Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Schodami w górę
Drewniana posadzka ma kontynuację w takich samych stopniach (fot. DLH Drewno) Ostatni trend – schody bez balustrady – bardzo ciekawe w formie, jednak nie bardzo nadają się do domów, gdzie są małe dzieci (fot. Komfort) Kamienne schody zachwycają swym klasycznym pięknem (fot. Artstone)Domy jednorodzinne są w większości „skazane” na schody. A niezależnie od tego...
Drewniana posadzka ma kontynuację w takich samych stopniach (fot. DLH Drewno)
Ostatni trend – schody bez balustrady – bardzo ciekawe w formie, jednak nie bardzo nadają się do domów, gdzie są małe dzieci (fot. Komfort)
Kamienne schody zachwycają swym klasycznym pięknem (fot. Artstone)

Domy jednorodzinne są w większości „skazane” na schody. A niezależnie od tego czy łączą kondygnacje, czy prowadzą na strych lub do piwnicy, muszą być bezpieczne i wygodne. A zaprojektowane z pomysłem będą znaczącym elementem aranżacji wnętrza.

 

Ostatnie tendencje w projektowaniu domów i mieszkań, to „wyjście“ schodów z głębokiego cienia klatek schodowych na światło dzienne. Pojawiają się „na salonach” lub w reprezentacyjnych holach.

Piękne i trwałe

Schody są przede wszystkim środkiem komunikacji, ale odpowiednio dobrane podkreślą wystrój wnętrza. A są na tyle dominujące, że nietrafiony wybór może zepsuć efekt wcześniejszych dokonań. Zależnie od tego, jaką chcemy nadać im rangę, mogą być proste i skromne lub bardzo dekoracyjne i okazałe.

 

W niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się schody kręcone, które nie zajmują wiele miejsca. Nie będą we wnętrzu dominowały, a jedynie stworzą rodzaj architektonicznej rzeźby. Do dużych wnętrz pasują schody bardziej reprezentacyjne, „bogato” wykończone i zajmujące więcej przestrzeni.

 

Schody metalowe lub szklane, oszczędne w formie będą ważnym akcentem dekoracyjnym we wnętrzu urządzonym w nowoczesnym stylu. Dodatkowo ich lekkość mogą podkreślać wypełnienia ze szkła, delikatna balustrada lub... jej brak. Schody drewniane będą pasowały zarówno do wnętrz prostych, minimalistycznych, jak i bogatych, stylowych. Wszystko zależy od rodzaju drewna, bryły, kształtu, a także rodzaju balustrady. Schody kamienne najbardziej pasują do rezydencji – wnętrz stylowych lub stylizowanych.

 

Do domów urządzonych klasycznymi meblami będą pasowały schody z prostymi biegami, z frezowanymi lub ozdobnie toczonymi tralkami. Ich bryła może być masywna, ale nie powinna dominować we wnętrzu, aby nie konkurować z jego wystrojem. Z meblami stylowymi dobrze komponują się również schody z ręcznie kutą balustradą, z motywami nawiązującymi do epoki, z której pochodzą meble lub inne elementy wyposażenia.

 

Podczas wyboru schodów warto pokusić się o oryginalne rozwiązania. Mogą stać się przecież małym domowym dziełem sztuki. Jednak stworzenie niebanalnych schodów najlepiej powierzyć architektowi.

Wygoda przede wszystkim

Schody zazwyczaj projektuje się w holu lub salonie. Wybór miejsca, oprócz kwestii użytkowych (korzystanie ze schodów w holu będzie mniej krępujące) powinien opierać się również na walorach dekoracyjnych – schody o atrakcyjnej formie lub wykonane z ciekawego materiału warto wyeksponować w salonie.

 

Najwygodniejsze są schody o prostych biegach (jedno- lub dwubiegowe). Charakteryzują się one jednakową wysokością i szerokością stopni oraz takim samym nachyleniem biegów na całej długości. Jednak wymagają dosyć dużo przestrzeni. Znacznie mniej miejsca potrzeba do zbudowania schodów zabiegowych, które pozwalają na skrócenie długości biegów. Podobne możliwości stwarzają schody kręte. Zajmują niewiele miejsca, ponieważ mają kształt walca. Należy jednak pamiętać, że stopnie, zarówno schodów zabiegowych, jak i krętych, mają zróżnicowaną szerokość, co sprawia, że chodzi się po nich mniej bezpiecznie, trudniej też będzie wnieść na piętro kanapę czy szafę. Jednak to właśnie tego typu schody, ze względu na swój kształt, mogą okazać się ciekawą ozdobą wnętrza.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Schodami w górę
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA