Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Świat muszli i mis
(fot. Ceramika Paradyż) (fot. Villeroy&Boch) (fot. Inalco) (fot. Krzemień)Każde tworzywo ma swój charakter. Z każdym pewne kształty i linie związane są bliżej, a inne słabiej. Ceramika – obłości i pełnia. Szkło – delikatność, organiczność. Stal – prostota i rytm… Przełamywanie tych "naturalnych stereotypów" może przynieść ciekawy efekt, wymaga jednak wiele wyczuciaIch wybieranie może być prawdziwą przyjemnością. Do niedawna nazywane ceramiką sanitarną,...
(fot. Ceramika Paradyż)
(fot. Villeroy&Boch)
(fot. Inalco)
(fot. Krzemień)
Każde tworzywo ma swój charakter. Z każdym pewne kształty i linie związane są bliżej, a inne słabiej. Ceramika – obłości i pełnia. Szkło – delikatność, organiczność. Stal – prostota i rytm… Przełamywanie tych "naturalnych stereotypów" może przynieść ciekawy efekt, wymaga jednak wiele wyczucia

Ich wybieranie może być prawdziwą przyjemnością. Do niedawna nazywane ceramiką sanitarną, dziś mogą być z różnych tworzyw: stali, kamienia, a nawet szkła… Nieograniczone są także ich formy: od klasycznych, obłych i łagodnie stylizowanych, poprzez organiczne, naśladujące wprost kształty natury, aż po kanciaste tzw. "architektoniczne". Mamy przy tym do wyboru całą gamę barw, słowem - dla każdego coś… pięknego.

MAŁA WAŻNA

Oczywiście - umywalka. Niezbędna zarówno w kompaktowej toalecie, jak i w rodzinnym salonie kąpielowym. Czasem duża i ozdobna, jak aktorka w roli pierwszoplanowej, czasem w funkcjonalnej wersji bliźniaczej, innym razem skromnie wciśnięta w kącik. Jej typowe wymiary to 50-60 cm szerokości przy 45-55 cm głębokości lub też - odpowiednio - 35 na 25 cm dla modeli "małoformatowych". Jest to zaledwie punkt wyjścia, wyznaczający standard dla setek dostępnych na rynku wariantów wymiarowych. Podobnie kształty: choć królują wśród nich koła, owale, półkola i prostokąty, spotyka się też umywalki o formie nieregularnej, asymetrycznej (głównie narożne) czy wręcz fantazyjnej - np. kwiatu lub muszli. Coraz większą popularność zdobywają umywalki niejako wydrążone w blacie - kamiennym, szklanym, drewnianym - tworzące z nim jednorodną materiałowo całość.

 

Równie duża dowolność panuje w zakresie materiałów. Obok najpopularniejszej ceramiki znajdziemy łatwo poddające się formowaniu akryl, corian i inne tworzywa sztuczne, ale także designerską stal nierdzewną, kamień, twarde, odporne na stłuczenie i zarysowanie szkło (gr. 19 mm), a nawet… specjalnie "preparowane" drewno.

MUSZLE DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Sedes i bidet - dwa urządzenia połączone pokrewieństwem funkcji - to para nierozłączna. Warto, by była także parą dobraną, dlatego kwestię stylu, materiału i montażu powinno się w jej przypadku rozpatrywać kompleksowo. Jeśli chodzi o tworzywo, sprawa jest prosta: ceramika lub rzadziej stal nierdzewna. Ta druga najlepiej czuje się we wnętrzach nowoczesnych, o raczej surowej stylistyce - wykończonych betonem czy szkłem, natomiast bogactwo wzornicze wśród urządzeń ceramicznych jest olbrzymie. Znajdziemy tu zarówno kształty proste i oszczędne, jak i fantazyjne, w stylizacjach regionalnych czy retro. Choć sedes z bidetem zwykle dyskretnie ukrywamy, z pewnością warto, by ich wzornictwo korespondowało z formą pozostałych urządzeń w łazience.

 

Musimy jeszcze wybrać typ rezerwuaru. Obecnie największą popularnością - obok zbiorników wbudowanych w stelaż dla muszli wiszących - cieszą się tzw. kompakty, w których pojemnik spłuczki ustawiony jest bezpośrednio na podstawie miski ustępowej lub tworzy z nią monolityczną całość. Rzadziej spotyka się instalowany nad sedesem tzw. dolnopłuk, a już całkiem sporadycznie - rezerwuar zawieszony wysoko pod sufitem. Na takie "cudo z łańcuszkiem" natrafimy jedynie w łazience ortodoksyjnych miłośników stylu retro, będzie tam jednak niezastąpionym "smaczkiem".

 

Co do funkcjonalności, dziś standardem już jest oszczędny mechanizm spłukujący, wyposażony w dwudzielny przycisk: jednorazowo możemy użyć ograniczonej ilości wody bądź opróżnić cały zbiornik. Można też wybrać przycisk pojedynczy z funkcją "stop"; wciskając go, zatrzymujemy wypływ wody w dowolnym momencie.

 

Wybierając bidet postępujmy przetartym tropem wyboru miski ustępowej, czyli - dobierzmy jej brata bliźniaka. Warto zastanowić się głębiej nad rodzajem baterii. Jej typ należy dostosować do liczby otworów w bidecie. Najpopularniejsze - a i najwygodniejsze - są baterie jednootworowe i jednouchwytowe, ale zdarzają się też trójotworowe (z oddzielnymi otworami na wylewkę i dwa pokrętła). Być może warto zainwestować w baterię termostatyczną, która poza wygodą zapewni nam też bezpieczeństwo. Pełen komfort osiągniemy montując bezobsługową, automatycznie uruchamiającą i zamykającą strumień wody baterię z czujnikiem elektronicznym.

 

Do "gatunku muszlowatych" można też zaliczyć pisuar, u nas mało popularny, choć od lat spotykany w łazienkach na Zachodzie. Wprawdzie urządzenie to nam, Polakom kojarzy się zwykle z estetyką toalety publicznej, jednak nowoczesne pisuary takich skojarzeń nie uzasadniają - są ładne, zgrabne i niewielkie, a przy tym przyczyniają się do oszczędności wody i… męskiej wygody.

 

Skoro wybraliśmy już formę i rozwiązania funkcjonalne naszych muszli i mis, czas odpowiedzieć na pytanie…

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Świat muszli i mis
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny