Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Drzwi - stylowe i z charakterem
Drzwi pełne, proste i eleganckie, mają doskonałe właściwości dźwiękoszczelne (fot. Dewro Wróbel) (fot. Masonite) (fot. Kronodoor) Częściowe przeszklenie doświetli przedpokój a jednocześnie urozmaici wygląd drzwiNie tylko zapewniają dobrą komunikację pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, izolują też od dźwięków i zapachów. Odpowiedni wzór, interesujące wykończenie sprawią, że drzwi będą doskonałym elementem dekoracyjnym mieszkania, pod warunkiem, że formą i kolorem będą pasowały, do...
Drzwi pełne, proste i eleganckie, mają doskonałe właściwości dźwiękoszczelne (fot. Dewro Wróbel)
(fot. Masonite)
(fot. Kronodoor)
Częściowe przeszklenie doświetli przedpokój a jednocześnie urozmaici wygląd drzwi

Nie tylko zapewniają dobrą komunikację pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, izolują też od dźwięków i zapachów. Odpowiedni wzór, interesujące wykończenie sprawią, że drzwi będą doskonałym elementem dekoracyjnym mieszkania, pod warunkiem, że formą i kolorem będą pasowały, do charakteru pomieszczeń.

 

Najczęściej produkowane są z drewna litego (sosna, dąb, mahoń, jesion, buk) lub klejonego oraz materiałów drewnopochodnych, tj. płyt wiórowych, pilśniowych, MDF i HDF. Potocznie drzwiami nazywamy samo skrzydło, chociaż składają się jeszcze z futryny (ościeżnicy) i okuć: zawiasów, klamek, zamków.

 

Wykończenie zależy od rodzaju materiału, z którego drzwi są wykonane. Drewniane mogą być tylko wstępnie zaimpregnowane lub zupełnie wykończone: bejcowane i lakierowane. Te z płyt drewnopochodnych będą obłożone okleiną naturalną, czyli fornirem lub drewnopodobnym laminatem, mogą być też malowane farbami kryjącymi.

Pełne czy przeszklone

Drzwi powinno się dobierać zgodnie z przeznaczeniem pomieszczeń. Pełne zapewniają skuteczną izolację termiczną i akustyczną, dlatego świetnie nadają się do sypialni czy gabinetów. Są też najlepszym rozwiązaniem w pokojach nastolatków słuchających głośnej muzyki. Idealne do wnętrz, w których drzwi są konieczne, ale nie chcemy by były eksponowane i dominowały nad resztą, są skrzydła przeszklone lub całe ze szkła. Wprowadzają światło dzienne tam, gdzie go brakuje (hol, korytarz) i wizualnie powiększają pomieszczenie, tak samo jak drzwi lustrzane, które mogą zastąpić tradycyjne lustro w sypialni, łazience czy garderobie. Mogą być też ozdobą wnętrza, bo do wyboru mamy różne rodzaje szkła: przezroczyste lub matowe, białe lub barwione oraz ornamentowe i witrażowe. Drzwi takie sprawdzają się, gdy pomieszczenie nie wymaga pełnego odizolowania – jeżeli zależy nam na intymności możemy zastosować szkło mrożone, przydymione lub piaskowane. Szyby w drzwiach powinny być z bezpiecznego szkła hartowanego, które po rozbiciu rozsypuje się na kawałki o tępo zakończonych brzegach lub klejonego (wewnątrz z folią lub żywicą), które w ogóle się nie rozsypuje.

Sposób na otwieranie

Drzwi w mieszkaniu mogą zajmować mniej lub więcej miejsca, wszystko zależy od tego, w jaki sposób są otwierane. Dlatego przed ostatecznym zakupem i montażem, warto mieć już rozplanowane urządzenie wnętrza. Tradycyjne i najbardziej popularne drzwi rozwieralne stosujemy we wnętrzach, w których jest dostatecznie dużo miejsca, by je otworzyć. Ich minimalna szerokość wynosi 80 cm w świetle ościeżnicy. Szerszych niż 100 cm raczej się nie wykonuje. Jeżeli otwór na drzwi jest szerszy, to raczej pomyślmy o drzwiach dwuskrzydłowych. Decydując się na drzwi rozwierane zawsze trzeba sprecyzować, czy potrzebujemy prawe czy lewe. Odmianą drzwi rozwieralnych są drzwi wahadłowe, które po otwarciu samoczynnie się zamykają.

 

Wygodne i praktyczne, są drzwi przesuwne, zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjnie otwierane. Sprawdzają się w wąskich korytarzach, sypialniach czy kuchniach. Mogą również zamykać nieduże schowki lub garderoby. Specjalny mechanizm pozwala bez wysiłku przesuwać je po prowadnicach. Po rozsunięciu zachodzą na ścianę lub się w niej chowają (system kasetonowy). Drzwi przesuwne są wykańczane w taki sam sposób jak te rozwieralne, czyli z pewnością możemy dobrać takie, które będą pasowały do aranżacji wnętrza.

 

W drzwiach składanych (łamanych) jedno skrzydło ma dwie części połączone zawiasami. Składają się jak parawan, dlatego są odpowiednie tam, gdzie na rozwieralne nie ma miejsca, a przesuwne są niekorzystne z uwagi na wąskie przejście lub brak ściany do ich schowania. Drzwi harmonijkowe konstrukcją i sposobem otwierania przypominają składane. Wykonane z wąskich paneli (ok. 10 cm) składają się w harmonijkę z jednej lub dwóch stron otworu. Drzwiami takimi możemy zamknąć schowek, garderobę, ale także kuchnię czy pokój dzienny. Najtańsze wykonane są z tworzywa sztucznego, droższe z drewna lub z płyty wiórowej (malowanej lub laminowanej). Panele mogą być pełne lub przeszklone. Zaletą ich jest niska cena i niekłopotliwy montaż, należy jednak pamiętać, że zwężają nieco otwór drzwiowy.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Drzwi - stylowe i z charakterem
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje