Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Kafelki, kamień czy drewno
Kafelki od góry do dołu – modne połączenie płytek z mozaiką w jednej tonacji kolorystycznej. (fot. Villeroy&Boch) (fot. Marazzi) Nowe trendy – szarości i beże zestawione z zielenią czy czerwienią; płytki kładziemy na jak najmniejszą fugę. (fot. Marazzi)Łazienkę, bardziej niż jakiekolwiek inne pomieszczenie w domu, kreują ściany oraz podłogi. To, czy wybierzemy kafelki, drewno, szkło lub tapetę, radykalnie...
Kafelki od góry do dołu – modne połączenie płytek z mozaiką w jednej tonacji kolorystycznej. (fot. Villeroy&Boch)
(fot. Marazzi)
Nowe trendy – szarości i beże zestawione z zielenią czy czerwienią; płytki kładziemy na jak najmniejszą fugę. (fot. Marazzi)

Łazienkę, bardziej niż jakiekolwiek inne pomieszczenie w domu, kreują ściany oraz podłogi. To, czy wybierzemy kafelki, drewno, szkło lub tapetę, radykalnie wpłynie na styl całości. Popatrzmy więc, co mamy do wyboru i wybierzmy rozwiązanie najbliższe sercu.

Okafelkować z góry na dół

Jeszcze do niedawna zastanawialiśmy się, jakich w łazience użyć materiałów, byle nie "kafelkować" jej od góry do dołu. Dziś już nie jest to zabronione - płytki znowu przeżywają swój renesans i bardzo często kładziemy je właśnie na całości. Nie musimy nikogo przekonywać, jakie zalety mają płytki ceramiczne, zatem skupimy się jedynie na przedstawieniu nowych wzorów i innego ich wykorzystania. Musimy wziąć pod uwagę, że obecny sposób układania płytek rożni się zdecydowanie od tego sprzed lat. W nowoczesnych wnętrzach szczytem mody nie jest już układanie ciemnej płytki od dołu, jasnej od góry i dzielenie ich dekorem. Dziś kładziemy najczęściej jednobarwne płytki na całości uzupełniając je ekskluzywnymi elementami, takimi jak np. fragmenty

 

szklanej mozaiki, listwy aluminiowe, mosiężne lub z drewna egzotycznego, czy też nowoczesne proste baterie wychodzące ze ściany. Najczęściej staramy się ułożyć płytki na jak najmniejszą fugę. Do wyboru mamy cały wachlarz płytek, o różnych kolorach i fakturach, ale najczęściej wykorzystywane w modnych wnętrzach są teraz te wielkoformatowe, polerowane, z idealną kalibracją lub matowe metalizowane. Eksperymentujemy również z połączeniami kolorystycznymi. Wszechobecne do niedawna beże ustępują miejsca szarościom, kolorom metalizowanym, czy aluminiowym i perłowym. Jeżeli taka kolorystyka jest dla nas zbyt smutna, to łączmy beże z grafitami i innymi topowymi obecnie barwami, takimi jak odcienie ciemnej czekolady, śliwki, turkusu i zieleni.

 

Wnętrza ekstrawaganckie możemy w całości (ściany, podłoga i sufit) pokryć płytką mozaikową w jednym kolorze. Ciekawy efekt można osiągnąć przez położenie szklanej melanżowej mozaiki, niekoniecznie w formie kwadratów czy prostokątów. Obecnie możemy dostać mozaiki koliste i o innych nieregularnych kształtach. Wykorzystajmy te możliwości.

 

We wnętrzach klasycznych dobrze prezentują się płytki z dekorami podkreślającymi charakter wnętrza, ale stosuje się je tylko na wybranych fragmentach ściany. Odpowiednio podświetlone, są głównym elementem przykuwającym uwagę w łazience.

Puścić farbę

Jeżeli jednak nie chcemy "płytkować" całej łazienki - możemy zastosować połączenie płytek z częściami malowanymi. Musimy jednak pamiętać, by zastosowana farba odpowiadała trudnym warunkom panującym w łazience: podwyższona temperatura i wilgotność. Jeżeli chcemy uzyskać naprawdę niezwykły efekt, możemy zastosować jeden z dekoracyjnych tynków, "kreatywną" farbę lub wykonać malowidło ścienne. Można również płytki terakotowe ułożyć jedynie na podłodze, a ściany w całości pomalować. Nie muszą być jednolite, warto poeksperymentować z ciekawymi wzorami geometrycznymi, czy chociażby najprostszymi pasami w intensywnych kolorach. W eleganckich łazienkach klasycznych ściany można wykończyć stiukiem, który dosyć dobrze imituje marmur. Ale o końcowym efekcie decydują elementy wykończeniowe - może to być klasyczny fotel, ciekawa w formie wanna czy eleganckie drewniane meble z marmurowym blatem.

Ocieplić drewnem

Modne jest także wykorzystanie w łazience drewna. Na ścianach można ułożyć proste panele drewniane. Z zasady, ciemny ich kolor pięknie uwydatni zwykle białą ceramikę. Jeżeli dodatkowo podświetlimy taką ściankę i umieścimy np. kilka czarno-białych fotografii, to efekt będzie bardzo ciekawy. Musimy jednak zawsze pamiętać o specyficznych warunkach panujących w łazience i zastosować odpowiednie drewno.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Kafelki, kamień czy drewno
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje