyskano wygodną i pakowną garderobę. Lustrzane drzwi optycznie powiększają zmniejszony pokój (fot. Raumplus)
Dla uzyskania pełnego efektu stylistycznego warto wybrać wolno stojącą szafę „z kompletu” (fot. VOX)
Projektując szafę warto pamiętać o bardzo użytecznym oświetleniu górnym (fot. IKEA)

Aby zapanować nad wszystkimi rzeczami, którymi obrastamy, musimy dobrze zorganizować domową przestrzeń magazynową. Tajemnicą sukcesu jest bowiem przestrzeganie zasady, że każda rzecz powinna mieć swoje miejsce.

 

Urządzając dom musimy przewidzieć szafy wolno stojące lub wnękowe, a najlepiej znaleźć jeszcze miejsce na garderobę. Idealnym miejscem na przechowywanie odzieży jest sąsiedztwo sypialni lub ona sama. Tu rozbieramy się przed pójściem spać i ubieramy po porannej kąpieli. Najlepiej zaplanować szafę w sypialni każdego z członków rodziny. Dodatkowo przyda się duża szafa lub garderoba na wspólne rzeczy rodziny.

Jaka szafa?

Gdy planujemy wystrój domu, zwykle pojawia się pytanie: jaką szafę wybrać? Kupić gotowy mebel czy zdecydować się na zabudowę? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

 

Szafę wolno stojącą łatwiej dopasować do stylowo urządzonego pomieszczenia. Możemy wybrać mebel w stylu np. wiejskim lub pałacowym. Taką szafę w razie potrzeby można łatwo przesunąć lub zabrać ze sobą przy przeprowadzce. Jednak niezbyt ekonomicznie wykorzystuje ona przestrzeń pokoju i może przytłaczać. Nie mamy też możliwości dowolnej aranżacji jej wnętrza, w zależności od potrzeb mieszkańców.

 

Szafy wnękowe są dyskretniejsze, zabudowują przestrzeń po sam sufit – również miejsce pod schodami lub skos na pod- daszu. Trudniej jednak przyjdzie nam przemeblować pokój lub zmienić jego styl.

Jakie drzwi?

Bogaty wybór wypełnień drzwi do szaf wnękowych, pozwoli nam idealnie zharmonizować je z wnętrzem. Możemy wybrać płyty laminowane, fornirowane, rattanowe, szkło (lakierowane – kolorowe, ornamentowe, piaskowane we wzory), lustra, tkaninę, perforowaną płytę lub maty aluminiowe. Materiały te często się też łączy.

 

Również bardzo ważny jest sposób otwierania drzwi oraz systemy, po których się poruszają. Drzwi otwierane klasycznie pozwalają wygodnie zajrzeć w głąb szafy, jednak przed drzwiami musi być przestrzeń. Składane odkrywają niemal całe wnętrze i zajmują o połowę mniej przestrzeni w chwili otwarcia – to rozwiązanie jest znakomite do szaf umieszczonych w wąskich korytarzach i przejściach. Drzwi przesuwane w ogóle nie zajmują miejsca przed szafą, ale nie mamy wglądu do całej szafy, ponieważ zawsze odkrywamy tylko jej część. Składane-przesuwane mają plusy przesuwanych i składanych, czyli odkrywają dużą przestrzeń i nie zabierają wiele miejsca.

 

Profile, tory i systemy jezdne robione są z anodowanego aluminium albo z lakierowanej lub laminowanej stali. Aluminiowe są bardziej ciche niż stalowe, ale droższe od nich. Niektóre firmy do okleinowania prowadnic oferują naturalny fornir.

Garderoba to wygoda

Do nielicznych wad garderoby musimy zaliczyć dodatkowe zużycie miejsca potrzebnego na komunikację i większą możliwość kurzenia się rzeczy. Reszta to już same zalety.

 

Na garderobę możemy przeznaczyć jedno z pomieszczeń o powierzchni 6-10 m2 lub „odciąć” fragment pokoju.

 

Może być ona urządzona jako elegancka przebieralnia przy sypialni – z lustrami, toaletką i fotelem. Częściej jednak jest magazynem wszystkich ubrań i sprzętów. Tu znajdują swoje miejsce: deska do prasowania, walizki, sprzęt sportowy i narzędzia do majsterkowania.

 

Urządzenie garderoby w oddzielnym pomieszczeniu może być bardzo tanie – montując same półki i drążki unikamy najpoważniejszego wydatku jakim są drzwi suwane w szafie wnękowej.

 

Najkorzystniej jest, jeśli garderoba ma własne okno (z żaluzją, by ubrania nie traciły kolorów). Wentylacja odgrywa tu bardzo istotną rolę – w końcu przechowujemy tutaj nie tylko wierzchnie okrycia, ale też obuwie i sprzęt sportowy. Jeśli pomieszczenie nie ma okna, a nie mamy wolnego pionu wentylacyjnego, możemy umieścić kratkę w ścianie do innego pomieszczenia. Drzwi do garderoby nie powinny być zbyt szczelne.

 

Podłoga musi być łatwa do odkurzania i przecierania na mokro. Praktycznym pokryciem są płytki ceramiczne lub wykładzina elastyczna. Na ściany dobrze jest nakleić zmywalną tapetę lub pomalować je zmywalną farbą. Dzięki temu na pewno nie będą się pylić i dadzą się, od czasu do czasu, przetrzeć wilgotną szmatką.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Wszystko w porządku - garderoby
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny