Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Kafelki, kamień czy drewno
Kafelki od góry do dołu – modne połączenie płytek z mozaiką w jednej tonacji kolorystycznej. (fot. Villeroy&Boch) (fot. Marazzi) Nowe trendy – szarości i beże zestawione z zielenią czy czerwienią; płytki kładziemy na jak najmniejszą fugę. (fot. Marazzi)Łazienkę, bardziej niż jakiekolwiek inne pomieszczenie w domu, kreują ściany oraz podłogi. To, czy wybierzemy kafelki, drewno, szkło lub tapetę, radykalnie...
Kafelki od góry do dołu – modne połączenie płytek z mozaiką w jednej tonacji kolorystycznej. (fot. Villeroy&Boch)
(fot. Marazzi)
Nowe trendy – szarości i beże zestawione z zielenią czy czerwienią; płytki kładziemy na jak najmniejszą fugę. (fot. Marazzi)

Łazienkę, bardziej niż jakiekolwiek inne pomieszczenie w domu, kreują ściany oraz podłogi. To, czy wybierzemy kafelki, drewno, szkło lub tapetę, radykalnie wpłynie na styl całości. Popatrzmy więc, co mamy do wyboru i wybierzmy rozwiązanie najbliższe sercu.

Okafelkować z góry na dół

Jeszcze do niedawna zastanawialiśmy się, jakich w łazience użyć materiałów, byle nie "kafelkować" jej od góry do dołu. Dziś już nie jest to zabronione - płytki znowu przeżywają swój renesans i bardzo często kładziemy je właśnie na całości. Nie musimy nikogo przekonywać, jakie zalety mają płytki ceramiczne, zatem skupimy się jedynie na przedstawieniu nowych wzorów i innego ich wykorzystania. Musimy wziąć pod uwagę, że obecny sposób układania płytek rożni się zdecydowanie od tego sprzed lat. W nowoczesnych wnętrzach szczytem mody nie jest już układanie ciemnej płytki od dołu, jasnej od góry i dzielenie ich dekorem. Dziś kładziemy najczęściej jednobarwne płytki na całości uzupełniając je ekskluzywnymi elementami, takimi jak np. fragmenty

 

szklanej mozaiki, listwy aluminiowe, mosiężne lub z drewna egzotycznego, czy też nowoczesne proste baterie wychodzące ze ściany. Najczęściej staramy się ułożyć płytki na jak najmniejszą fugę. Do wyboru mamy cały wachlarz płytek, o różnych kolorach i fakturach, ale najczęściej wykorzystywane w modnych wnętrzach są teraz te wielkoformatowe, polerowane, z idealną kalibracją lub matowe metalizowane. Eksperymentujemy również z połączeniami kolorystycznymi. Wszechobecne do niedawna beże ustępują miejsca szarościom, kolorom metalizowanym, czy aluminiowym i perłowym. Jeżeli taka kolorystyka jest dla nas zbyt smutna, to łączmy beże z grafitami i innymi topowymi obecnie barwami, takimi jak odcienie ciemnej czekolady, śliwki, turkusu i zieleni.

 

Wnętrza ekstrawaganckie możemy w całości (ściany, podłoga i sufit) pokryć płytką mozaikową w jednym kolorze. Ciekawy efekt można osiągnąć przez położenie szklanej melanżowej mozaiki, niekoniecznie w formie kwadratów czy prostokątów. Obecnie możemy dostać mozaiki koliste i o innych nieregularnych kształtach. Wykorzystajmy te możliwości.

 

We wnętrzach klasycznych dobrze prezentują się płytki z dekorami podkreślającymi charakter wnętrza, ale stosuje się je tylko na wybranych fragmentach ściany. Odpowiednio podświetlone, są głównym elementem przykuwającym uwagę w łazience.

Puścić farbę

Jeżeli jednak nie chcemy "płytkować" całej łazienki - możemy zastosować połączenie płytek z częściami malowanymi. Musimy jednak pamiętać, by zastosowana farba odpowiadała trudnym warunkom panującym w łazience: podwyższona temperatura i wilgotność. Jeżeli chcemy uzyskać naprawdę niezwykły efekt, możemy zastosować jeden z dekoracyjnych tynków, "kreatywną" farbę lub wykonać malowidło ścienne. Można również płytki terakotowe ułożyć jedynie na podłodze, a ściany w całości pomalować. Nie muszą być jednolite, warto poeksperymentować z ciekawymi wzorami geometrycznymi, czy chociażby najprostszymi pasami w intensywnych kolorach. W eleganckich łazienkach klasycznych ściany można wykończyć stiukiem, który dosyć dobrze imituje marmur. Ale o końcowym efekcie decydują elementy wykończeniowe - może to być klasyczny fotel, ciekawa w formie wanna czy eleganckie drewniane meble z marmurowym blatem.

Ocieplić drewnem

Modne jest także wykorzystanie w łazience drewna. Na ścianach można ułożyć proste panele drewniane. Z zasady, ciemny ich kolor pięknie uwydatni zwykle białą ceramikę. Jeżeli dodatkowo podświetlimy taką ściankę i umieścimy np. kilka czarno-białych fotografii, to efekt będzie bardzo ciekawy. Musimy jednak zawsze pamiętać o specyficznych warunkach panujących w łazience i zastosować odpowiednie drewno.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Kafelki, kamień czy drewno
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny