Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Meble i akcesoria łazienkowe
Meble można zaprojektować do konkretnego wnętrza... (fot. Hansa) ...lub kupić w oryginalnym zestawie. (fot. Noclaf)Meblowanie i dobór akcesoriów to zwykle ostatni etap aranżacji łazienki. Ostatni, nie znaczy jednak nieistotny. To właśnie teraz mamy szansę nadać wnętrzu styl, klimat i końcowy szlif. Te same sanitariaty w oprawie różnych mebli mogą wyglądać całkiem inaczej....
Meble można zaprojektować do konkretnego wnętrza... (fot. Hansa)
...lub kupić w oryginalnym zestawie. (fot. Noclaf)

Meblowanie i dobór akcesoriów to zwykle ostatni etap aranżacji łazienki. Ostatni, nie znaczy jednak nieistotny. To właśnie teraz mamy szansę nadać wnętrzu styl, klimat i końcowy szlif. Te same sanitariaty w oprawie różnych mebli mogą wyglądać całkiem inaczej. Odpowiednio dobrane dodatki wzbogacą styl dekoracyjny, a prostocie nadadzą szlachetność. Słowem – nasza łazienka może dzięki nim całkowicie zmienić swoje oblicze.

 

Nawet zdeklarowani miłośnicy minimalizmu muszą przyznać, że w łazience potrzebne są meble, pojemniki i schowki. Trudno się też obyć bez wieszaków i uchwytów, choćby na ręczniki czy papier toaletowy. A już absolutnie niezbędne jest duże, dobrze oświetlone lustro. Wszystkie te elementy – jeśli tylko ich wyborowi poświęcimy więcej uwagi – mogą przesądzić o charakterze wnętrza, stając się jego poważnym atutem.

PO PIERWSZE – MEBLE

W łazience ich funkcja jest szczególnie złożona: powinny być piękne, a przy tym całkowicie odporne na wilgoć. Mają być funkcjonalne, nie mogą przytłaczać formą, a jednocześnie muszą pomieścić wszelkie pielęgnacyjno-sanitarne zapasy: płyny, proszki, ściereczki i ręczniki, nie wspominając o całej baterii rzadziej używanych kosmetyków.

 

Takie zadania doskonale spełniają szafki pod i nad umywalkę, a także tzw. słupki – wąskie i wysokie, zamykane moduły meblowe. Producenci oferują zestawy tego typu mebli w całej gamie stylistycznej, od surowego minimalizmu, po strojne rokoko. Łatwo dziś o meble w dowolnym kolorze; te barwne wykonane są najczęściej z laminowanego MDF. Jeśli oferta rynkowa wydaje nam się zbyt uboga, możemy zlecić projekt mebli łazienkowych – wykonane przez stolarza, z pewnością będą zrobione na miarę.

 

Innym sposobem aranżacji jest coraz popularniejsza zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych. W ten sposób można stworzyć postument dla umywalki lub wnękę, którą następnie wypełnimy półkami z drewna, szkła czy szlachetnego kamienia.

 

Dużą łazienkę możemy umeblować nawet sprzętami „salonowymi”, pod warunkiem, że umieścimy je w bezpiecznej dla nich suchej strefie pomieszczenia. Pojemna komoda, fotel, szezlong czy lustro w ozdobnej ramie, uzupełnione o obrazki na ścianach, wniosą do naszego pokoju kąpielowego przytulność i niepowtarzalny nastrój.

Z CZEGO...

Meble łazienkowe, niezależnie od tego, czy kupujemy je w sklepie, czy zamawiamy u stolarza, muszą być wykonane z materiałów odpornych na wodę i działanie wilgoci, lub o właściwie zabezpieczonych powierzchniach. Drewno – najlepiej iglaste – i mniej od niego trwałe płyty drewnopochodne (np. MDF) zabezpiecza się nowoczesnymi powłokami lakierniczymi. Niezalecane do łazienek są wrażliwe na wilgoć meble z płyty wiórowej, jeśli jednak nie mamy wyboru, kupmy laminowane bądź fornirowane i dodatkowo zabezpieczone powłoką ochronną.

 

Modne ostatnio meble ze stali nierdzewnej również muszą być odporne na działanie wody. Ich powierzchnie pokrywa się powłokami ochronnymi: cynkową, aluminiową, niklowo-chromową lub cynową.

 

Tego typu zabezpieczeń nie wymagają coraz częściej obecne w naszych łazienkach meble i akcesoria szklane. Są jednak dość kosztowne (szkło musi być grube, hartowane, powinno też być bezpieczne) i niełatwe do utrzymania w czystości. Z pewnością estetyczniej będzie się prezentowała szklana witryna lub półki ze szklanych tafli, niż blat pod umywalkę z tego samego materiału; polerowaniu pozostających na nim śladów po kroplach wody nie będzie końca.

 

Jeśli urządzamy łazienkę w systemie lekkiej zabudowy szkieletowej, pamiętajmy że można do niej używać jedynie płyt g-k o podwyższonej odporności na wilgoć (zielonych).

 

Czas na wybór konkretnego materiału – ważny, gdyż będzie miał wpływ na nastrój aranżacji. Czy ciepłe w odbiorze drewno, doskonałe do łazienki rodzinnej? A może jeszcze „cieplej” – drewno uzupełnione meblami z wikliny lub rattanu? Jeśli lubimy „energetyzujące” zestawienia barw, właśnie za sprawą mebli możemy wnieść do naszej łazienki kolor i radość – wystarczy kilka akcentów w postaci szafek, półek czy jaskrawego krzesła. Zwolennicy nowoczesności wybiorą zapewne metal – chłodne powierzchnie i proste industrialne kształty. Miłośnikom czystej formy warto polecić szkło z jego przejrzystością i lekkością. W takiej

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Meble i akcesoria łazienkowe
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA