Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Drzwi - stylowe i z charakterem
Drzwi pełne, proste i eleganckie, mają doskonałe właściwości dźwiękoszczelne (fot. Dewro Wróbel) (fot. Masonite) (fot. Kronodoor) Częściowe przeszklenie doświetli przedpokój a jednocześnie urozmaici wygląd drzwiNie tylko zapewniają dobrą komunikację pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, izolują też od dźwięków i zapachów. Odpowiedni wzór, interesujące wykończenie sprawią, że drzwi będą doskonałym elementem dekoracyjnym mieszkania, pod warunkiem, że formą i kolorem będą pasowały, do...
Drzwi pełne, proste i eleganckie, mają doskonałe właściwości dźwiękoszczelne (fot. Dewro Wróbel)
(fot. Masonite)
(fot. Kronodoor)
Częściowe przeszklenie doświetli przedpokój a jednocześnie urozmaici wygląd drzwi

Nie tylko zapewniają dobrą komunikację pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, izolują też od dźwięków i zapachów. Odpowiedni wzór, interesujące wykończenie sprawią, że drzwi będą doskonałym elementem dekoracyjnym mieszkania, pod warunkiem, że formą i kolorem będą pasowały, do charakteru pomieszczeń.

 

Najczęściej produkowane są z drewna litego (sosna, dąb, mahoń, jesion, buk) lub klejonego oraz materiałów drewnopochodnych, tj. płyt wiórowych, pilśniowych, MDF i HDF. Potocznie drzwiami nazywamy samo skrzydło, chociaż składają się jeszcze z futryny (ościeżnicy) i okuć: zawiasów, klamek, zamków.

 

Wykończenie zależy od rodzaju materiału, z którego drzwi są wykonane. Drewniane mogą być tylko wstępnie zaimpregnowane lub zupełnie wykończone: bejcowane i lakierowane. Te z płyt drewnopochodnych będą obłożone okleiną naturalną, czyli fornirem lub drewnopodobnym laminatem, mogą być też malowane farbami kryjącymi.

Pełne czy przeszklone

Drzwi powinno się dobierać zgodnie z przeznaczeniem pomieszczeń. Pełne zapewniają skuteczną izolację termiczną i akustyczną, dlatego świetnie nadają się do sypialni czy gabinetów. Są też najlepszym rozwiązaniem w pokojach nastolatków słuchających głośnej muzyki. Idealne do wnętrz, w których drzwi są konieczne, ale nie chcemy by były eksponowane i dominowały nad resztą, są skrzydła przeszklone lub całe ze szkła. Wprowadzają światło dzienne tam, gdzie go brakuje (hol, korytarz) i wizualnie powiększają pomieszczenie, tak samo jak drzwi lustrzane, które mogą zastąpić tradycyjne lustro w sypialni, łazience czy garderobie. Mogą być też ozdobą wnętrza, bo do wyboru mamy różne rodzaje szkła: przezroczyste lub matowe, białe lub barwione oraz ornamentowe i witrażowe. Drzwi takie sprawdzają się, gdy pomieszczenie nie wymaga pełnego odizolowania – jeżeli zależy nam na intymności możemy zastosować szkło mrożone, przydymione lub piaskowane. Szyby w drzwiach powinny być z bezpiecznego szkła hartowanego, które po rozbiciu rozsypuje się na kawałki o tępo zakończonych brzegach lub klejonego (wewnątrz z folią lub żywicą), które w ogóle się nie rozsypuje.

Sposób na otwieranie

Drzwi w mieszkaniu mogą zajmować mniej lub więcej miejsca, wszystko zależy od tego, w jaki sposób są otwierane. Dlatego przed ostatecznym zakupem i montażem, warto mieć już rozplanowane urządzenie wnętrza. Tradycyjne i najbardziej popularne drzwi rozwieralne stosujemy we wnętrzach, w których jest dostatecznie dużo miejsca, by je otworzyć. Ich minimalna szerokość wynosi 80 cm w świetle ościeżnicy. Szerszych niż 100 cm raczej się nie wykonuje. Jeżeli otwór na drzwi jest szerszy, to raczej pomyślmy o drzwiach dwuskrzydłowych. Decydując się na drzwi rozwierane zawsze trzeba sprecyzować, czy potrzebujemy prawe czy lewe. Odmianą drzwi rozwieralnych są drzwi wahadłowe, które po otwarciu samoczynnie się zamykają.

 

Wygodne i praktyczne, są drzwi przesuwne, zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjnie otwierane. Sprawdzają się w wąskich korytarzach, sypialniach czy kuchniach. Mogą również zamykać nieduże schowki lub garderoby. Specjalny mechanizm pozwala bez wysiłku przesuwać je po prowadnicach. Po rozsunięciu zachodzą na ścianę lub się w niej chowają (system kasetonowy). Drzwi przesuwne są wykańczane w taki sam sposób jak te rozwieralne, czyli z pewnością możemy dobrać takie, które będą pasowały do aranżacji wnętrza.

 

W drzwiach składanych (łamanych) jedno skrzydło ma dwie części połączone zawiasami. Składają się jak parawan, dlatego są odpowiednie tam, gdzie na rozwieralne nie ma miejsca, a przesuwne są niekorzystne z uwagi na wąskie przejście lub brak ściany do ich schowania. Drzwi harmonijkowe konstrukcją i sposobem otwierania przypominają składane. Wykonane z wąskich paneli (ok. 10 cm) składają się w harmonijkę z jednej lub dwóch stron otworu. Drzwiami takimi możemy zamknąć schowek, garderobę, ale także kuchnię czy pokój dzienny. Najtańsze wykonane są z tworzywa sztucznego, droższe z drewna lub z płyty wiórowej (malowanej lub laminowanej). Panele mogą być pełne lub przeszklone. Zaletą ich jest niska cena i niekłopotliwy montaż, należy jednak pamiętać, że zwężają nieco otwór drzwiowy.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Drzwi - stylowe i z charakterem
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje