Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Reprezentacyjny i wygodny gabinet
Styl gabinetu powinien pasować do charakteru pracy gospodarza – ten gabinet nowoczesnego biznesmena dynamizują aluminiowe elementy wykończeniowe (fot. Klose) W pięknym gabinecie pracuje się przyjemniej – tu przepiękna witrażowa lampa na dostojnym biurku, doskonale skomponowana z tapetą (fot. S. Kasper) Wzorcowo przygotowane miejsce do pracy – wygodny fotel obrotowy, wysuwana półka na klawiaturę, doskonałe oświetlenie naturalne i sztuczne, kontener na kółkach i...
Styl gabinetu powinien pasować do charakteru pracy gospodarza – ten gabinet nowoczesnego biznesmena dynamizują aluminiowe elementy wykończeniowe (fot. Klose)
W pięknym gabinecie pracuje się przyjemniej – tu przepiękna witrażowa lampa na dostojnym biurku, doskonale skomponowana z tapetą (fot. S. Kasper)
Wzorcowo przygotowane miejsce do pracy – wygodny fotel obrotowy, wysuwana półka na klawiaturę, doskonałe oświetlenie naturalne i sztuczne, kontener na kółkach i nawet kosz na śmieci (fot. IKEA)

Pokój do pracy staje się już standardem. Jeśli pracujemy w domu, gabinet będzie pełnił rolę naszego biura. Jeśli nie – przyda nam się jako domowa biblioteczka i czytelnia, pokój komputerowy i cichy kąt do rozmyślań.

Nowoczesny czy klasyczny

Młodzi, kreatywni ludzie wykonujący wolne zawody, na przykład architekci czy graficy, swoje miejsce pracy urządzą zapewne nowocześnie i dynamicznie. Gabinet nie powinien ich bowiem ograniczać, a raczej wręcz aktywizować. Jeśli przyjmują służbowo gości, gabinet będzie ich pierwszą wizytówką. Dlatego warto, by meble były wysokiej jakości i „z charakterem”, co podkreśli styl wnętrza i profesjonalizm gospodarza.

 

Przedstawiciele prestiżowych zawodów: adwokaci, biznesmeni czy politycy, przy aranżacji swych gabinetów wybiorą zapewne styl klasyczny. Szlachetne kształty mebli, dopracowane detale, eleganckie dodatki – komfort i wygoda – takie dostojne otoczenie to z pewnością dobra oprawa dla ważnych spotkań.

 

Gabinet, w którym będziemy przyjmować interesantów – warto urządzić w pobliżu wejścia do domu lub wręcz zapewnić osobne wejście. Jeśli zależy nam przede wszystkim na ciszy i spokoju przy pracy – wówczas gabinet najlepiej urządzić w strefie mniej uczęszczanej przez resztę rodziny, np. na poddaszu.

Do pracy!

Niezależnie od stylu, w gabinecie nie może zabraknąć biurka, krzesła, półek na książki i komputera. Ponieważ w domu zwykle trudno nam zmobilizować się do pracy, gabinet powinien być urządzony praktycznie i wygodnie tak, by nam to zadanie maksymalnie ułatwić.

 

Jeśli większość czasu spędzamy przy komputerze – pomyślmy o wysuwanym blacie na klawiaturę – to bardzo dobre rozwiązanie. Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego siedziska. Najwygodniejszy jest fotel obrotowy. Powinien mieć w miarę krótkie poręcze pod łokcie i łatwo przesuwać się. Pożądana jest także możliwość regulacji wysokości siedzenia i kąta nachylenia podpórki pod plecy.

 

Koniecznie trzeba zadbać o prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy przy komputerze. Monitor stawiamy bokiem do okna. Na klawiaturę powinno padać światło o większym natężeniu, natomiast jaskrawość świecącego ekranu monitora należy zrównoważyć słabszymi lampkami umieszczonymi w pobliżu.

 

W gabinecie niezbędne też będą szafki z szufladami i regały, które pozwolą na odpowiednie posegregowanie dokumentów. Jeżeli nasz pokój do pracy ma być jednocześnie domową biblioteką, przyda się dużo miejsca na książki. Dla ochrony przed kurzem, najlepiej ustawiać je na półkach za szklanymi drzwiczkami.

 

W gabinecie, w którym większość czasu spędzamy z dala od biurka, ustawmy fotel z podnóżkiem, na którym będzie można wygodnie oprzeć nogi podczas czytania.

Biurowe Feng Shui

Najważniejsze jest biurko – duże i uporządkowane. Powinno stać tak, aby zza niego widzieć wejście. Fotel ustawiamy tyłem do ściany, nigdy do okna. Przed biurkiem powinno być więcej przestrzeni niż za nim. Okna mogą wychodzić na zachód lub północny-zachód. Bardzo ważne jest, by w gabinecie nie zabrakło roślin. Przestrzeganie tych zasad powinno zapewnić nam pieniądze i społeczne poważanie.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Reprezentacyjny i wygodny gabinet
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje