Meble można zaprojektować do
konkretnego wnętrza... (fot. Hansa)
...lub kupić w oryginalnym zestawie. (fot. Noclaf)Meblowanie i dobór akcesoriów to zwykle ostatni etap aranżacji łazienki. Ostatni, nie znaczy jednak nieistotny. To właśnie teraz mamy szansę nadać wnętrzu styl, klimat i końcowy szlif.
Te same sanitariaty w oprawie różnych mebli mogą wyglądać całkiem inaczej....
Meble można zaprojektować do
konkretnego wnętrza... (fot. Hansa)
...lub kupić w oryginalnym zestawie. (fot. Noclaf)
Meblowanie i dobór akcesoriów to zwykle ostatni etap aranżacji łazienki. Ostatni, nie znaczy jednak nieistotny. To właśnie teraz mamy szansę nadać wnętrzu styl, klimat i końcowy szlif.
Te same sanitariaty w oprawie różnych mebli mogą wyglądać całkiem inaczej. Odpowiednio dobrane dodatki wzbogacą styl dekoracyjny, a prostocie nadadzą szlachetność. Słowem – nasza łazienka może dzięki nim całkowicie zmienić swoje oblicze.
Nawet zdeklarowani miłośnicy minimalizmu muszą przyznać, że w łazience potrzebne są meble, pojemniki i schowki. Trudno się też obyć bez wieszaków i uchwytów, choćby na ręczniki czy papier toaletowy. A już absolutnie niezbędne jest duże, dobrze oświetlone lustro. Wszystkie te elementy – jeśli tylko ich wyborowi poświęcimy więcej uwagi – mogą przesądzić o charakterze wnętrza, stając się jego poważnym atutem.
PO PIERWSZE
– MEBLE
W łazience ich funkcja jest szczególnie złożona: powinny być piękne, a przy tym całkowicie odporne na wilgoć. Mają być funkcjonalne, nie mogą przytłaczać formą, a jednocześnie muszą pomieścić wszelkie pielęgnacyjno-sanitarne zapasy: płyny, proszki, ściereczki i ręczniki, nie wspominając o całej baterii rzadziej używanych kosmetyków.
Takie zadania doskonale spełniają szafki pod i nad umywalkę, a także tzw. słupki – wąskie i wysokie, zamykane moduły meblowe. Producenci oferują zestawy tego typu mebli w całej gamie stylistycznej, od surowego minimalizmu, po strojne rokoko. Łatwo dziś o meble w dowolnym kolorze; te barwne wykonane są najczęściej z laminowanego MDF. Jeśli oferta rynkowa wydaje nam się zbyt uboga, możemy zlecić projekt mebli łazienkowych – wykonane przez stolarza, z pewnością będą zrobione na miarę.
Innym sposobem aranżacji jest coraz popularniejsza zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych. W ten sposób można stworzyć postument dla umywalki lub wnękę, którą następnie wypełnimy półkami z drewna, szkła czy szlachetnego kamienia.
Dużą łazienkę możemy umeblować nawet sprzętami „salonowymi”, pod warunkiem, że umieścimy je w bezpiecznej dla nich suchej strefie pomieszczenia. Pojemna komoda, fotel, szezlong czy lustro w ozdobnej ramie, uzupełnione o obrazki na ścianach, wniosą do naszego pokoju kąpielowego przytulność i niepowtarzalny nastrój.
Z CZEGO...
Meble łazienkowe, niezależnie od tego, czy kupujemy je w sklepie, czy zamawiamy u stolarza, muszą być wykonane z materiałów odpornych na wodę i działanie wilgoci, lub o właściwie zabezpieczonych powierzchniach. Drewno – najlepiej iglaste – i mniej od niego trwałe płyty drewnopochodne (np. MDF) zabezpiecza się nowoczesnymi powłokami lakierniczymi. Niezalecane do łazienek są wrażliwe na wilgoć meble z płyty wiórowej, jeśli jednak nie mamy wyboru, kupmy laminowane bądź fornirowane i dodatkowo zabezpieczone powłoką ochronną.
Modne ostatnio meble ze stali nierdzewnej również muszą być odporne na działanie wody. Ich powierzchnie pokrywa się powłokami ochronnymi: cynkową, aluminiową, niklowo-chromową lub cynową.
Tego typu zabezpieczeń nie wymagają coraz częściej obecne w naszych łazienkach meble i akcesoria szklane. Są jednak dość kosztowne (szkło musi być grube, hartowane, powinno też być bezpieczne) i niełatwe do utrzymania w czystości. Z pewnością estetyczniej będzie się prezentowała szklana witryna lub półki ze szklanych tafli, niż blat pod umywalkę z tego samego materiału; polerowaniu pozostających na nim śladów po kroplach wody nie będzie końca.
Jeśli urządzamy łazienkę w systemie lekkiej zabudowy szkieletowej, pamiętajmy że można do niej używać jedynie płyt g-k o podwyższonej odporności na wilgoć (zielonych).
Czas na wybór konkretnego materiału – ważny, gdyż będzie miał wpływ na nastrój aranżacji. Czy ciepłe w odbiorze drewno, doskonałe do łazienki rodzinnej? A może jeszcze „cieplej” – drewno uzupełnione meblami z wikliny lub rattanu? Jeśli lubimy „energetyzujące” zestawienia barw, właśnie za sprawą mebli możemy wnieść do naszej łazienki kolor i radość – wystarczy kilka akcentów w postaci szafek, półek czy jaskrawego krzesła. Zwolennicy nowoczesności wybiorą zapewne metal – chłodne powierzchnie i proste industrialne kształty. Miłośnikom czystej formy warto polecić szkło z jego przejrzystością i lekkością. W takiej