Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Meble i akcesoria łazienkowe
Meble można zaprojektować do konkretnego wnętrza... (fot. Hansa) ...lub kupić w oryginalnym zestawie. (fot. Noclaf)Meblowanie i dobór akcesoriów to zwykle ostatni etap aranżacji łazienki. Ostatni, nie znaczy jednak nieistotny. To właśnie teraz mamy szansę nadać wnętrzu styl, klimat i końcowy szlif. Te same sanitariaty w oprawie różnych mebli mogą wyglądać całkiem inaczej....
Meble można zaprojektować do konkretnego wnętrza... (fot. Hansa)
...lub kupić w oryginalnym zestawie. (fot. Noclaf)

Meblowanie i dobór akcesoriów to zwykle ostatni etap aranżacji łazienki. Ostatni, nie znaczy jednak nieistotny. To właśnie teraz mamy szansę nadać wnętrzu styl, klimat i końcowy szlif. Te same sanitariaty w oprawie różnych mebli mogą wyglądać całkiem inaczej. Odpowiednio dobrane dodatki wzbogacą styl dekoracyjny, a prostocie nadadzą szlachetność. Słowem – nasza łazienka może dzięki nim całkowicie zmienić swoje oblicze.

 

Nawet zdeklarowani miłośnicy minimalizmu muszą przyznać, że w łazience potrzebne są meble, pojemniki i schowki. Trudno się też obyć bez wieszaków i uchwytów, choćby na ręczniki czy papier toaletowy. A już absolutnie niezbędne jest duże, dobrze oświetlone lustro. Wszystkie te elementy – jeśli tylko ich wyborowi poświęcimy więcej uwagi – mogą przesądzić o charakterze wnętrza, stając się jego poważnym atutem.

PO PIERWSZE – MEBLE

W łazience ich funkcja jest szczególnie złożona: powinny być piękne, a przy tym całkowicie odporne na wilgoć. Mają być funkcjonalne, nie mogą przytłaczać formą, a jednocześnie muszą pomieścić wszelkie pielęgnacyjno-sanitarne zapasy: płyny, proszki, ściereczki i ręczniki, nie wspominając o całej baterii rzadziej używanych kosmetyków.

 

Takie zadania doskonale spełniają szafki pod i nad umywalkę, a także tzw. słupki – wąskie i wysokie, zamykane moduły meblowe. Producenci oferują zestawy tego typu mebli w całej gamie stylistycznej, od surowego minimalizmu, po strojne rokoko. Łatwo dziś o meble w dowolnym kolorze; te barwne wykonane są najczęściej z laminowanego MDF. Jeśli oferta rynkowa wydaje nam się zbyt uboga, możemy zlecić projekt mebli łazienkowych – wykonane przez stolarza, z pewnością będą zrobione na miarę.

 

Innym sposobem aranżacji jest coraz popularniejsza zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych. W ten sposób można stworzyć postument dla umywalki lub wnękę, którą następnie wypełnimy półkami z drewna, szkła czy szlachetnego kamienia.

 

Dużą łazienkę możemy umeblować nawet sprzętami „salonowymi”, pod warunkiem, że umieścimy je w bezpiecznej dla nich suchej strefie pomieszczenia. Pojemna komoda, fotel, szezlong czy lustro w ozdobnej ramie, uzupełnione o obrazki na ścianach, wniosą do naszego pokoju kąpielowego przytulność i niepowtarzalny nastrój.

Z CZEGO...

Meble łazienkowe, niezależnie od tego, czy kupujemy je w sklepie, czy zamawiamy u stolarza, muszą być wykonane z materiałów odpornych na wodę i działanie wilgoci, lub o właściwie zabezpieczonych powierzchniach. Drewno – najlepiej iglaste – i mniej od niego trwałe płyty drewnopochodne (np. MDF) zabezpiecza się nowoczesnymi powłokami lakierniczymi. Niezalecane do łazienek są wrażliwe na wilgoć meble z płyty wiórowej, jeśli jednak nie mamy wyboru, kupmy laminowane bądź fornirowane i dodatkowo zabezpieczone powłoką ochronną.

 

Modne ostatnio meble ze stali nierdzewnej również muszą być odporne na działanie wody. Ich powierzchnie pokrywa się powłokami ochronnymi: cynkową, aluminiową, niklowo-chromową lub cynową.

 

Tego typu zabezpieczeń nie wymagają coraz częściej obecne w naszych łazienkach meble i akcesoria szklane. Są jednak dość kosztowne (szkło musi być grube, hartowane, powinno też być bezpieczne) i niełatwe do utrzymania w czystości. Z pewnością estetyczniej będzie się prezentowała szklana witryna lub półki ze szklanych tafli, niż blat pod umywalkę z tego samego materiału; polerowaniu pozostających na nim śladów po kroplach wody nie będzie końca.

 

Jeśli urządzamy łazienkę w systemie lekkiej zabudowy szkieletowej, pamiętajmy że można do niej używać jedynie płyt g-k o podwyższonej odporności na wilgoć (zielonych).

 

Czas na wybór konkretnego materiału – ważny, gdyż będzie miał wpływ na nastrój aranżacji. Czy ciepłe w odbiorze drewno, doskonałe do łazienki rodzinnej? A może jeszcze „cieplej” – drewno uzupełnione meblami z wikliny lub rattanu? Jeśli lubimy „energetyzujące” zestawienia barw, właśnie za sprawą mebli możemy wnieść do naszej łazienki kolor i radość – wystarczy kilka akcentów w postaci szafek, półek czy jaskrawego krzesła. Zwolennicy nowoczesności wybiorą zapewne metal – chłodne powierzchnie i proste industrialne kształty. Miłośnikom czystej formy warto polecić szkło z jego przejrzystością i lekkością. W takiej

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Meble i akcesoria łazienkowe
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje