Nie tylko chrust, energia z powietrza też jest tania

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nie tylko chrust, energia z powietrza też jest tania

Czym ogrzewać dom w sezonie 2022/23 i dlaczego pompą ciepła? - wyjaśnia producent Rotenso Aquami.

aktualizacja: 2022-06-15 06:23:49

Blisko trzykrotne wyższa cena popularnego ekogroszku w stosunku do cen z ubiegłego roku i kłopoty z jego dostępnością. Wzrost cen gazu i brak możliwości podłączenia nowych użytkowników do sieci. Wszystko to sprawia, że nadchodzący sezon grzewczy nie napawa optymizmem. Producent pomp ciepła Rotenso Aquami wyjaśnia dlaczego tzw. "ogrzewanie przyszłości", czyli pompa ciepła powietrze-woda jest dziś jedynym nie tylko ekologicznie, ale i ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem, zarówno dla nowych, jak i starych domów.

Wydajne i oszczędne pompy ciepła

Węgiel, gaz, pellet - tanio już było

Powody do niepokoju mają w szczególności ogrzewający dom węglem, gazem, ale także drożejącym pelletem czy drewnem. Ministerstwo klimatu zapewnia, że węgla w okresie jesienno-zimowym nie zabraknie, a jego cena dla podmiotów i gospodarstw zostanie uregulowana dzięki rozszerzeniu punktów sprzedaży Polskiej Grupy Górniczej, a także kompensatom, dla pośredników, którzy będą sprzedawać opał po "akceptowalnej cenie". Tymczasem węgiel w składach jeżeli jest to jego cena sięga nawet do 3 tysięcy złotych za tonę,.

W najbliższej perspektywie sytuacja raczej się nie zmieni gdyż od lat wydobycie węgla w polskich kopalniach sukcesywnie spada. Drożyzna i niepewność na rynku gazu to kolejny skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę, który już odczuły gospodarstwa domowe i firmy. Przypomnijmy, że od początku uruchomienia rządowego programu "Czyste powietrze" tj. 2018 r. ponad 42 proc. jego beneficjentów skorzystało z dotacji na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła właśnie na kondensacyjne kotły gazowe. Abstrahując od rosnących cen surowca dziś już wiemy, że Komisja Europejska, uznając kotły gazowe za mało ekologiczne, chce od 2027 r. wprowadzać zakaz ich montażu w nowych domach, a trzy lata później w domach modernizowanych.

Czym ogrzewać dom i dlaczego pompą ciepła?

Jeżeli nie węgiel i gaz to co pozostaje? Pompy ciepła powietrze-woda, których sprzedaż w minionym roku w Polsce wzrosła o ponad 88 proc. są technologią pierwszego wyboru dla nowych domów. Przeciętnie koszt pompy ciepła powietrze-woda, w zależności od jej mocy, może być wyższy o kilka do maksymalnie kilkanaście tysięcy złotych w porównaniu do kotła na paliwo stałe.

Właściciele nowo wybudowanych budynków od kilku lat chętnie inwestują w system grzewczy oparty na pompie ciepła gdyż jej instalacja nie wymaga kosztownej budowy komina i odrębnej kotłowni, lub, jak w przypadku ogrzewania gazowego, poniesienia kosztów projektu i przyłączenia do sieci. Ponadto od tego roku właściciele nowych domów mogą ubiegać się o dotację do zakupu pompy ciepła w ramach rządowego programu "Moje Ciepło".

Dofinansowanie w formie dotacji wynosi od 30% do 45% kosztów kwalifikowanych tj. do 7000 zł na pompę ciepła typu powietrze-woda lub powietrze-powietrze. Warunkiem jest zakup urządzenia takiego jak Rotenso Aquami Split i Monoblock czyli posiadającego klasę efektywności energetycznej (A++) dla temperatury zasilania wody grzewczej 55°C. Finalnie więc koszty zakupu pompy ciepła, względem kotła na paliwo stałe czy kotła gazowego, dla nowych domów są porównywalne.

Jeżeli chodzi o koszty eksploatacji, to te przemawiają już zdecydowanie na korzyść pompy ciepła. Z dostępnych kalkulatorów kosztów ogrzewania dla domów w standardzie WT 2014 i WT 2021 czyli kilkunastoletnich oraz nowych opracowanych przez PORT PC lub Rotenso wynika, że najmniej za ogrzewanie w pierwszym kwartale 2021 roku, poza właścicielami kotłów na kawałki drewna, zapłacili właśnie właściciele pomp ciepła. Przypomnijmy, że na początku roku ceny paliw opałowych były nieporównywalnie tańsze niż obecnie.

Energooszczędne pompy ciepła

Ekologiczne i ekonomiczne pompy ciepła

Pompy ciepła nie emitują żadnych szkodliwych substancji ponieważ nie zachodzi w nich proces spalania. Zasada działania polega na tym, że pompa ciepła wykorzystuje ciepło występujące naturalnie w otaczającym nas środowisku - ok. 75 proc. energii pochodzi z otoczenia, ok. 25 proc. to energia napędowa. W przypadku standardowego modelu pompy ciepła Rotenso Aquami Split 8kW, która wystarcza do ogrzania nowego domu jednorodzinnego o powierzchni 160m2 i podgrzania wody użytkowej dla 4 osobowej rodziny, efektywność energetyczna jest bardzo wysoka - stosunek energii pobranej do oddanej to nawet 1:5! Energia elektryczna, która napędza pompę, jeżeli pochodzi z elektrowni, wciąż jest produkowana z węgla, ale jej udział jest nieznaczny, jak wspomniano, nie przekracza 25 proc.

- Inwestorzy już wiedzą, że pompy ciepła są nie tylko ekologicznym i bezobsługowym, ale także, mimo podwyżek cen prądu, bardzo ekonomicznym w eksploatacji samodzielnym źródłem ciepła i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Koszty zużycia energii potrzebnej do działania pompy ciepła można obniżyć instalując dodatkowe źródło wytwarzające prąd, takie jak panele fotowoltaiczne, a nadwyżki z produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej wykorzystać właśnie do ogrzewania domu i wody użytkowej. Dzięki integracji z instalacją fotowoltaiczną w perspektywie 7 lat użytkownik np. pompy ciepła Rotenso Aquami może cieszyć się praktycznie bezkosztową eksploatacją - wyjaśnia Piotr Miklasz Product Manager ds. pomp ciepła Rotenso Aquami.

Bogaty typoszereg pomp ciepła

Nie tylko dla nowych domów

W kwietniu 2022 r. udział wniosków o dotację na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na pompy ciepła wyniósł 49 proc. co świadczy o lawinowym wzroście zainteresowania pompami, skoro od początku uruchomienia programu tj. od 2018 r. udział pomp ciepła we wszystkich wnioskach stanowił raptem 20 proc. Z dotacji w programie "Czyste powietrze" korzystają właściciele modernizowanych domów.

Od lipca 2021 beneficjenci tego programu mogą ponadto otrzymać także preferencyjne kredyty z przeznaczeniem na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termoizolację domów jednorodzinnych, które dzięki gwarancjom Banku Gospodarstwa Krajowego nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Dotacje w programie "Czyste Powietrze" pokrywają od 30 do nawet 60 proc. kosztów wymiany nieekologicznych i coraz droższych w eksploatacji źródeł ciepła.

- Przykładowo, na wszystkie pompy ciepła powietrze-woda Rotenso Aquami Split, i Monobloc - zakwalifikowane do listy zielonych urządzeń programu "Czyste powietrze" w kategorii urządzeń o podwyższonej efektywności energetycznej (w tym przypadku podstawowy poziom dofinansowania to 45 proc. a podwyższony poziom dofinansowania to 60 proc.) - można dostać minimalnie 13,5 tys. zł dofinansowania, i aż 18 tys. w przypadku uprawnienia do wyższego poziomu dofinansowania.- wyjaśnia Piotr Miklasz.

 

Pompy ciepła Rotenso w programie Czyste powietrze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania