Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Świat muszli i mis
(fot. Ceramika Paradyż) (fot. Villeroy&Boch) (fot. Inalco) (fot. Krzemień)Każde tworzywo ma swój charakter. Z każdym pewne kształty i linie związane są bliżej, a inne słabiej. Ceramika – obłości i pełnia. Szkło – delikatność, organiczność. Stal – prostota i rytm… Przełamywanie tych "naturalnych stereotypów" może przynieść ciekawy efekt, wymaga jednak wiele wyczuciaIch wybieranie może być prawdziwą przyjemnością. Do niedawna nazywane ceramiką sanitarną,...
(fot. Ceramika Paradyż)
(fot. Villeroy&Boch)
(fot. Inalco)
(fot. Krzemień)
Każde tworzywo ma swój charakter. Z każdym pewne kształty i linie związane są bliżej, a inne słabiej. Ceramika – obłości i pełnia. Szkło – delikatność, organiczność. Stal – prostota i rytm… Przełamywanie tych "naturalnych stereotypów" może przynieść ciekawy efekt, wymaga jednak wiele wyczucia

Ich wybieranie może być prawdziwą przyjemnością. Do niedawna nazywane ceramiką sanitarną, dziś mogą być z różnych tworzyw: stali, kamienia, a nawet szkła… Nieograniczone są także ich formy: od klasycznych, obłych i łagodnie stylizowanych, poprzez organiczne, naśladujące wprost kształty natury, aż po kanciaste tzw. "architektoniczne". Mamy przy tym do wyboru całą gamę barw, słowem - dla każdego coś… pięknego.

MAŁA WAŻNA

Oczywiście - umywalka. Niezbędna zarówno w kompaktowej toalecie, jak i w rodzinnym salonie kąpielowym. Czasem duża i ozdobna, jak aktorka w roli pierwszoplanowej, czasem w funkcjonalnej wersji bliźniaczej, innym razem skromnie wciśnięta w kącik. Jej typowe wymiary to 50-60 cm szerokości przy 45-55 cm głębokości lub też - odpowiednio - 35 na 25 cm dla modeli "małoformatowych". Jest to zaledwie punkt wyjścia, wyznaczający standard dla setek dostępnych na rynku wariantów wymiarowych. Podobnie kształty: choć królują wśród nich koła, owale, półkola i prostokąty, spotyka się też umywalki o formie nieregularnej, asymetrycznej (głównie narożne) czy wręcz fantazyjnej - np. kwiatu lub muszli. Coraz większą popularność zdobywają umywalki niejako wydrążone w blacie - kamiennym, szklanym, drewnianym - tworzące z nim jednorodną materiałowo całość.

 

Równie duża dowolność panuje w zakresie materiałów. Obok najpopularniejszej ceramiki znajdziemy łatwo poddające się formowaniu akryl, corian i inne tworzywa sztuczne, ale także designerską stal nierdzewną, kamień, twarde, odporne na stłuczenie i zarysowanie szkło (gr. 19 mm), a nawet… specjalnie "preparowane" drewno.

MUSZLE DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Sedes i bidet - dwa urządzenia połączone pokrewieństwem funkcji - to para nierozłączna. Warto, by była także parą dobraną, dlatego kwestię stylu, materiału i montażu powinno się w jej przypadku rozpatrywać kompleksowo. Jeśli chodzi o tworzywo, sprawa jest prosta: ceramika lub rzadziej stal nierdzewna. Ta druga najlepiej czuje się we wnętrzach nowoczesnych, o raczej surowej stylistyce - wykończonych betonem czy szkłem, natomiast bogactwo wzornicze wśród urządzeń ceramicznych jest olbrzymie. Znajdziemy tu zarówno kształty proste i oszczędne, jak i fantazyjne, w stylizacjach regionalnych czy retro. Choć sedes z bidetem zwykle dyskretnie ukrywamy, z pewnością warto, by ich wzornictwo korespondowało z formą pozostałych urządzeń w łazience.

 

Musimy jeszcze wybrać typ rezerwuaru. Obecnie największą popularnością - obok zbiorników wbudowanych w stelaż dla muszli wiszących - cieszą się tzw. kompakty, w których pojemnik spłuczki ustawiony jest bezpośrednio na podstawie miski ustępowej lub tworzy z nią monolityczną całość. Rzadziej spotyka się instalowany nad sedesem tzw. dolnopłuk, a już całkiem sporadycznie - rezerwuar zawieszony wysoko pod sufitem. Na takie "cudo z łańcuszkiem" natrafimy jedynie w łazience ortodoksyjnych miłośników stylu retro, będzie tam jednak niezastąpionym "smaczkiem".

 

Co do funkcjonalności, dziś standardem już jest oszczędny mechanizm spłukujący, wyposażony w dwudzielny przycisk: jednorazowo możemy użyć ograniczonej ilości wody bądź opróżnić cały zbiornik. Można też wybrać przycisk pojedynczy z funkcją "stop"; wciskając go, zatrzymujemy wypływ wody w dowolnym momencie.

 

Wybierając bidet postępujmy przetartym tropem wyboru miski ustępowej, czyli - dobierzmy jej brata bliźniaka. Warto zastanowić się głębiej nad rodzajem baterii. Jej typ należy dostosować do liczby otworów w bidecie. Najpopularniejsze - a i najwygodniejsze - są baterie jednootworowe i jednouchwytowe, ale zdarzają się też trójotworowe (z oddzielnymi otworami na wylewkę i dwa pokrętła). Być może warto zainwestować w baterię termostatyczną, która poza wygodą zapewni nam też bezpieczeństwo. Pełen komfort osiągniemy montując bezobsługową, automatycznie uruchamiającą i zamykającą strumień wody baterię z czujnikiem elektronicznym.

 

Do "gatunku muszlowatych" można też zaliczyć pisuar, u nas mało popularny, choć od lat spotykany w łazienkach na Zachodzie. Wprawdzie urządzenie to nam, Polakom kojarzy się zwykle z estetyką toalety publicznej, jednak nowoczesne pisuary takich skojarzeń nie uzasadniają - są ładne, zgrabne i niewielkie, a przy tym przyczyniają się do oszczędności wody i… męskiej wygody.

 

Skoro wybraliśmy już formę i rozwiązania funkcjonalne naszych muszli i mis, czas odpowiedzieć na pytanie…

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Świat muszli i mis
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje